gamerpazar-sell-banner
2022'nin En İyi VR Kulaklıkları
VRKulaklıkDonanım Haberleri

2022'nin En İyi VR Kulaklıkları

Günümüzde VR kulaklıklar hem yepyeni deneyimler hem de klasik oyunlar, filmler ve daha pek çok konuda yeni hizmetler sunabilir. Bu sanal gerçeklik dalgasının başlamasından bu yanaçok zaman geçmemiş olsa da, özellikle VR teknolojisi şimdiden önemli ölçüde ilerleme kaydetti.

2022'de VR, etkileyiciliğini sürdürüyor ancak yine de sınırlı bir ürün olmaya devam ediyor. VR donanımının görsel, izleme ve genel performansındaki muazzam gelişmeler sayesinde, en iyi VR başlığı seçenekleri daha gerçekçi ve sürükleyici hale geldi. Daha gelişmiş metaverse platformları ve sosyal dünyalar, VR sahiplerine de keşfetmeleri için daha fazla olanak vermeye devam ediyor.

Bununla birlikte VR başlığın yanında diğer aksesuarların da önemi gün geçtikçe artıyor. Bu aksesuarların en önemlilerinden biri VR kulaklıklar olarak karşımıza çıkıyor. VR kulaklıklar için önemli özelliklerden biri de; gelişmiş izleme ve altı serbestlik derecesi (6DoF) özelliğidir. Bu özellik hareketlerinizin oyun dünyasına çok daha doğru bir şekilde uyumlanmasını sağlar. Bütün bu dikkat çekici özelliklere rağmen, VR hala çoğu insan için gerekli bir ürün haline gelmedi fakat biz meraklıları için 2022'nin En İyi VR Kulaklıklarını derledik.

İşte sizin için seçtiğimiz, 2022'nin En İyi VR Kulaklıkları listemize başlayalım:

1.Meta Quest 2

En İyi VR Kulaklık

Meta Quest 2

Meta Quest 2, bir VR kulaklığında ihtiyacınız olan her şeye sahipken, kendinizi kendi tiyatronuzda veya sanal konserinizde gibi hissettirecek akış uygulamalarının yanı sıra, aksiyonun derinliklerine inmek için devasa bir sürükleyici VR oyunları kütüphanesine sahip oluyorsunuz. 

Quest 2'yi taktığınızda,1080p'nin üzerinde yüksek çözünürlüklü ekranları ve 90-120 Hz yenileme hızı sayesinde net ve pürüzsüz görsellerle karşılaşacaksınız. Cihazı kablosuz olduğu için hemen hemen her yerde kullanabilirsiniz ve dahili kamerası, ortamda bulunan herhangi bir engele yaklaştığınızda sizi uyaran bir sensöre sahip. 

Bununla birlikte, aslında Meta oyun için değil, iş için tasarlanmış olmasına rağmen Quest Pro'yu piyasaya sürdü ve güçlü Qualcomm Snapdragon XR2 özelliğiyle birlikte alıcılarını cezbetmekte. 

2.PlayStation VR

Konsol Oyuncuları İçin En İyi VR Kulaklık

PlayStation VR

Aslında PC'de VR deneyimi için tonlarca seçenek bulunsa da, konsol oyuncularının şu anda gerçekten tek bir seçeneği var ve o da kesinlikle PlayStation VR! 

Yalnızca 960 x 1080 çözünürlük ve 96 derecelik görüş alanı ile mütevazı özelliklere sahip olan PlayStation VR, 120Hz en yüksek yenileme hızı sayesinde oyunları hala akıcı ve gerçekçi bir şekilde size hissettirmeye devam ediyor. Ayrıca, PlayStation Camera (PS5 için ücretsiz bir adaptöre ihtiyaç duyar) aracılığıyla görsel izleme ile bir kulaklık ve hareket kontrol cihazlarının kombinasyonu aracılığıyla tam hareket takibi elde ediyorsunuz.

PlayStation VR2 Şubat 2023'te çıkıyor ve ön siparişler 15 Kasım'da başlıyor. Platforma ayrıca 11 yeni VR oyunu geliyor ve kulaklığın lansmanının bir parçası olması beklenen 20'den fazla oyun bulunmakta. PSVR2, 2016'nın modeline göre büyük bir değişime ve ilerlemeye sahip, bu nedenle en son teknolojinin yanı sıra birinci sınıf görsellerin ve konforun keyfini de çıkaracaksınız.

3.HTC Vive Cosmos

En İyi Kablosuz PC VR kulaklığı

HTC Vive Cosmos

HTC, gerçekten göze çarpan bir VR kulaklık üreten  ilk firmaydı. Sonra Vive Pro ve HTC Vive Cosmos'un son sürümlerini piyasaya sürdüler.

1.440 x 1.700 çözünürlüğe sahip, aynı zamanda 90Hz yenileme hızında çalışır. HTC ayrıca Cosmos'un (Elite, XR ve Play) farklı denetleyicilere sahip farklı sürümlerini, izleme ve kamera kurulumlarını da sunmaktadır ve etkili bir şekilde farklı bir sürüm kullanarak kulaklığı kendinize göre özelleştirebilirsiniz , bu da onu çok yönlü bir kulaklık haline getiriyor!

4.Valve Index

En İyi Üst Düzey VR Kulaklık

Valve Index

Valve Index, 120 Hz yenileme hızına ve 1.440 x 1.600 çözünürlüğe sahiptir. Genişletilmiş baz istasyonları, oynamak için daha geniş alanları haritalamanıza olanak tanır ve kontrolörleri tam parmak takibine sahiptir.

Tüm bu işlevsellik, onu rekabette öne çıkarsa da orijinal Vive parçalarını kullanarak bu maliyetin bir kısmını azaltabilmenize rağmen, aynı zamanda size çok daha pahalı bir şekilde yansıyabiliyor. Bunu kabul ettiğinizde, kurulumunuzu aynı zamanda özelleştirebilir veya mevcut en iyi görsel VR deneyimine sahip olmak için tüm Valve Index'i satın alabilirsiniz.

5.HP Reverb G2

En İyi Windows Karma Gerçeklik Kulaklığı

HP Reverb G2

Pek çoğunun alışveriş listesinde HP Reverb G2 olmamasına rağmen, HP'nin bu VR kulaklık modeliyle ellerinde tuttukları bir hazineleri var!

Bu modelde herhangi bir harici izleme sensörüne ihtiyacınız olmayacak, HP Reverb G2 kameralarla tüm bunları kendisi hallediyor. Ayrıca, güzel olan yanlarından biri de, çok az bir kurulum süresine sahiptir, baştan sona bir Windows kulaklığı olması nedeniyle PC'nize bağlamak ve Windows 10 veya 11'in kurulumunuzu ve ince yazılım ayarlarınızın tamamlamasına izin vermek kadar basittir ve kısa süreli olacaktır.

HP Reverb G2, sunduğu değer açısından Oculus'un biraz gerisinde kalsa da, sanal bir dünyaya adım atmak için yerinde bir satın alma olacaktır.

Bir VR Kulaklık Satın Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Sizin için derlediğimiz listemizde tüm favori kulaklıklarımız yer alıyor fakat, gün geçtikçe daha fazla kulaklık piyasaya sürülüyor (PlayStation VR2 ve HTC'nin Vive Cosmos'u dahil) ve tam anlamıyla kapsamlı bir liste olamayabiliyor. Bu noktanın dışında hangi VR kulaklığın size uygun olduğunu belirlemek için şu önemli noktaları aklınızda bulundurmalısınız:

- Kablolu ve Kablosuz Tercihi

- Platform

- Oyunlar

- Çözünürlük ve Yenileme Hızı

- Sabit Alan Ölçeği

- Takip Sistemi

Bu unsurların dışında, öncelikle; çok sayıda Windows uyumlu kulaklık vardır, ancak bunlar ekran çözünürlüğüne göre; Daha yüksek, daha iyi ve daha geniş bir görüş alanı olarak değişir. Kulaklıklar artık 120 Hz'ye kadar yenilenebilir ve ne kadar hızlı yenilenirlerse, VR hareketi size o kadar doğal ve akıcı hissettirir. Çoğu PC, VR gözlüğü benzeri denetleyici tasarımlarına sahiptir ve çalışma araçları ve uygulamaları arasında köprü oluşturabilir. Taşınabilirlik veya kablosuz rahatlık adına Quest 2'nin şu anda bir rakibi olduğu söylenemez. Oyun konsolu olan oyuncular için tek seçenek PlayStation VR, ancak PS5'iniz varsa muhtemelen PSVR 2'yi beklemek isteyeceksiniz. Ayrıca uygulama kitaplıklarını da göz önünde bulundurmanızı tavsiye ediyoruz! Windows bağlantılı kulaklıklar, iş uygulamaları ve deneysel araçlarla çok fazla uyumluluğa sahip olabilirken; Sony'nin PlayStation kitaplığında da kaçırmak istemeyeceğiniz benzersiz VR oyunları sizi bekliyor.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Sudenur Saka
Sudenur SakaSude, yazılım ve tasarım alanlarına ilgili ayrıca blogger olarak da tecrübelerini artırıyor. Araştırmayı ve öğrenmeyi seven bir teknoloji editörü.
İlgini çekebilecek diğer içerikler