gamerpazar-sell-banner
2023'te Oyun Oynamak İçin 8 GB RAM Yeterli Mi?
RAMDonanım Haberleri

2023'te Oyun Oynamak İçin 8 GB RAM Yeterli Mi?

Birkaç yıl önce tahttan indirilmeden önce uzun bir süre 8 GB RAM önerilmişti. PlayStation 5 ve Xbox Series X gibi yeni nesil konsolların piyasaya sürülmesinin ardından 16 GB yeni favori oldu. Üstelik birden fazla oyunun en az 12 ila 16 GB RAM önermesi nedeniyle oyuncular geçiş yapmaya başladı. Ancak bazı oyunlar hala minimum olarak 8 GB önermektedir. Bu durum şu soruyu gündeme getiriyor: Nakit sıkıntısı çeken oyuncular 2023'te 8 GB RAM mi almalı, yoksa 16 GB RAM almak için biraz daha fazla harcama yapmak mı daha iyi? Bu makalede performans verilerine, fiyatlara ve daha fazlasına bakarak bu soruyu yanıtlamaya çalışalım.

8 GB RAM 2023'te yetersiz kalacak

16 GB RAM Etkisi

Bellek ve depolama fiyatları yılın başından bu yana düştü. Şu anda hem DDR4 hem de DDR5 RAM'in maliyeti en düşük seviyededir. Bu yazının yazıldığı sırada giriş seviyesi 8 GB DDR4 çubuklar 1000 Türk Lirası civarına satılıyor, RGB içeren yüksek performans teklifleri ise 1500-2000 Türk Lirası 'na satılıyordu.

DDR5 söz konusu olduğunda işler biraz farklı. Yeni bellek standardının en büyük iyileştirmelerinden biri maksimum kapasite artışlarıdır. Bununla birlikte taban çizgisi de yükseldi. Mevcut DDR5 serisinde 8 GB teklifi yok. Her 8 GB'lık RAM çubuğu ikili bir kit olarak mevcuttur; bu da 16 GB'a kadar ikiye katlanır. Bu 16 GB'lık çubukların fiyatları oldukça rekabetçi. Piyasada 3000-5000 Türk Lirası 'na satılan çok sayıda DDR5-5200 kiti var. Ancak bu çubuklar bu makalenin temel amacına ulaşamamaktadır. Bu nedenle 2023'te 8 GB bellek elde etmek için DDR4'e bağlı kalmanız gerekecek.

Performans farklılıkları

RAM

Oyuncuları endişelendiren şey fiyatlardan çok performanstır. En hızlı XMP profillerini kullanmak ve çift kanallı bellek takmak gibi RAM performansını artırmanın bazı belirgin püf noktaları vardır. Ancak performansı artırmanın en iyi yolu bellek boyutunu artırmaktır. 

Bu nedenle bazı benzersiz durumlar dışında 8 GB belleğin 16 GB'tan daha yavaş olması şaşırtıcı değildir . Ancak asıl soru bunun ne kadar olacağıdır. Oyuncular için YouTuber Donanımı sayesinde farklı bellek yapılandırmalarının performansını yan yana görebiliyoruz.

Aşağıda en yeni ve en zorlu oyunların bazılarında kaydedilen kare hızlarının bir tablosu bulunmaktadır.

En Zorlu Oyunlar RAM

Yukarıdaki grafikten 8 GB RAM'in günlerinin neredeyse bitmek üzere olduğu açıkça görülüyor. Her maçta yaklaşık %4-10 daha düşük puan aldı. 16 GB'a yükseltmenin kazanımları, nispeten ucuz bir fiyat etiketiyle önemli bir performans artışı sağladığından açıkça görülüyor. 

Oyun sisteminize %10 daha fazla performans eklemek, günümüz piyasasındaki fiyatlara göre yalnızca 1000-2000 Türk Lirası 'na mal olabilir. Ancak hafızanızı daha da geliştirmenin önemli bir faydası yoktur.

Yani soruyu yanıtlamak için, 2023'te 16 GB RAM'e bağlı kalmak daha iyidir. Ancak nakit sıkıntısı çekiyorsanız ve sistem belleğine aktaracak fazladan paranız yoksa, yine de 8 GB RAM'e bağlı kalabilirsiniz. 

Farklı bir seçenek ise gamerpazar 'da 8 GB, 16 GB, 32 GB RAM 'leri sahibinden hızlı ve sorunsuz bir şekilde çok daha uygun fiyata temin edebilir, güncel oyunların en iyi kalite ve hızda keyfini çıkartabilirsin.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Burak Kurt
Burak Kurt1997‘de İstanbul ‘da doğdu. MIS bölümü mezunu ve kariyerine yazılım sektöründe devam ediyor. Oldschool MMO oyunlarında usta bir oyuncu.
İlgini çekebilecek diğer içerikler