gamerpazar-sell-banner
2023'ün En İyi Oyuncu Fareleri
MouseTeknoloji HaberleriÖneriler

2023'ün En İyi Oyuncu Fareleri

 Birçok kişinin ihtiyacı olan farelerin zaman geçtikçe daha iyi şartlarda üretilmesi tabii ki oyun severleri de çok yakından etkiliyor. Hemen hemen her oyuncu için ayrı bir yeri olmakla birlikte oyuncuların artık elleri kolları olan oyun farelerini, ilgili donanımlarına göre seçmek de büyük bir öneme sahip.

Bir PC'de düzenli olarak oyun oynuyorsanız, iyi bir fare size oyununuz üzerinde daha fazla kontrolünüzün olmasını sağlar. Rekabetçi oyunlarda, en iyi oyun faresi sizin için daha hızlı tepki süresine sahip olmalı ve ekstra girişleriyle, siz pratik yapmaya devam ederken daha keyifli ve duyarlı bir deneyim sağlamalıdır.

İster Call of Duty: Warzone 2.0'da bir kafa vuruşunu hizalayın, ister League of Legends'ta mükemmel piksel yerleşimine yer verin en iyi oyun faresi size mümkün olan en tatmin edici taramaları, tıklamaları ve elle hissetmeyi sağlar. 

Oyun tarzınız için doğru oyun faresini bulmak birçok faktöre bağlıdır; en rahat hissettiren şekil, kavrama türünüz ve oynadığınız oyunlar... Bu nedenle, birinci şahıs nişancı oyunlarından, strateji ve simülasyon oyunlarına kadar PC oyunlarının tüm alanlarında her zaman yeni tasarımlar ve sensörler geliştiriliyor. Sadece bu da değil, konfor ve performansın da uzun süre devam etmesini sağlamak için her cihaz (en iyi kablosuz oyun farelerinde bulunan pil ve bağlantı dahil) uzun oyun oturumlarıyla genişletilmeye çalışılıyor.

Birçok unsuru da değerlendirerek sizin için 2023’ün En İyi 5 Faresini seçtik!

İşte 2023'ün En İyi Oyuncu Fareleri sıralamamız:

 

1. RAZER Basilisk V3

2023'ün En İyi Oyuncu Fareleri

 Birçok oyun fareleri arasında Razer Basilisk V3, fiyat, performans, yapı kalitesi ve geniş kapsamlı konforun en eksiksiz karışımını sunuyor. Fiziksel özellikleri, hoş dokulu mat bir yüzeye sahip sağlam bir gövde ve her tutuş türü ve en küçük eller hariç tümü için rahat olması gereken bir şekil sağlar. Dayanıklı optik anahtarlar kullanılır ve ana düğmeleri büyüktür, nispeten sessizdir ve art arda basmak bu fare için çok da yorucu değildir.

Basilisk V3'te, ulaşılması kolay ancak yanlışlıkla basılması zor olan iki yan düğme de dahil olmak üzere toplam 11 özelleştirilebilir düğme bulunur. Yan tarafta, daha hassas nişan alma için geçici olarak daha düşük bir DPI'ye geçmenizi sağlayan özel bir "hassasiyet kavraması" da vardır (yine de küçük ellerin zahmetsizce ulaşması daha zor olabilir). Bu düğmelerin altında iyi boyutta bir başparmak desteği bulunur. Üstteki başparmak tekerleği biraz hantal ancak sola ve sağa eğilebilir ve yerleşik bir geçiş, mandallı kaydırmadan serbest dönüş moduna geçmesini sağlar.

Yaklaşık 100 gram olan Basilisk V3, seğirerek atıcılar için daha ağırdır, ancak PTFE ayakları kolaylıkla kaymasını sağlar ve Razer'in Focus+ sensörü, doğru şekilde izlemesine yardımcı olur. Rekabetçi FPS oyununu gerçekten ciddiye almadığınız sürece ağırlık faktörü büyük bir engel olmamalıdır. Her iki durumda da, birlikte verilen kablo etkileyici derecede esnek ve farenin RGB aydınlatması da  gösterişsiz olmayacak şekilde eğlenceli duruyor! Razer'ın Synapse yazılımı yalnızca Windows içindir ve güncellemeler konusunda rahatsız edici olabilir, ancak profilleri ayarlamayı ve DPI'yi, yoklama oranını, makroları ve RGB efektlerini ayarlamayı yeterince kolaylaştırır.

 

2. RAZER DeathAdder V3 Pro

RAZER DeathAdder V3 Pro

 En iyi oyun farelerinden biri de Razer DeathAdder V3 Pro'dur. Süper hafif (63g) kablosuz tasarımı ve birinci sınıf sensörü, onu son derece duyarlı hale getiriyor. Elleri daha küçük olan kişiler onu biraz fazla uzun bulsa da, çoğu kişi kavrama türü ne olursa olsun, uzun oyun seanslarında rahat olması için hafifçe kavisli şeklini tercih ediyor. İki yan düğmesine ulaşmak büyük ölçüde kolay ve gövdesinde gıcırdayan veya esneyen hiçbir şey bulunmuyor. Kaydırma tekerleği yumuşak ve sessizken, ana düğmeler tatmin edici ama aşırı hassas değil.

Pil ömrü, şarj başına makul olarak 90 saat olarak derecelendirilmiş ve birlikte verilen (ve oldukça esnek) bir USB-C kablosunu bağlayabilirsiniz. Razer ayrıca, farenin maksimum yoklama oranını 4.000 Hz'e çıkaran bir "HyperPolling" dongle'ı da satıyor, ancak çok azı buna ihtiyaç duyuyor ve şirket bunu kullanmanın farenin pil ömrünü yalnızca 24 saate düşürebileceğini söylüyor.

 

3. Logitech G203 Lightsync

Logitech G203 Lightsync

 Tasarımı, büyük elleri olan avuç içi tutucular için muhtemelen çok küçük ve düzdür, kaydırma tekerleği biraz yumuşaktır ve lastik kablosu pek de ideal değil maalesef. Bununla birlikte mekanik anahtarlar da kullanır. Ancak geri kalanı pürüzsüz, oldukça hafif (85 g) ve sağlam bir şekilde tasarlanmış. Ayrıca her zamanki siyah veya beyazın yanı sıra şık leylak ve mavi renklerde de mevcuttur.

Sağ tarafta iki özelleştirilebilir düğme ve üstte bir DPI döngüsü düğmesi vardır, ancak G203'ün tasarımı bunun dışında çok yönlüdür. Cihazın altındaki RGB aydınlatma zevkli duruyor ve Logitech'in G Hub yazılımı, hem Windows hem de macOS'ta ayarları değiştirmeyi yeterince basit hale getiriyor ancak yerleşik bellek bulunmamaktadır. G203'teki Logitech Mercury sensörü, yeni alternatiflerin çoğuna kıyasla teknik olarak eksik olsa da, tutarlı ve duyarlıdır. PTFE ayak seti de yardımcı oluyor.

Daha ucuz bir oyun faresi almayı tercih ederseniz de yine, Logitech'in G305 Lightspeed'i aşağı yukarı aynı şekle ve yapı kalitesine sahiptir, ancak daha gelişmiş bir sensör eklenmiştir. Logitech, 250 saate kadar pil ömrü elde edebileceğini söylüyor, ancak çalışması için bir AA pil gerekiyor ve bu da ağırlığını 100 gramın biraz üzerine çıkarıyor.

 

4. RAZER Naga Pro

RAZER Naga Pro

 Razer Naga Trinity, yıllardır MMO/MOBA oyunları için en iyi tavsiye olarak en iyi oyun faresi listemizde yer alıyor, ancak göze çarpan yeni biri listemize giriyor: Razer Naga Pro. Naga Pro, Razer HyperSpeed ​​Kablosuz ve Bluetooth bağlantısı için kablosunu çıkarıyor. Ayrıca optik fare anahtarlarını ve üst düzey 20.000 DPI sensörünü de bulunduruyor.

Naga Pro'nun genel tasarımı Trinity'ye yakın duruyor ancak yeni teknolojiye uyum sağlamak için biraz ağırlığı artmış halde. Naga Pro, 117g ağırlığıyla Trinity'den 7 mm daha geniş ve daha ağır, ancak %100 PTFE ayaklar sayesinde çoğu yüzeyde sorunsuzca kayar. Bununla birlikte daha büyük fareye alışmak da biraz zaman alıyor; uzun ellerin tam bir avuç içi tutuşu benimsemesini gerektiriyor. Ancak konturlu fare düğmeleri tutmayı kolaylaştırıyor. Başparmak ve serçe parmak için dokulu kauçuk kulplar da yardımcı oluyor. Razer'ın 150 saatlik pil ömrü iddiası da doğru çıkıyor. Bu, birsürü oyun oynamayı, çalışmayı ve kablosuz ile Bluetooth arasında gidip gelmeyi içeriyor.

 

5. Logitech G600

Logitech G600

 MMO oyunları için özel olarak tasarlanmış bir fare istiyorsanız, Logitech G600'ü tercih edebilirsiniz. Daha modern bir optik sensörden daha az hassas olabilen mekanik anahtarlar ve bir lazer sensör (Avago S9808) kullanıyor. 133g ağırlığında ve küçük eller veya parmak uçları için ideal olmayan geniş bir gövdeye sahiptir. Ayrıca, kablosu özellikle esnek değildir ve kaydırma tekerleği ve ana düğmeleri sorunsuz kullanılıyor.

Yine de G600'ün, sahip olabileceği herhangi bir performans eksikliğini bir MMO'da fark etmek zor olacaktır. Büyük ve ortalama eller için, özellikle avuç içi tutuşu kullananlar için, G600'ün eğimli şekli rahat olacaktır. Ayrıca, kaydırma tekerleği sola ve sağa eğilebilir.

Bir MMO farenin yapabileceği en önemli şey, birkaç oyun içi komutayla ve en az çabayla erişmenizi sağlamaktır. G600, sizi sürekli aşağı bakmaya zorlamadan, ayırt edecek şekilde açılı 12 özelleştirilebilir yan düğmesiyle erişiminizi kolaylaştırmak için tasarlandı.

 

SIKÇA SORULAN SORULAR

  • Oyuncu Farelerinin Normal Farelerden Farkı Nedir?

  Bir oyuncu faresi, bilgisayar oyunlarındaki en önemli ve dikkat edilmesi gereken unsurlardan biridir. Özellikle iyi seçilmiş bir fare, sizin hız ve hassaslık gerektiren rekabetçi oyunlardaki performansınızı arttırabilirken tam tersi niteliksiz veya oyun için üretilmemiş fareler de performansınızı aşırı olumsuz etkileyebiliyor.

Bu nedenle seçim yapmak git gide zorlaşıyor. Bununla birlikte kablolu ve kablosuz fareler arasında da karar vermek gerekir. Hem kullanım rahatlığı hem de ergonomiklikleri açısından kablosuz fare seçenekleri daha avantajlı olabilir.

  • Oyuncu Faresi Almadan Önce Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  En iyi kablosuz oyun faresini seçmek konusunda sizin için yaptığımız listeye geçmeden önce ise dikkat etmeniz gerekenlerle birlikte kıstaslarınızı belirlemelisiniz:

- Pil ömrü ne kadar olmalıdır?

- Çok yönlü mü, sağcı ya da solcu mu tercih edeceksiniz?

-Yoksa hepsinden farklı olarak şarjlı oyun farelerinden mi tercih edeceksiniz?

-DPI duyarlılığı ne kadar yüksek olmalıdır?

-Farenizin ergonomikliği sizi ne kadar etkileyecek?

-Fiyat aralığınız ne olacak?

-Ayrıca bağlantı türünü de bilmeniz gerekiyor; PC’nizde Bluetooth olup olmadığını bilmek tercihlerinizi de etkileyecektir.

 Önerdiğimiz cihazlar geniş fiyat aralıklarına sahip olmakla birlikte birçok oyunseverin dikkatini çekecek cihazları sizlere önermeye çalıştık. Cihazların özellikleri genellikle birbirine paralel gitmekte, bu noktada fazla seçici olamayabilirsiniz fakat listemizdeki cihazların sizi hayal kırıklığına uğratmayacağına eminiz.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Sudenur Saka
Sudenur SakaSude, yazılım ve tasarım alanlarına ilgili ayrıca blogger olarak da tecrübelerini artırıyor. Araştırmayı ve öğrenmeyi seven bir teknoloji editörü.
İlgini çekebilecek diğer içerikler