gamerpazar-sell-banner
360Hz vs 240Hz Monitörler: Hangisini Seçmelisiniz?

360Hz vs 240Hz Monitörler: Hangisini Seçmelisiniz?

240Hz VS 360Hz Monitör

Oyunlarda en iyi tepki sürelerine sahip olmak için, yüksek yenileme hızlarına sahip en iyi monitörlere ihtiyacınız var. En hızlı fareler, klavyeler, kulaklıklar ve PC bileşenleri, tepki sürelerinizi önemli ölçüde daha iyi yönde etkiler, ancak monitörünüzü yükseltmek tartışmasız oyun söz konusu olduğunda en önemli farkı yaratır.

Her milisaniyenin önemli olduğu FPS oyunları için rakibinizden daha hızlı olmanız gerekiyor. Yüksek yenileme hızına sahip bir monitör, düşük giriş gecikmesine sahip olacak ve size düşmanları biraz daha hızlı gösterecek, bu da silahlı çatışmaları kazanmanıza önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Gündelik oyunlar, yüksek kare hızlarında akıcı ve pürüzsüz görünür ve espor oyunları için yüksek yenileme hızlı monitörler de tercih edilir.

Bugünün monitörler için profesyonel standardı, espor oyuncularının çoğu tarafından kullanılan 240 Hz'dir. Birçok profesyonel oyuncu, 360Hz monitörlerin en iyi özelliklere sahip olmasını ve ona geçmeden önce tüm küçük sorunların giderilmesini bekliyor. Sıradan oyuncular için 144Hz monitörler hala en yaygın monitörlerdir ve 240Hz veya 360Hz'e geçiş yapmak, oyun deneyiminizi büyük bir farkla geliştirecektir.

360Hz vs 240Hz Monitörler: Hangisini Seçmelisiniz?

240Hz ve 360Hz arasındaki fark, çoğu insanın her iki ekran yan yana tutulmadıkça bir fark görmeyeceği bir noktaya kadar incedir, ancak performansınızı artırmanız ve maksimum avantajı elde etmeniz gerekiyorsa, 360Hz gitmenin yolu .

Benzer şekilde, 144Hz'den 240Hz'e geçiş fark edilir ancak 60Hz'den 240Hz veya 360Hz'e atlama kadar etkili değildir. 60Hz monitörünüz varsa, onu yükseltmek oyun deneyiminizde gece ve gündüz farkı yaratacaktır.

İkisi arasındaki teknik fark, monitörün ekranı yenileme sayısıdır; 240 Hz'lik bir monitör, 4,17 ms'lik çerçeveler arasındaki süre ile ekranı saniyede 240 kez yenileyebilir ve 360 Hz'lik bir monitör, 2,78 ms'ye düşürülen çerçeveler arasındaki süre ile aynı şeyi 360 kez yapabilir.

360Hz vs 240Hz Monitörler: Hangisini Seçmelisiniz?

Daha hızlı bir monitöre yükseltme yapmadan önce, monitörün ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğinden emin olmanız gerekir. Espor oyunları için monitörün yalnızca yüksek bir yenileme hızına sahip olması değil, aynı zamanda tercihen 1 ms gibi düşük bir yanıt süresine sahip olması gerekir. Sıradan bir oyuncuysanız ve çok sayıda tek oyunculu oyun oynuyorsanız, ekran yırtılmasını gidermek için monitörde AMD FreeSync veya Nvidia Gsync bulunmalıdır. Ek olarak, bir HDR ekran, oyunların daha da güzel görünmesini sağlayacaktır.

Ayrıca, ekrandan en iyi şekilde yararlanmak için PC'nizin oyunları monitörünüzün yenileme hızından daha yüksek bir FPS'de çalıştırabildiğinden emin olun. PC'niz oyunları tercih edilen FPS'ye ulaştıramıyorsa, PC'yi monitör üzerinden yükseltmek için para harcamak uygun bir seçenek olacaktır.

Son olarak, tercih edilen çözünürlüğe sahip bir monitör satın almak da önemlidir. Şu anda 360Hz'lik bir monitörün destekleyebileceği en yüksek çözünürlük 1080p iken, 240Hz'lik bir monitör 2K'ya kadar çözünürlüğü destekleyebilir ve 144Hz'lik monitörler en yüksek çözünürlüğü destekler. Bu nedenle, çözünürlüğünüz yenileme hızı gereksinimlerinden daha fazlaysa, 360 Hz'lik bir monitör en iyi seçim olmayabilir.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fuat Demirkol
Fuat DemirkolYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol