gamerpazar-sell-banner
Anakart Nedir Ne İşe Yarar?

Anakart Nedir Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda bilmeyenler için kısaca anakarttan bahsedeceğiz.

''Anakart" terimini duymak için tüm gün teknoloji uzmanlarıyla takılmak zorunda değilsiniz. Modern bir bilgisayarın bu kritik bileşeni, bilgisayarınızın çalışır durumda kalmasında önemli bir rol oynar. Ama bir anakart ne yapar? Doğru çalıştığından nasıl emin olabilirsiniz? Anakartla ilgili tüm sorularınızı bu basit kılavuzda yanıtlıyoruz.

Anakart nedir ne işe yarar ?

Resmi anakart tanımı, bir bilgisayardaki ana baskılı devre kartı olduğu anlamına gelir; bu, diğer tüm parçaların birleşik bir bütün oluşturmak için takıldığı birincil devre parçası olduğu anlamına gelir.

Anakart Nedir

Anakart, bilgisayarın bileşenlerini bir noktada birbirine bağlayan ve birbirleriyle konuşmalarını sağlayan omurgadır. Onsuz, CPU, GPU veya sabit sürücü gibi bilgisayar parçalarının hiçbiri etkileşime giremezdi. Bir bilgisayarın iyi çalışması için toplam anakart işlevselliği gereklidir. Anakartınız fritz üzerindeyse, geçmiş olsun diyelim kanka.

Kısacası, bir bilgisayarda anakartın işlevi, insan bedenindeki beyin gibidir. Diğer bilgisayar parçalarının görevleri koordine olabilmesi için hepsi ana karta bağlıdır. Anakart olmadan hiçbir şey olması gerektiği gibi olmaz.

Anakart Nasıl Bir Şey?

Anakarta düzenli olarak bakmak için bilgisayarınızın içine bakmanız gerekmese de, bu temel aracın ayrıntılarını öğrenmek akıllıca olacaktır. Anakart, üzerinde ve çevresinde çok sayıda metal tasarım ve tel bulunan bir düz karton veya plastik parçası gibi görünecek.

Anakartın parçaları arasında güç ve veri konektörleri, kapasitörler, ısı alıcılar ve fanlar bulunur. Yeni parçalar eklemek veya bir cihaza sabitlemek için vida delikleri de görebilirsiniz. Daha sonra başka bileşenlere de eklemek için mevcut olabilecek genişletme yuvalarına bakın.

Örnek bir anakart resmi...

Anakart Nedir

Meraklısına Bonus Bilgiler

 1. Anakart, çeşitli bileşen türlerini desteklemede büyük farklılıklar gösterir.
 2. Anakart, tek bir CPU tipini ve birkaç tip hafızayı destekler.
 3. Video kartlarının, sabit disklerin, ses kartlarının düzgün çalışması için anakartla uyumlu olması gerekir.
 4. Anakartlar, kasalar ve güç kaynakları birlikte düzgün çalışmak için uyumlu olmalıdır.

Anakartların popüler üreticileri:

 • Intel
 • ASUS
 • AOpen
 • ABIT
 • Biostar
 • Gigabayte
 • MSI

Birbirinden farklı markanın, ikinci el temiz kullanılmış anakartlarına gamerpazar'da göz atmayı unutma!

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Çağan Buğra Tural
Çağan Buğra Tural2010 yılında CoD ile oyun hayatına başladı. Tek cümle ile özetleyecek olursak; oyun hayranı bir anime çevirmeni.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol