gamerpazar-sell-banner
Çoğu bilgisayar parçası ve aygıtı neden siyahtır ?

Çoğu bilgisayar parçası ve aygıtı neden siyahtır ?

Çoğu bilgisayar parçası ve aygıtı neden siyahtır ?

PC bileşenlerini veya herhangi bir elektronik ürünü satın alırken, çoğunun ana renginin siyah olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Birkaç beyaz, gümüş ve gri istisna dışında, siyah elektronik için en yaygın renktir.

Üreticilerin ürünlerini siyaha boyamayı tercih etmelerinin veya daha doğrusu onları olduğu gibi siyaha boyamayıp satmalarının çeşitli nedenleri vardır. Psikolojik ve finansal nedenler de dahil olmak üzere bu yazıda elektronik cihazların renklendirme sebeplerinden bahsedeceğiz.

1) Sürükleyicilik

Çoğu TV, monitör, telefon ve diğer ekranlar siyah renkte gelir, bu nedenle renk izleyicinin dikkatini çekmez veya deneyimi bozmaz. Üreticinin amacı, kullanıcıların TV izlerken yalnızca

ekrana bakması ve kendilerini kaptırmamasıdır; diğer renkler göze çarpabilir ve dikkati gösterilenden uzaklaştırabilir. Tiyatrolarda ışıkların kapatılmasının nedeni de budur.

Ürün siyah olduğunda RGB ışıkları daha fazla öne çıkar ve aygıtın daha çekici görünmesini sağlar. Aynı zamanda, aygıtın minimalist görünmesini sağlamak için RGB kapatılabilir ve kullanıcılara kurulumları için iki farklı görünüm verir.

2) Uzun ömür

Çoğu elektronik ve alet plastikten yapıldığından, aşınma ve yıpranmayı göstermek için onlar için en iyi renk siyahtır. Plastik beyaz renkliyse, beyaz zamanla sarımsı hale gelir ve çekiciliğini kaybeder ve bunun nedeni güneş ışığı ve UV hasarıdır. Üstelik siyah yıllarca aynı kalırken diğer renkler de eskimeye başlar. Siyah renkli nesneler de parmak izlerini almaz ve genel olarak tutarlı olmalarını sağlar.

3) Maliyetleri düşük tutma

Boyamanın ekstra maliyeti, üreticilerin kaçınma eğiliminde olduğu bir şeydir. Binlerce cihaz üretilirken üretim maliyetleri artar ve amaç, kârı en üst düzeye çıkarmak için maliyetin her bir parçasını kurtarmaktır. Plastik yarı saydam olarak başlasa da, üreticiler için en ucuz pigment siyah veya beyazdır.

Çoğu bilgisayar parçası ve aygıtı neden siyahtır ?

4) Isı yönetimi

Kullanım sırasında elektronik tarafından çok fazla ısı üretilir ve siyah gölge, onu yönetmeye ve yaymaya yardımcı olmak için en iyisidir. Siyah renk ısıyı emdiği için ürün ısı süngeri görevi görür ve tüm iç ısıyı emer. Bu nedenle siyah, dağıtabileceğinden daha fazla ısı emebildiğinden, çevreyi nispeten daha soğuk tutan net bir sıcaklık kaybı olur.

5) Siyah nötrdür

"Araştırmalar, insanların bir ürün hakkında 90 saniye içinde bilinçaltında bir yargıda bulunduğunu ve bu değerlendirmenin %62 ila %90'ının yalnızca renge dayandığını gösteriyor."

Araştırmalar tüketicilerin ilk dikkat ettiği şeyin ürünün rengi olduğunu,

pazarlama ve satışta en uzun yolu siyahın kullandığını belirtiyor. Ürünün diğer özelliklerini gölgede bırakmayan, zarif, modern ve lüks olmakla ilişkilendirilebilecek nötr bir renktir. Siyah, beyaz ve gümüşün insanlara en az saldırgan olduğu gösterildi, bu nedenle daha geniş bir izleyici kitlesine hitap ediyor. Diğer tüm yönleri hesaba katarsak, üreticiler ürünlerini siyah renkte satmayı tercih ediyor.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Tugay Şentürk
Tugay ŞentürkTugay, Fps oyun tutkunu ve içerik üretiyor. 2000 yılından beri oyun mu teknoloji mi diye düşünüyor, henüz karar veremedi.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol