gamerpazar-sell-banner
En İyi 5 Ultra Geniş Oyun Monitörü - 2021
MonitörÖnerilerDonanım Haberleri

En İyi 5 Ultra Geniş Oyun Monitörü - 2021

Ultra geniş monitörler, standart 16:9 monitörlerden çok daha sürükleyici bir oyun deneyimi sunar. VR kulaklıklar kadar sürükleyici olmasa da, ultra geniş monitörler, sürekli gezinmek zorunda kalmadan çevrenizi daha fazla görmenizi sağlar ve birinci şahıs oyunları için son derece uygundur.

1. En İyi Ultra Geniş Oyun Monitörü: LG 34GN850-B

LG 34GN850-B

Boy - 34"

Çözünürlük - 3440x1440

Maksimum Yenileme Hızı - 160 Hz

Piksel Türü - IPS

Değişken Yenileme Hızı - FreeSync

LG 34GN850-B, en iyi ultra geniş oyun monitörüdür. Esas olarak oyun oynamak için tasarlanmış olmasına ve bu kullanımda harika bir performans sunmasına rağmen, başka şeyler için de çok iyidir. Oldukça iyi yapılandırılmış ve sanal artı işareti ekleme yeteneği, giriş gecikmesini en aza indiren bir özellik ve iki USB girişi gibi birkaç ekstra özellik ile birlikte geliyor.

DisplayPort bağlantısıyla 160 Hz'ye hız aşırtabilen 144 Hz yenileme hızına sahip olduğu için oyun oynamak için harika. Yerel FreeSync desteğine sahiptir ve NVIDIA tarafından G-SYNC uyumlu olduğu onaylanmıştır. Maksimum yenileme hızında ve 60Hz'de hızlı tepki süreleri sayesinde hareket son derece pürüzsüz görünüyor ve giriş gecikmesi çok düşük. 21:9 en boy oranı, sürükleyici bir oyun deneyimi sunmaya yardımcı olur ve kenarları görüş alanınıza daha fazla sokmak için ince bir 1900R eğrisine sahiptir.

Ne yazık ki, bir montaj kolu satın almadıkça döndüremeyeceğiniz için sınırlı ergonomiye sahiptir. Ayrıca, düşük kontrast oranına sahip bir IPS panele sahiptir, bu nedenle karanlıkta bakıldığında siyahlar griye daha yakın görünür. Bununla birlikte, geniş izleme açılarına sahiptir; bu, yandan bakıldığında görüntü doğru kaldığından ortak oyun için harikadır. Sonuç olarak, bu test ettiğimiz en iyi geniş ekran oyun monitörü.

2. G-SYNC ALTERNATİFİ: LG 38GL950G-B

LG 38GL950G-B

Boy - 38"

Çözünürlük - 3840x1600

Maksimum Yenileme Hızı - 175 Hz

Piksel Türü - IPS

Değişken Yenileme Hızı - G-SYNC

NVIDIA grafik kartınız varsa ve bundan tam olarak yararlanmak istiyorsanız, yerel G-SYNC desteğine sahip LG 38GL950G-B'ye göz atın. Maksimum yenileme hızında LG 34GN850-B'ye göre biraz daha yavaş tepki süresi olmasına rağmen , yine de son derece hızlıdır ve herhangi bir hareket bulanıklığı fark etmezsiniz. Daha yüksek 3840x1600 çözünürlüğe sahip daha büyük 38 inç ekrana ve iki kaynaktan bir görüntüyü aynı anda görüntülemek için Resim İçinde Resim ve Resim Yanında Resim modlarına sahiptir. 34GN850-B gibi, bu monitör de düşük kontrasta sahip olduğu için karanlık oda oyunları için iyi değil, ancak son derece parlak oluyor, iyi aydınlatılmış odalar için harika.

Oyun oynamak için en iyi ultra geniş monitörleri arıyorsanız, ikisi de yanlış olmaz. 34GN850-B daha ucuzdur ve yerel FreeSync'e sahiptir, ancak G-SYNC desteğiyle daha büyük bir şeye ihtiyacınız varsa, 38GL950G-B'den memnun kalmalısınız.

3. En İyi Süper Ultra Geniş Oyun Monitörü: Samsung LC49G95TSSNXZA

Samsung LC49G95TSSNXZA

Boy - 49"

Çözünürlük - 5120x1440

Maksimum Yenileme Hızı - 240 Hz

Piksel Türü - VA

Değişken Yenileme Hızı - FreeSync

En iyi süper ultra geniş oyun monitörü Samsung LC49G95TSSNXZA. Bu devasa 49 inçlik model, yan yana yerleştirilmiş iki adet 27 inç 16:9 ekrana eşdeğer 32:9 en boy oranına sahiptir. İnanılmaz derecede daldırma ve çoklu görev için bol miktarda ekran alanı sağlar. Yükseklik, eğme ve döndürme ayarları sunan bir stand ile etkileyici bir şekilde iyi yapılandırılmıştır.

240 Hz yenileme hızıyla öne çıkıyor, bu da akıcı ve hızlı tepki veren bir oyun deneyimi sağlıyor. Ancak, yalnızca Display Stream Compression'ı destekleyen bir grafik kartıyla tam 240Hz elde etmek mümkündür. Hareket artefaktlarına neden olabilecek bir miktar fazlalık olmasına rağmen, çok az veya hiç bulanıklık izi olmayan net görüntüler sunmak için iyi tepki süresine sahiptir. FreeSync'i destekler ve G-SYNC uyumluluğu sertifikasına sahiptir. İyi yansıma yönetimi ve yüksek tepe parlaklığı sayesinde, aydınlık ve güneşli odalarda bile görünürlük bir sorun yaratmaz.

Genel HDR deneyimi sadece iyi. Geniş bir renk gamı ​​gösterebilir ve son derece parlak hale gelir, ancak kontrast oranı bir VA panele sahip olmasına rağmen iyi ve kenardan aydınlatmalı yerel karartması korkunç. Oyun oynarken bir TV programı veya film izlemek için kullanabileceğiniz Resim İçinde Resim ve Resim Yanında Resim modları vardır ve bu aynı zamanda ikinci bir bilgisayarda çalışan yayıncılar için harika bir özelliktir. Bu nedenle, en üst düzeyde daldırma için süper ultra geniş bir monitör satın alıyorsanız, bunu göz önünde bulundurun.

4. En Uygun Bütçeli Ultra Geniş Oyun Monitörü: Acer Nitro XV340CK

Acer Nitro XV340CK

Boy - 34"

Çözünürlük - 3440x1440

Maksimum Yenileme Hızı - 144 Hz

Piksel Türü - IPS

Değişken Yenileme Hızı - FreeSync

Bütçe kategorisinde test ettiğimiz en iyi ultra geniş oyun monitörü Acer Nitro XV340CK Pbmiipphzx. 3440x1440 çözünürlüğe sahip 34 inç IPS modelidir. 360 derecelik tam dönüş aralığı da dahil olmak üzere iyi miktarda ergonomik ayarlamaya izin veren bir stand ile düzgün bir şekilde inşa edilmiştir.

144 Hz yenileme hızına ve mükemmel tepki süresine sahiptir ve hızlı hareket eden nesnelerin arkasında neredeyse hiç bulanıklık izi olmadan net hareket sağlar. Giriş gecikmesi inanılmaz derecede düşüktür ve ekran yırtılmasını azaltmak için hem FreeSync desteğine hem de G-SYNC uyumluluğuna sahiptir. Arka ışık titremesizdir, bu da görüntü tekrarını ortadan kaldırır ve göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olur. Çevre birimlerinizi bağlamak veya mobil cihazlarınızı şarj etmek için kullanabileceğiniz iki adet USB 3.0 bağlantı noktasına sahip bir USB hub'ı vardır. İki giriş sinyalini aynı anda görüntülemenizi sağlayan Resim İçinde Resim/Yan Yana Resim moduna sahiptir, böylece oyun oynarken bir film veya TV programı izleyebilirsiniz. Son olarak, bir çift entegre hoparlöre sahiptir.

Ne yazık ki, HDR'yi desteklemesine rağmen, geniş bir renk gamından ve gerçek bir HDR deneyimi için gereken parlaklığa sahip değil. Orta derecede aydınlatılmış bir oda için en uygunudur çünkü siyahların karanlıkta gri görünmesini sağlayan vasat bir kontrast oranına sahiptir ve parlamayla mücadele etmek için çok parlak olmaz. Genel olarak, çoğu insanı tatmin etmesi gereken harika ve cüzdan dostu bir ultrawide.

5. KARANLIK ODA ALTERNATİFİ: GİGABYTE G34WQC

GİGABYTE G34WQC

Boy - 34"

Çözünürlük - 3440x1440

Maksimum Yenileme Hızı - 144 Hz

Piksel Türü - VA

Değişken Yenileme Hızı - FreeSync

Karanlıkta oyun oynamayı seviyorsanız Gigabyte G34WQC daha iyi bir seçim olabilir. Acer Nitro XV340CK Pbmiipphzx'in aksine, çok daha yüksek kontrast oranına sahip bir VA paneli kullanır, bu da daha iyi bir karanlık oda oyun deneyimi için derin siyahlar gösterebileceği anlamına gelir. Bunun da ötesinde, parlamayla mücadele etmek çok daha parlak hale geliyor. Tepki süresi Acer'ınki kadar iyi değil ama yine de harika ve ayrıca 144Hz yenileme hızına ve son derece düşük giriş gecikmesine sahip. HDR içeriği için geniş bir renk gamı ​​görüntüleyebilir ve en yüksek parlaklığı bazı önemli noktaları ortaya çıkarmaya yetecek kadar yüksektir. Ne yazık ki, ergonomisi önemli ölçüde daha kötü çünkü hiç dönmüyor.

Genel olarak, Acer daha hızlı tepki sürelerine sahip olduğu için çoğu insan için daha iyi bir seçimdir. Ancak, karanlık odalar için daha uygun bir monitör istiyorsanız, Gigabyte’ı tercih edin.

Önemli Görüşler

  • LG 38WN95C-W: LG 38WN95C-W, LG 34GN850-B'ye göre daha büyük bir alternatif ancak 144Hz gibi daha düşük yenileme hızına sahip ve daha pahalı. 

  • Samsung C49RG9: Samsung C49RG9/CRG9, G9'un 240Hz yenileme hızından yararlanabileceğinizi düşünmüyorsanız, Samsung Odyssey G9'a iyi bir alternatif. Ayrıca, çok daha ucuz.

  • LG 34GP83A-B: LG 34GP83A-B, LG 34GN850-B ile neredeyse aynı; hangisi ucuzsa onu al 

  • ASUS TUF Gaming VG34VQL1B: ASUS TUF Gaming VG34VQL1B genel olarak Gigabyte G34WQC'den daha iyidir, ancak biraz daha pahalıdır ve bazı kullanıcılar G-SYNC'i etkinleştirirken titreme sorunu ve yeşil/mor hareket artefaktları bildirmiştir. hareketli sahneler.

  • Samsung LC34G55TWWNXZA: Samsung Odyssey G5 LC34G55T, VA panelli harika bir oyun monitörü ancak G34WQC'den daha pahalı ve VRR desteğiyle ilgili sorunlar var.

  • Dell AW3420DW: Dell Alienware AW3420DW, yerel G-SYNC desteğine sahip, her yönüyle iyi bir ultra geniş oyun monitörüdür, ancak 38GL950G-B'de 175Hz ile karşılaştırıldığında 120Hz ile sınırlıdır. 

Diğer Donanım Haberleri İçin: Oyun Oynamak İçin En İyi 6 RAM - 2021 - En İyi 7 Oyun Klavyesi - PS5 İçin En İyi 5 Monitör

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fatih Sal
Fatih Salgamerpazar
İlgini çekebilecek diğer içerikler