gamerpazar-sell-banner
En İyi Oyun Monitörleri - 2022

En İyi Oyun Monitörleri - 2022

Oyun monitörleri, genel amaçlı monitörlerden birçok yönden büyük farklılıklar gösterir. Başka bir deyişle, önceliğiniz oyun oynamaksa, daha ucuz ve genel amaçlı bir monitörde çalışmak yerine, oyunlar için tasarlanmış bir monitör almalısınız. Çünkü oyun monitörleri, PC veya konsolda video oyunu performansı için optimize edilmek üzere sıfırdan tasarlanmıştır.

Gelişen teknolojiyle birlikte, oyunseverlerin de özellikle ilgilendiği monitörler ve buna bağlı teknolojileri gün geçtikçe son derece karmaşık hale geldi. Bundan dolayı, oyun oynamak için bir monitör satın alırken göz önünde bulundurulması gereken çok sayıda etmen bulunmakta. Bu özelliklerin en önemlilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Ekran Çözünürlüğü ve Boyutu: Video oyunları oynamaktan hoşlananlar için, iyi bir oyun monitörü daha üst seviyede bir deneyime sahip olmanızı sağlayabilir. Bir oyun monitörü almak istediğinizde düşünülmesi gereken ilk şey, monitörün çözünürlüğüdür ve bu tamamen grafik kartınızın ne kadar iyi olduğuna bağlıdır. Örneğin, grafik kartınız yalnızca 1080p'den daha düşük çözünürlüğü işleyebiliyorsa, 4K monitör almanın bir anlamı yoktur.Ayrıca oyun monitörleri, oyunculara rakiplerine karşı avantaj sağlayabilecek daha iyi bir görüntü kalitesi ve daha hızlı yenileme hızları sağlamak için tasarlanmıştır. 
Alınabilecek Ürünler:

8K: GeForce RTX 3090 4K: GeForce RTX 3090 & AMD Radeon RX 6800XT

 1440p: GeForce RTX 3070 & AMD Radeon RX 6800

  • Yenileme Hızı ve Yanıt Süresi: Yenileme hızı, kare hızlarına çok yakından bağlı olduğu için oyun oynamanın temel özelliklerinden biridir. Bir monitörün yenileme hızı, hertz cinsinden ölçülen, yeni bir görüntüyü ne sıklıkta görüntülediğini gösterir. Temel olarak, ekran tarafından üretilen yenileme hızı ile grafik kartı tarafında gönderilen saniyedeki kare sayısı (fps) arasında birebir ilişki vardır.
Alınabilecek Ürünler:

Samsung Odyssey G9 Neo: Bu 1440p monitör 240 Hz yenileme hızına ve 1ms yanıt süresine sahiptir.

Acer Predator XB271HU: 144Hz yenileme hızına ve 1ms tepki süresine ayrıca Nvidia G-Sync'e sahip başka bir 1440p monitördür.

  • Adaptive Sync: Sırada adaptice sync var. Bu özellik, grafik kartınız ve ekranınız arasındaki yenileme hızını eşitler. Buradaki önemli nokta, hem grafik kartı hem de monitörünüz senkronize edildiğinde, aksama ve gecikme olasılığının daha az olmasıdır.Mevcut olan uyarlanabilir senkronizasyon seçenekleri iki çeşittir: Nvidia'nın G-Sync'i ve AMD'nin FreeSync'i. İkincisi, en yaygın ve en ucuz olanıdır. FreeSync'i bir GeForce kartıyla kullanmak kulağa iyi gibi gelebilir, ancak gerçekten en iyi performans için G-Sync'i Nvidia kartlarıyla kullanmak daha iyi sonuçlar verecektir.
Alınabilecek Ürünler:

Dell S2417DG : 165Hz yenileme hızına ve 1ms tepki süresine sahip, 24 inç 1440p monitördür. Ayrıca G-Sync'i de destekler. 

LG 32GP850-B UltraGear : Bu 27 inç 1440p monitör FreeSync, 165Hz yenileme hızı ve 1ms tepki süresi sunuyor.

  • Ekran Boyutu: Bilgisayar oyunları için ekran boyutu gerçekten kişisel tercihlerebağlıdır. Akılda tutulması gereken tek şey, ekran boyutunun, çözünürlüğün vepiksel yoğunluğunun hepsinin ilişkili olmasıdır. 
Alınabilecek Ürünler:

Dell S3222DGM : 165Hz yenileme hızına, FreeSync Premium pro ve 4ms tepki süresine sahip, 32 inç 1440p monitör. 

Asus VG278QR : Boyut olarak yukarı çıkarak, FreeSync özellikli bu 27 inç 1080p ekrana, 165Hz yenileme hızına ve 0.5ms yenileme hızına sahip bir monitör. 

AOC C32V1Q : Ortalamanın üzerinde yenileme hızına ve 4 ms'lik tepki süresine sahip 31,5 inç, 1080p monitör.

  • HDR: HDR, çok daha geniş bir renk varyasyonu aralığına izin verir, bu da genel olarak daha iyi bir görüntü anlamına gelir. HDR ve HDR olmayan arasındaki fark sadece parlaklık seviyesidir.
  • Kavisli ekranlar, ultra geniş monitörler ve en/boy oranları:  Çoğunlukla, standart bir ekrana baktığınızda, 16:9 en/boy oranına sahip bir ekrana bakıyorsunuz. Ancak kavisli ekranlarabakmaya başladığınızda, 21:9 gibi en/boy oranlarına sahip ultra geniş monitörlerle karşılaşacaksınız. Bu tür ekranlar genellikle daha sürükleyicidir. Bazı insanlar bu tür monitörleri, özellikle sürüş oyunları veya uçuş simülatörleri gibi geniş manzaralara sahip oyunlar için tercih etmektedirler. 
Alınabilecek Ürünler:

AOC CU34G2X                           

Dell Alienware AW3423DW

Satın alırken dikkat etmemiz gereken temel özelliklerden bahsettikten sonra şimdi de asıl listemizi sizler için derledik...

İşte 2022'nin En İyi Oyun Monitörleri listemiz:

1. Alienware 34 QD-OLED

Alienware 34 QD-OLED

Bir oyun monitörü almak istediğinizde modellerin çoğu görüntüleri daha geniş bir biçimde görüntüleyebilen büyük, kıvrımlı geniş ekran seçeneklerinden oluşacaktır. Böyle bir monitörle ilgileniyorsanız, Alienware'in 34 inç QD-OLED AQW3423DW modeli, mevcut en yeni ve teknik açıdan en etkileyici kavisli geniş ekran oyun monitörlerinden biridir.

Ayrıca bu monitör, standart ekranlara kıyasla gelişmiş renkler, renk kontrastı ve ekran parlaklığı sağlayan Quantum Dot OLED ekran teknolojisini kullanır. Çoğu monitör 16:9 en/boy oranı kullanırken, bu Alienware monitör, 21:9 en/boy oranı kullanır. Oyun konsolları 21:9 gibi geniş ekran formatlarını desteklemez, bu nedenle bu monitör yalnızca PC oyuncuları için tercih edilmelidir.

2. Gigabyte M32U

Gigabyte M32U

Gigabyte M32U, çoğu oyuncu için doğru fiyat noktasında doğru özellik kombinasyonuna sahiptir. 32 inç, 4K ekrandır. M32U, ortalama bir ofis monitörüne kıyasla büyüktür ve 32 inç, 4K ekrana sahiptir. M32U, PS5 veya Xbox Series X'te oyun oynayan herkes için önemli bir özellik olan iki HDMI 2.1 bağlantı noktasına sahiptir. 4K çözünürlük, yüksek hızlar, dahili hoparlörler ve mükemmel bağlantı, M32U'yu çoğu görev için aşırı donanımlı hale getirir. Ayrıca, benzer özellik kümelerine sahip diğer monitörlerin çoğundan da daha ucuzdur.

3. Asus TUF Gaming VG28UQL1A

Asus TUF Gaming VG28UQL1A

ASUS TUF VG27AQ, sıradan görünüyor fakat oyunseverlere oyun oynamak için inanılmaz derecede hızlı bir monitör sunuyor. 165Hz (Adaptive Sync Desteği özelliğine sahip), 1ms tepki hızına sahip ve hem G-Sync hem de FreeSync uyumlu. Bu ASUS'un kendi "Çok Düşük Hareket Bulanıklığı Senkronizasyonu(Extreme Low Motion Blur Sync)" teknolojisini de eklediğinizde, bu monitörün sağladığı oyun içi görüntüler, 1440p monitörde elde edebileceğiniz en akıcı ve en iyi görüntülerden bazıları oluyor.

4. Acer Predator XB323QK

Acer Predator XB323QK

Acer tanınmış bir dizüstü bilgisayar ve monitör markasıdır. Bu modeli, üst düzey (ve daha pahalı) ürünlerinden biridir ve yalnızca birinci sınıf performansa ihtiyaç duyan oyuncular tarafından düşünülmelidir. Predator XB323QK boyut olarak büyüktür ve çoğunlukla metalden yapılmıştır,yani bir masada çok fazla yer kaplayacaktır. Aylarca kullandıktan sonra, mükemmel performansa, mükemmel renk doğruluğuna sahip güzel, duyarlı bir 4K görüntüsü sunuyor. Ayrıca üst düzey HDMI 2.1 bağlantı noktalarına ve dahili hoparlörlere sahip ve bu da onu konsol oyuncuları için çok uygun hale getiriyor.

5. MSI Optix MPG341CQR

MSI Optix MPG341CQR

Yüksek yenileme hızına sahip ultra geniş bir oyun ekranı olan MSI'ın Optix MPG341CQR'si, oyun monitörü alanına oyuncuların istediklerini bile bilmedikleri bir dizi özellik sunuyor. Renk sonuçları yaratıcı profesyoneller için ideal olmayabilir. Ancak bu tartışmaların dışında (bu panelin çekirdek kitlesini etkilemeyen) Optix, bugün 34 inç ultra geniş oyun panelleri arasında en iyilerden biri olarak yerini alıyor.Acer'ın Predator serisi oyun monitörleri gibi, bu Optix modeli, bilekleri zorlamadan oyun içi karakterler üzerinde en fazla kontrolü sağlamak için klavyeyi ekrana göre bir açıyla yönlendirmeyi tercih eden FPS oyuncuları için olmazsa olmaz ergonomik bir standa sahip. Klavye, standın altında kayabilir durumda ve tercih ettiğiniz klavye yerleştirme stilini kullanmaya devam ederken paneli gözlerinize yakın tutmanızı da kolaylaştırır şekilde dizayn edilmiş. Bu, birçok oyuncunun fark edemeyebileceği ince bir ayrıntıdır!

6. Samsung Odyssey Neo G9 Gaming Monitor

Samsung Odyssey Neo G9 Gaming Monitor

49 inç, 240Hz, yedi milyon piksel, çılgın 1000R eğriliği... Neo G9, oyunseverlere en iyi performansını sergilediğinde, çok az monitörün eşleşebileceği muhteşem bir HDR şovu sergiliyor. Samsung Odyssey Neo G9, 49 inç ekrana ve 32:9 en boy oranına sahip süper ultra geniş bir oyun monitörüdür. Samsung Odyssey, G9'un Mini LED arka aydınlatmaya sahip yükseltilmiş bir modelidir, bu da daha parlak olmasını ve yerel karartma üzerinde daha iyi çalışmasını sağlıyor. Aslında, TV'lerinkine rakip olduğu ve derin siyahları görüntülemesine yardımcı olduğu için herhangi bir LED arkadan aydınlatmalı monitörde gördüğümüz en iyi yerel karartma özelliğine sahiptir.

Bir oyun monitörü olduğundan, FreeSync değişken yenileme hızı (VRR) teknolojisi ve G-SYNC uyumluluğu ile yüksek 240Hz yenileme hızına sahiptir. HDMI 2.1 girişlerine sahip olduğundan, yeni nesil oyun konsollarından veya grafik kartlarından tam olarak yararlanabilirsiniz. SDR'de çarpıcı bir görüntü kalitesi sunar ve HDR deneyimi, en son ürün yazılımı güncellemesiyle büyük ölçüde iyileştirilmiştir.

7. ASUS ROG Strix XG27UQ

ASUS ROG Strix XG27UQ

Strix XG27UQ, bir PC oyuncusunun isteyebileceği hemen hemen istediği birçok özelliğe sahip bir monitördür. 4K'dır ve 144Hz'e kadar oyun oynayabilir. Aynı zamanda rekabetçi e-sporlar için yeterince hızlı, yüksek yoğunluklu oyunlar için 1ms tepki süresine sahiptir. HDR'yi destekler, oyun farenizi ve oyun klavyenizi bağlamak için ekstra USB bağlantı noktalarına sahiptir, doğru şekillerde "oyuncu şıklığı" olan çok yönlü ve benzersiz görünümlü bir stand ile birlikte gelir ve bir oyun monitöründe bulunabilecek en havalı RGB logolarından birine sahiptir.

27 inç'te, oyun monitörleri için de tatlı bir noktadadır, başınızı çevirmenize gerek kalmadan tüm sahneyi çekmenize olanak tanır ve 4K çözünürlükte, giriş başına 163 piksel (PPI) yüksek piksel yoğunluğuna sahiptir.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Sudenur Saka
Sudenur SakaSude, yazılım ve tasarım alanlarına ilgili ayrıca blogger olarak da tecrübelerini artırıyor. Araştırmayı ve öğrenmeyi seven bir teknoloji editörü.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol