gamerpazar-sell-banner
Oyun ve Sanal Gerçeklik için 2023'ün En İyi 8 VR CPU'su

Oyun ve Sanal Gerçeklik için 2023'ün En İyi 8 VR CPU'su

Sadece bilgisayarların içinde var olan bir dünya var. Farklı oyunların tadını çıkararak girebileceğiniz ve etkileşime girebileceğiniz bir dünya. Bu oyunlar sizi uçsuz bucaksız yeni gerçeklerin içine atacak. Bu yeni yenilikçi alemler, sanal gerçeklik veya kısaca VR dünyasında var. VR Oyun söz konusu olduğunda , bilgisayar sisteminizde tüm bu 3D dünyaları oluşturarak yaratılan yüksek taleplere ayak uydurabilen üst düzey bir CPU'ya ve VR-Ready GPU'ya ihtiyacınız vardır; her oyuna özgü harika dünyalar ve gerçekler.

Bunun için, bu ağır işlemleri işleyebilen ve tamamen benzersiz sanal dünyalar oluşturmaya ilişkin aşırı talepleri karşılayabilen hızlı ve yetenekli bir CPU'ya ihtiyacınız var. Peki VR oyunları için en iyi CPU hangisi ?

Intel ve AMD Ryzen'den En İyi Sanal Gerçekliğe Hazır(VR-Ready) İşlemciler

  • Intel Core i9-9900K – Üst Düzey VR Oyun için En İyisi
  • AMD Ryzen 9 3950X – Sanal Gerçeklik ihtiyaçları için süper hızlı performans
  • AMD Ryzen 9 3700X – 300 doların altındaki en iyi CPU
  • Intel Core i7-10700K – En İyi Orta Ölçekli Sanal Gerçekliğe Hazır İşlemci
  • Intel Core i5-9600K – 200 doların altında bütçe dostu CPU
  • Intel Core i5-10400 – Sanal Gerçeklik için En İyi i5 Oyun İşlemcisi
  • AMD Ryzen 5 3600 – Giriş Düzeyi Sanal Gerçekliğe Hazır Oyun CPU'su
  • AMD Ryzen 5 2600 – Yeni Başlayanlar İçin En Ucuz VR CPU

Intel Core i9-9900K

Üst Düzey Sanal Gerçeklik Sistemleri için En Uygun Fiyatlı Intel i9 İşlemci

Intel-Core-i9-9900K (1).webp

Bu 8 çekirdek ve 16 iş arçacığına sahip Intel işlemci, CPU dünyasının Lamborghini'si gibidir. Yalnızca bir çekirdek yük altındayken 5 GHz gibi soğuk bir hızda çalışır. Ancak, 8 Çekirdeğin tamamı kullanıldığında yaklaşık 4,7 GHz hızındadır. Bu süper hız, onu mükemmel VR CPU ve piyasadaki en iyilerden biri yapar.

Her ne kadar bu süper araba benzeri işlemci için ödeme yapmanız gerekecek olsa da, 500 $ 'lık harika bir perakende satış fiyatıyla çalıyor. Bu, bir soğutma sistemi ve bu yavru kedinin mırıldanmasını sağlamak için gereken diğer her şey olmadan. Soğutmadan bahsetmişken, Intel - oradaki hız aşırtmacılara selam vererek - lehim tabanlı bir termal arabirim malzemesi (STIM) ekledi. Listemizdeki diğer üst düzey modeller yerine, bu lehim bazlı sistem daha iyi ısı dağılımı sağlar. Lehim malzemesi, kalıp ile ısı yayıcı/kapak arasındaki boşluğu doldurur.

Bu, STIM donanım teknolojisi tasarımının daha iyi ısı transferine nasıl izin verdiğinin bir parçasıdır. Bu, overclock gibi tam yük altında daha soğuk çalışacağı ve çalışmaya devam etmenin daha kolay olacağı anlamına gelir. Tüm bunların toplamı, VR Bilgisayarları tarafından oluşturulan çok iş parçacıklı yükleri çalıştırmak için mükemmel tasarımdır. Bir Sanal Gerçekliğin operasyonel gereksinimlerine ayak uyduracak şekilde tasarlanan bu süper hızlı CPU neredeyse rakipsizdir. Ancak VR operasyonları için bir sonraki CPU'muz, parasının karşılığını veriyor.

AMD Ryzen 9 3950X

AMD Ryzen'den en güçlü VR-Ready CPU

AMD-Ryzen-9-3900X (1).webp

AMD'nin bu güç merkezi CPU'su, Sanal Gerçeklik yetenekleriyle göz kamaştırıyor. VR sistemlerininki gibi çoklu iş parçacığı çalıştırma gereksinimlerine ayak uydurmak için özel olarak inşa edilmiştir. Intel i9-9900K, CPU'ların Lambo'su ise Ryzen 9 3950X, Ferrari'dir. 16 Çekirdek ve 32 İş Parçacığı ile bu çip canavarı, 3D grafiklerde bile render işleminin altından rahatlıkla kalkabiliyor. Bir VR işlemcisi için tam olarak gereken şey budur.

Bu CPU'da üst düzey bir VR başlığı kullanırken sorunsuz geçiş ve sıfır gecikme bekleyebilirsiniz. Bu kısmen 3,7 GHz CPU saat hızından kaynaklanmaktadır. Ama hepsi bu kadar değil, başka bir şaşırtıcı 1.0 GHz'i yükseltebilir. Bu, tüm VR CPU ihtiyaçlarınız için size toplam 4,7 GHz güç sağlar. En büyük dezavantajı, ekstra yetenek için bir Wrath Prism soğutucusunu feda etmeleridir. Ancak bunun yerine, bazı tüketicilerin zaten tercih edeceği AIO rotasını seçme seçeneğiniz her zaman vardır. Seçime sahip olmak fedakarlığı telafi eder ve kolayca düzeltilebilir. Ayrıca, aldığınız tüm güç için Ryzen 9 3950X, Intel Core i9'u sudan çıkarır .

3B oluşturma, Video Kodlama ve Bellek Bant Genişliği'ndeki üç istatistiğin tümü için karşılaştırmalı değerlendirmelerde onu geride bırakıyor. Tüm bu istatistikler, her türden Sanal Gerçeklik sistemleri için harika bir CPU olması için doğrudan geçerlidir. Sıradaki, hafif bir adım aşağı olması gerekiyordu. Ancak bu açıdan nihai kararı size bırakacağız. Sadece 400 $ perakende fiyat farkı olduğunu unutmayın. Bu nedenle, AMD'nin bir sonraki işlemcisine karar vermeden önce, aldığınız şeyle maliyeti karşılaştırın.

AMD Ryzen 7 3700X

VR Oyuncuları için Ciddi Güç Merkezi AMD İşlemci

AMD-Ryzen-7-3700X (1).webp

Bu, bazı yönlerden sizin için az önce incelediğimiz son CPU'dan bir adım geri sayılabilir. Elbette, genel fiyat etiketinde daha düşüktür, ancak bunun sizi aldatmasına izin vermeyin. Maliyeti daha kolay sindirmek için her şeyi mükemmel bir şekilde yapacak, tamamen yetenekli bir VR işlemcisidir.

Yeni başlayanlar için, VR'nin ihtiyaç duyduğu yüksek hızlarda işlem yapmak için 16 İş Parçacığı ile 8 Çekirdek sunar. Ayrıca kutudan çıkar çıkmaz yepyeni bir şekilde satın aldığınızda harika bir soğutma sistemi ile birlikte gelir. Bu soğutma sistemi 65 Watt'lık soğuk bir TDP'ye sahiptir. Bu, bu CPU'nun en yüksek seviyelerde bile çalışması için minimum güç gerektirdiği anlamına gelir. Bu, Ryzen 9 3950X'in olmadığı Wrath Prism'in bir adım ötesinde. Bu aynı zamanda birlikte gelen kullanımı kolay hız aşırtma araçlarına da yardımcı olur.

Böylece, fazla endişelenmeden saat hızını uzun süreler boyunca mutlak sınırlarına zorlayabilirsiniz. VR Games'in bilgisayarınıza yükleyebileceği suiistimallere karşı koymak için yapılmıştır. Bu aşırı kullanım, Sanal Gerçeklikte kullanılan kodlama ve grafik işlemeyi yönetirken CPU'ya yüklediği baskıdan kaynaklanır. Bu işlemci gerçekten de listemizde bir sonraki sırada yer alan Intel i7'ye parasının karşılığını veriyor. Bununla birlikte, hangisinin VR CPU işlemcisinin olduğu yere gerçekten para koyduğuna karar vermek size kalmış.

Intel Core i7-10700K

Intel Core i7'den orta sınıf VR-Ready CPU

Intel-Core-i7-10700K (1).webp

Intel'in Core i9'undan sonraki bu adım, gerçek bir işgücüdür. Sanal Gerçeklik için bir CPU olmak söz konusu olduğunda gerçekten gücü söndürür. Bu 8 Çekirdekli işlemci, birçok VR meraklısının aradığı sağlam tek çekirdekli performansı sağlar. Sanal bir dünya yaratmadakiler gibi 3D grafikleri işleme yeteneği ile gerçekten öne çıkıyor. Yenileme hızı özellikleri, bir açıdan diğerine kesintisiz geçiş sağlama becerisine de katkıda bulunur. Böylece, etrafınızı 360 derece çevreleyen bir dünyaya baktığınızda, hareket ettiğinizde, geride kalmayacaktır.

Bu VR-Ready işlemci, gerekli düzeyde performans gösterme konusunda harika olan, gerçek anlamda çalışan bir insan CPU'sudur. Duyularınızı sarmak ve sizi içine çekmek için eksiksiz sanal dünyalar yaratmak için mükemmeldir. Bu ünitenin geride kaldığı küçük bir alan, kutusunda bir soğutma sistemi ile gelmemesidir. Bu, yine de her yönü kontrol etmek isteyen birçok özel bilgisayar üreticisi tüketici için gayet iyi. Ancak, AMD Ryzen 7'nin fiyat noktasının sadece birkaç dolar üzerinde çaldığı için daha az olumsuz değil. Bu, minimum güç gerektirdiği için yeşil teknoloji olarak bile kabul edilebilecek harika bir soğutma sistemiyle gelirken, bunda o bileşen eksik. Negatiflerin gerçekten bittiği yer burasıdır.

i7-10700K'nın hesaplama gücü inanılmaz ve Intel bu CPU ile her zamanki yüksek standartlarını karşılıyor. Fiyat ve güçte aşağıya doğru inerken bunları yaşamaya devam edip etmeyeceklerini henüz göremiyoruz. Bunu bir kez daha size ve sizin kararınıza bırakıyoruz. Ancak sıradaki i5, Intel'in bir başka iş gücü işlemcisi. Öyleyse bir göz atalım ve kendimiz görelim.

Intel Core i5-9600K

VR Oyun için bütçe dostu CPU

Intel-Core-i5-9600K (1).webp

Daha önce olduğu gibi aynı 6 Çekirdek ve 6 İş Parçacığı tasarımı temel modelini çalıştıran bu 9. nesil i5, temel özelliklere sadık kalıyor. Başlamak için CPU'ya o kadar çok para harcamadan, paralarının karşılığını alabildiğince çok şey isteyen oyuncular için mükemmel bir orta sınıf teklif. overclock yapmayı kolaylaştıran harika bir kilitsiz çarpan seçeneğine sahiptir. Bu, dışarıdaki tüm VR oyuncuları için harika. Oyun CPU'larından almayı başarabildikleri kadar çok güç elde etmek isteyenler.

Bu harika orta sınıf VR özellikli CPU, bütçe bilincine sahip sistem kurucuları için mükemmel bir seçenektir. Bu kadar önemli olmasının nedeni, saf hız ile ilgili. i5-9600K, 3,7 GHz hızında çalışır ve Turbo Boost ile 4,6 GHz'e kadar ulaşabilir. Bu, 6 Çekirdekli 6 İş Parçacıklı bir CPU için ciddi bir güçtür ve harika bir VR-Ready Masaüstü PC'ye kolayca güç sağlayabilir.

Sanal Gerçeklik Oyunu için bir CPU düşünen herkesin bu daha bütçe dostu seçeneği tercih etmesi akıllıca olacaktır. Neyse ki Intel, oyun oynamaya başlamak isteyenler için bu orta seviye seviyede uygun bir VR özellikli işlemci sunuyor.

Sırada başka bir harika Intel Core i5 var, sırf bu CPU'lar çok iyi olduğu için ikisi listemizi oluşturdu. Bu tür donanımlar hakkında bilgi sahibi olanlar için sürpriz değil. Bunun nedeni, Intel'in PC'nin doğuşundan bu yana sektörde lider olması ve teknolojinin ön saflarında yer almak her zaman hedefleri olmuştur. Rekabette önde olma dürtüsüne sahipler ve VR özellikli teknoloji söz konusu olduğunda çıtayı yükseltmeye devam edecekler.

Intel Core i5-10400

Sanal Gerçeklik için En İyi Intel i5 Oyun CPU'su

Intel-Core-i5-10400 (1).webp

Listemizi oluşturan ikinci Intel i5 işlemci, 10. Nesildir. Bu, yukarıdaki son sürümden bir nesil daha yenidir ve bu model üzerinde birkaç iyileştirme ile birlikte gelir. Bu yükseltmeler, aynı 6 Çekirdeğin artık 12 İş Parçacığına sahip olmasıyla başlar. Bir önceki modelinde 6 iş parçacığı bulunuyordu.

Bu, Core i5 tasarımının yeteneklerine daha da fazla güç ve hız sunar. Ardından, Intel bu CPU'da yeni Turbo Boost Teknolojisi sunuyor. Ağır yük altında çalışmak için daha yüksek kullanılabilir güç sunar. Aynı zamanda diğer yöne gider ve daha düşük miktarda bilgi işlem ihtiyacı altındayken enerji verimliliğini artırır. Mevcut 12 MB Akıllı Ön belleğiyle, bu i5 CPU'nun tüm VR gereksinimlerinizi karşılayacağından emin olabilirsiniz.

Ayrıca, üniteyi ağır yükler altında soğutmak için kutu içinde 65W TDP'ye sahip harika bir soğutucusu vardır. Ağır yük altında olmadığında da enerji kullanımını azaltacaktır. Bu, çalışmasında bir miktar enerji verimliliğine eşittir. Sırada, VR için bir sonraki CPU'nuz için de düşünülmesi gereken daha bütçe dostu AMD teklifleri var. VR CPU yongaları olarak kesinlikle uygun seçeneklerdir ve asla göz ardı edilmemelidirler.

AMD Ryzen 5 3600

VR için giriş seviyesi AMD Ryzen 5 Oyun CPU'su

AMD-Ryzen-5-3600 (1).webp

AMD'nin bu cüzdan dostu 6 Çekirdekli işlemcisi, giriş seviyesi oyuncuların yolunu aydınlatıyor. Bu tür oyunlar için yük gereksinimleri altında çalışabilen bir VR-Ready sistemi oluşturmak istiyorlarsa, o zaman şanslılar.

Wrath Stealth soğutma ünitesiyle gelen bu harika VR CPU çipi, her yapı için harika bir seçenektir. Süper hızlıdır ve hatta bu grafik ihtiyaçlarını gerçekten zorlamak için 200 Mhz'lik bir güçlendirme özelliği ile birlikte gelir. Bu küçük işlemcinin yeteneği, fiyatına göre hoş bir şekilde şaşırtıcı. Yıldırım hızında 3,6 GHz hızında çalışıyor ve turbo boost overclock özelliği 4,2 GHz'e kadar çıkabiliyor. Bu, keşfetmek isteyebileceğiniz çoğu VR oyununa ayak uydurmak için yeterince hızlı olduğu anlamına gelir. Ayrıca, geçişlerin işlenmesinde hiçbir anı kaçırmamasını sağlayan çarpıcı bir 36 MB önbellek ile birlikte gelir.

VR işlemciler için listemizi yapmak, son CPU seçeneğimizin sadece bir adım ötesinde. Bu sonuncusu, yukarıdaki daha pahalı çipleri karşılayamayanlar için bir başka harika VR-Ready AMD orta-düşük seviye seçeneğidir.

AMD Ryzen 5 2600

Sanal Gerçekliğe yeni başlayanlar için en ucuz VR CPU

AMD-Ryzen-5-2600 (1).webp

VR Oyunlarını çalıştırmak ve sanal dünyalarını keşfetmek için son CPU çipimiz bu AMD tasarımıdır. Listemizi yapmak için en yavaş ve en ucuz olanıdır, ancak bunun sizi aldatmasına izin vermeyin. Oyun gereksinimlerinizin çoğuna tamamen ayak uydurabilir.

Süper grafik ağırlıklı oyunlarda biraz geçiş gecikmesi olsa da, uygulamaların çoğu sorunsuz çalışacaktır. Önemli bir 3,6 GHz hızında çalışır ve 4,2 GHz'lik overclock turbo hızlarına ulaşabilir. Bu, çoğu VR ihtiyacını karşılayacak kadar hızlı olduğu anlamına gelir. Ayrıca 6 Çekirdeği, AMD'nin adını duyurduğu çift iş parçacıklı tasarıma sadık kalıyor ve 12 İş Parçacığı, rakip çiplere kendi fiyatının iki katı fiyata çoklu görev yetenekleri sunuyor.

Fiyat noktasından bahsetmişken, minimum maliyeti göz önüne alındığında VR için harika bir işlemci. 200 doların altında ve Ryzen 5 3600'ün altında %30'luk önemli bir düşüşle çalıyor. Bu, onu listemizdeki en uygun fiyatlı CPU yongası yapıyor. Keşfetmek isteyebileceğiniz çoğu grafiği ve ağır VR dünyalarını değiştiremese de, yine de oyun oynamak için yeterince güçlüdür. Banka hesabınızı yeni bir bilgisayar toplamaya boşaltmak istemiyorsanız özellikle iyi bir seçim.

Son sözler

Bu, kendinize ait bir VR sistemi oluşturmak için en iyi 8 CPU seçeneği listemizi tamamlıyor. Umarız tam olarak aradığınızı bulmuşsunuzdur. Ya da en azından artık sanal dünyaları kendi başınıza keşfetmek için bir sonraki CPU'nuzu alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini bilirsiniz.

Okuduğunuz için teşekkürler.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Alperen Gürbüz
Alperen Gürbüzgamerpazar
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol