gamerpazar-sell-banner
Işın İzlemeli En İyi 5 Grafik Kartı

Işın İzlemeli En İyi 5 Grafik Kartı

Işın izleme (RT), video oyunlarında kullanılan, oyun içindeki ışık kaynaklarını gerçek hayata uyacak şekilde iyileştiren ve yeniden biçimlendiren bir işleme tekniğidir. Işığın gerçek hayatta alabileceği çok sayıda hesaplanmış yolu göz önünde bulundurarak ışın izlemeyi grafiksel olarak hoş bir oyunun güçlü bir belirleyicisi haline getirir.

Oyun, bu ışık ışınlarını dinamik gölgeler, netlik ve gerçek hayat mekaniği ile uygular. Ayrıca, popüler bir yanılgıya değinmek için - tümleşik grafikler henüz RT'yi desteklemiyor.

Bu özellik, son yıllara kadar yalnızca uzun metrajlı filmlerde ve televizyon dizilerinde hayal edilebilecek, oldukça kaynak ağırlıklı bir görevdir. Nvidia ve Intel'in en yeni grafik kartları, oyun içi ışın izleme efektlerini evinizin rahatlığında simüle edebilir.

Üstelik RT, yalnızca amiral gemisi seviye grafik kartlarıyla birlikte gelen bir şeydi. Bununla birlikte, çok beğenilen RTX 30 serisi grafik kartlarının piyasaya sürülmesinden sonra, ışın izleme, giriş seviyesi tekliflerde bile yerini aldı.

RTX 3060 ve 3070 gibi kartlar, en zorlu oyunlarda bile ışın izlemenin etkin olduğu saygın performanslar sunar.

1) Nvidia RTX 3090 Ti

Nvidia RTX 3090 Ti, şu anda listelenen grafik kartları için mutlak çubuktur. Ortalama bir PC oyuncusu için çoğunlukla aşırıya kaçıyor. Yine de, yeteneklerini 8K çözünürlüklü oyun oynamaya kadar genişletebilen, geleceğe yönelik son derece dayanıklı bir grafik kartı istiyorsanız, 3090 Ti idealdir.

RT'yi maksimum ayarlarda kullanarak performansta zar zor hareket ettirilen bir grafik kartıdır. Fortnite ve Cyberpunk 2077 gibi en zorlu ışın izleme oyunlarından bazılarını PC alanında çalıştırabileceğinizden emin olabilirsiniz.

Nvidia RTX 3090 Ti

2) Nvidia RTX 3080 Ti

Nvidia RTX 3080 Ti, inanılmaz derecede yüksek çözünürlükte oyun oynarken RT'ye güç sağlamak için tartışmasız en iyi ikinci GPU'dur. RTX 3090 Ti'nin mücadele ettiği genel oyuncu için en iyi değeri sağlar.

3080 Ti, RTX 3080 için orta nesil bir katılımdır ve en hafif tabirle yükseltme önemli olmuştur.

1,67 GHz taban saat hızına ve 12 GB VRAM'e sahiptir ve bu da önümüzdeki yıllarda RT ile AAA oyunları kolayca çalıştırabilir. Çeşitli çözünürlüklerde kitleler için ışın izlemeyi etkinleştirme söz konusu olduğunda Nvidia'nın amper çizgisi oyunu değiştirdi.

Nvidia RTX 3080 Ti

3) AMD Radeon RX 6900XT

Nvidia, ikinci nesil RT özellikli GPU'larını piyasaya sürmüşken, AMD, 6000 serisi GPU'lar için ışın izleme desteğiyle donanım yeteneklerini daha yeni artırdı.

Nvidia, RT performansı ve yazılım desteği açısından oldukça üstün. Yine de AMD, RTX 3080 ile neredeyse karşılaştırılabilir bir ham GPU performansını büyük bir değer karşılığında sağladı.

6900 XT, ilk nesli olmasına rağmen harika bir RT performansına sahiptir ve hiçbir şekilde küçümsenmemelidir. Amiral gemisi AMD GPU olması, önümüzdeki yıllarda iyi bir şekilde destekleneceği anlamına gelir.

AMD Radeon RX 6900XT

4) Nvidia RTX 3070

Nvidia RTX 3070, 30 serisinde bütçe odaklı bir grafik kartıdır. Amiral gemisi GPU olarak lanse edilen önceki nesil 2080ti'nin performansıyla bile marjinal olarak eşleşiyor.

RTX 3070, bütçelerinde aşırıya kaçmak zorunda kalmadan oyunlarda RT deneyimi yaşamak isteyenler için mükemmel bir başlangıç noktasıdır. Bu ürün, temel düzeyde 4K görseller sağlamayı başarır, ancak ışın izlemeyi dahil ettiğinizde grafiksel olarak kapsamlı oyunlarla sınırlı kalabilirsiniz.

Nvidia RTX 3070

5) Nvidia RTX 2080 Ti

Hayranlar 4000 serisi GPU'ları beklediğinden, RTX 2080 Ti biraz modası geçmiş olduğu için bu garip bir öneri olarak gelebilir. Her neyse, RTX 2080 Ti birçok oyuncu için hâlâ büyük bir değer. Bir amiral gemisi GPU'suydu ve teknik özellikleri modern AAA oyunlarında hâlâ yerini koruyor.

RT performansı açısından adil bir deneyim sunmayı başarıyor, ancak her oyunu maksimum grafik doğruluğu ile 4K çözünürlükte çalıştırmayı beklememelisiniz. RTX 2080 Ti, günümüzde harika fiyatlara bulunabiliyor ve Nvidia'nın yüksek talep gören 30 serisi GPU'larını alamayan ve PS5 gibi en yeni konsolları geride bırakanlar için hoş bir seçenek olarak geliyor.

Nvidia RTX 2080 Ti

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fuat Demirkol
Fuat DemirkolYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol