gamerpazar-sell-banner
İşlemciler İçin En İyi 5 Hava Soğutucusu (2023)

İşlemciler İçin En İyi 5 Hava Soğutucusu (2023)

İşlemciyi serin tutmak, oyun oynarken bir PC'nin en önemli yönlerinden biridir. Isınırsa, sistem sıcaklığı düşürmek ve sabit tutmak için performansı kısacaktır. Ayrıca yüksek sıcaklıklar uzun vadede bileşenlere de zarar verebilir.

Sıvı soğutma, pasif soğutma ve hava soğutma gibi CPU'yu soğutmanın farklı yolları vardır. En iyi hava soğutucular, makul bir sıcaklığı korurken işlemcinizin maksimum potansiyeline ulaşmasına yardımcı olur. Sıvı soğutucuların aksine, az bakım gerektirir ve CPU'yu soğutmanın en yaygın yoludur. Ayrıca, işlemcinize hız aşırtma yapıyorsanız, yetenekli bir hava soğutucusu bir zorunluluk olacaktır.

Bir hava soğutucu, ısıyı uzaklaştıran CPU ile temas halinde olan bir ısı emici takarak çalışır. Isı daha sonra bir fan tarafından üflenir ve doğrudan çipi soğutur. Bir hava soğutucu satın almadan önce, soğutucular genellikle oldukça büyük olduğundan, kabininize sığacağından emin olmanız gerekir. Soğutucunun CPU soketinizi destekleyip desteklemediğini de kontrol etmeniz gerekir. Bu makale, işlemciniz için satın alabileceğiniz en iyi hava soğutucuları listeler.

1. Noctua NH-P1

Tamamen sessiz bir CPU soğutucusu, işlemciyi sabit tutmak için iyi bir kasa soğutması gerektirir. Bu pasif soğutucu, hantal ancak üst düzey CPU'ları soğutma yeteneğine sahip benzersiz bir tasarıma sahiptir. 1KG'nin üzerinde bir ağırlığa sahiptir ve kanatçıklar için alüminyum ve taban ve ısı boruları için bakır olmak üzere kullanılan iki farklı malzeme ile ısıyı eşit şekilde dağıtan uzatılmış bir ısı borusu düzenine sahiptir.

İsterseniz soğutucuya fanlar takabilirsiniz, bu da onun pasif işlevini bozar ama CPU'nun daha fazla yük altında soğuk kalmasına yardımcı olur.

Noctua NH-P1

2. Noctua NH-D15

Bu, sağlam yapı kalitesine ve inanılmaz soğutma performansına sahip bir hava soğutucudur. Sektördeki birçok kişi tarafından en iyi soğutucu olarak kabul edilir. Aralarında ısıyı verimli bir şekilde dağıtmak için birlikte çalışan iki adet 140 mm'lik fan barındıran 2 büyük alüminyum soğutucu kule ile tasarlanmıştır. Altı adet ısı borusu, ısının akmasını ve fanların ortalama yük altında sessizce çalışmasını sağlamak için fazlasıyla yeterlidir.

İyi bir RAM açıklığına sahiptir ve montaj sistemi, kolay kurulum için kullanıcı dostudur. Bej rengi tercih edilmiyorsa tamamı siyah olan 'Chromax Black' versiyonu da vardır.

Noctua NH-D15

3. Deep Cool Assassin III

Bu, sessiz çalışan ve hız aşırtma sırasında bile işlemciyi serin tutan olağanüstü büyük boyutlu bir hava soğutucudur. Şık tasarımlı soğutucuda yedi bakır ısı borusu ve ona bağlı iki adet 140 mm soğutma fanı bulunur. Fanlar, tel klipsler kullanılarak ısı emici üzerine kayan kolay bir kuruluma sahiptir ve RAM yuvaları için yeterli boşluğa sahip olacak şekilde yükseklik ayarlanabilir.

Devasa bir hava soğutucu olduğu için sadece büyük dolaplara monte edilebilir. Bu nedenle, satın almadan önce sisteminize uyduğundan emin olmanız gerekir.

Deep Cool Assassin III

4. Dark Rock TF 2

Diğer soğutucular gibi yanlara değil aşağıya bakan, benzersiz bir şekilde tasarlanmış bir hava soğutucudur. Tasarım, CPU çevresindeki M.2 sürücüler, RAM ve anakart VRM'leri gibi diğer bileşenlerin de soğuk kalmasına yardımcı olur. Bu soğutucu, ağır hız aşırtmaya dayanabilecek ve işlemciyi sabit tutabilecek kalitede mükemmel. İyi hava akışına sahip bir kabinde sistemin serin kalmasına yardımcı olduğundan, yalnızca bir CPU soğutucusu yerine bir sistem soğutucusu olarak kabul edilebilir.

Şirketin adından da anlaşılacağı gibi, fanlar inanılmaz derecede sessiz ve sadece yüksek hızlarda çalışırken kısa bir süre duyulacaklar.

Dark Rock TF 2

5. Cooler Master MasterAir MA410M

Bu hava soğutucu orta büyüklüktedir ve kabin içinde çok fazla yer kaplamaz, bu da mükemmel soğutma performansı sağlar. Verimli ısı dağılımı için yonga seti ile doğrudan temas halinde kalan dörtlü ısı borusu tasarımına sahiptir. Biri giriş ve diğeri çıkış için olmak üzere her iki tarafa takılı iki adet 120 mm'lik fan en fazla soğutmayı sunar.

Bu hava soğutucunun benzersiz bir özelliği, ısı borularının yanındaki alüminyum montaj tabanında sıcaklık geri bildirimi sağlayan ve RGB aydınlatmayı kontrol eden bir termal sensöre sahip olmasıdır. Sıcaklık yükseldikçe gömülü RGB ışıkları, yine özelleştirilebilir olan bir ton değişikliği yoluyla kullanıcıyı bilgilendirebilir.

Cooler Master MasterAir MA410M

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fuat Demirkol
Fuat DemirkolYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol