gamerpazar-sell-banner
Mekanik Klavyelerin Oyun için Daha İyi Olmasının 5 Nedeni (2022)

Mekanik Klavyelerin Oyun için Daha İyi Olmasının 5 Nedeni (2022)

İyi mekanik klavyeler , oyuncular için vazgeçilmez bir varlıktır. Çoğu PC oyuncusu, Fortnite ve Apex Legends gibi oyunlarda tercih ettikleri girdi olarak öncelikle klavye ve fareyi kullanır.

Bir fare ne kadar önemliyse, oyun içinde maksimum girdi sağlamak için bir klavye kullanılır. Kapsamlı kullanımı göz önüne alındığında, iyi performans gösteren bir klavye kullanmalısınız.

Oyun amaçlı olarak, mekanik klavye en iyi seçeneğinizdir. Mekanik klavye, yay ve anahtar mekanizması kullanan fiziksel bir klavyedir. Bir e-spor yarışmacısının onsuz oynadığını nadiren görüyoruz. TVS Gold'un eski güzel günlerinden bu yana mekanik klavyeler iz bıraktı ve etmeye devam edecek.

Bu makale, mekanik klavyelerin oyun oynamak için ideal seçiminiz olmasının beş nedeni üzerinde genişleyecektir.

Mekanik Klavyele Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Dayanıklılık ve Kullanım Ömrü

Mekanik Klavyelerin Oyun için Daha İyi Olmasının 5 Nedeni (2022)

Kapsamlı oyun oturumları , özellikle klavyeler olmak üzere PC çevre birimleri üzerinde bir ücret alır . Oluşturmak ve düzenlemek için birden fazla bağlantınızın olduğu Fortnite gibi oyunlarda düğme kırılmalarına dayanabilecek dayanıklı ve uzun ömürlü bir klavye kullanmalısınız.

Mekanik klavyelerin, membranlar ve kubbeli kauçuk gibi diğer türlerden önemli ölçüde daha dayanıklı olması gerekiyor. Mekanik klavyeler, bağımsız anahtarları olan tuşlar içerir.

Genel bir mekanik anahtar, 50 milyona kadar tuş vuruşu için derecelendirilmiştir. Cherry gibi tanınmış anahtar markaları, 100 milyon tuş vuruşu için derecelendirilmiş anahtarlar bile üretiyor. Bu standart, membran ve kauçuk kubbe tuşlar için derecelendirilen 5 milyon tuş vuruşunu geçersiz kılar.

2. Hız ve yanıt verme

Mekanik klavyeler, aşırı hızları ve tepkileri ile bilinir. Çalıştırma süresi, bir tuşun basıldığında ne kadar hızlı kaydedildiğini ölçer. Mekanik klavyeler, diğer seçeneklere göre önemli ölçüde daha iyi çalıştırma sürelerine sahiptir.

Mekanik anahtarlar, ortalama olarak, kendi içinde etkileyici olan 6 ms'lik bir çalıştırma süresine sahiptir. Steelseries gibi bazı şirketler, klavye performansında bir ölçüt oluşturmak için yukarıda ve öteye gitti. Steelseries Apex Pro, insanlık dışı 0,7 ms çalıştırma süresine sahip OmniPoint anahtarlarına sahiptir.

3. Dokunsal geri bildirim

Yazarken ahenk içinde oyun oynamak, tuşlara basıldığında elde edilen küçük bir tekdüze geri bildirimden yararlanır. Mekanik anahtarlardan gelen dokunsal girdi, daha iyi oyun oynamanın temel faktörü olan güçlü bir kas hafızası ile ilişkilidir.

Tüm mekanik anahtarların benzer düzeyde dokunsal geri bildirime sahip olmadığı doğru olsa da, bazılarında dokunma hissi bile olmayabilir. Ancak tüm mekanik anahtarların bir tür tek tip geri bildirimi vardır.

Öte yandan, membran klavyeler yalpalama eğilimindedir ve tuşlara basıldığında geri bildirimle tutarsızdır.

4. N-Anahtar Geçişi

N-Key Rollover, bu görevi halletmek için PC'ye düşmek yerine her bir tuşa basılanı ayrı ayrı tanımlayan bir klavyenin işlevidir . Anahtar geçişinin ana avantajı, oyun sırasında aynı anda birden fazla tuşa basılmasının hatasız olarak kaydedileceğidir.

Mekanik klavyeler, çeşitli yeteneklere sahip N-key Rollover'a sahiptir. Bu özellik, Valorant ve diğer espor oyunları gibi aynı anda birden fazla tuşa basmanın gerekli olduğu oyunlarda mekanik klavyeleri gerekli kılar.

5. Modülerlik

Mekanik Klavyelerin Oyun için Daha İyi Olmasının 5 Nedeni (2022)

Son fakat en az değil, modülerlik, klavyelerin oldukça düşük bir özelliğidir. Temel düzeyde modülerlik, anahtarları ve tuş başlıklarını değiştirebilmeyi kapsar.

Klavyenizdeki hisse senedi anahtarlarının hissini beğenmiyorsanız, kişisel tercihinize göre değiştirebilirsiniz. Aynısı, performans veya estetik nedenlerle değiştirilebilen tuş başlıkları için de geçerlidir.

Membran, kauçuk kubbeler veya makas anahtarları, anahtarları ve gövdeleri çoğunlukla panoya lehimlendiğinden/sabitlendiğinden modülerliğin bu yönünden yoksundur.

Mekanik Klavye vs Normal Klavye

Mekanik anahtarların geleneksel anahtarlara göre bir avantaj sağladığı göz önüne alındığında, benimseme oranı yalnızca artacaktır. Ayrıca, akış teknolojisinin yükselişi ile yavaş yavaş daha fazla insan yeni donanıma yatırım yapmaya başlayacak.

Mekanik anahtarları seçmek, ilerlemek için tek mantıklı seçenek gibi görünüyor. Daha az ciddi bir notta, anahtarların derin hareketi ve tıklama sesi sayesinde mekanik bir klavye kullanırken hissedilen memnuniyeti yenemezsiniz.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fatih Sal
Fatih Salgamerpazar
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol