gamerpazar-sell-banner
Oculus Rift S İncelemesi
Oculus Rift SDonanım Haberleri

Oculus Rift S İncelemesi

Oculus Rift S ile ilgili ilk fark edeceğiniz şey, kurulumunun orijinal Oculus'tan çok daha kolay olmasıdır. Yerleştirilecek deniz feneri sensörü yok; fişe takın, yazılımı indirin ve 7-Eleven'da yeni iş bulmuşsunuz gibi bazı zorunlu eğitim videolarını izleyin. Güvenli bir alan belirleyin (içinde dolaşabileceğiniz oda ölçeğindeki deneyimler için 6,5 fit x 6,5 fit önerilir), böylece hiçbir şeye çarpmazsınız, ellerinizi kontrol cihazının iplerine sokun, Slurpee makinesinden çıkar çıkmaz içmeyin vb. Her şeyi kutudan çıkarmak, kurulumdan daha uzun sürer. Kulaklığı ilk taktığınızda, sizi temel bilgilerden geçiren bir yönlendirmeden geçeceksiniz. İyi tempolu ve bilmeniz gereken her şeyi kısa ve öz bir şekilde açıklıyor.

Kulaklıkta doğrudan geçişli kameraların kullanılması da bir diğer büyük gelişme. Gerçek dünyada engellerinizin nerede olduğunu tahmin etmek yerine (SG kulaklığına sınırlarınızın nerede olduğunu söylemek için), başlığın kameralarından kelimenin tam anlamıyla etrafınızdaki odaya bakarsınız. Bu, örneğin elinizi yanlışlıkla masaya tırnağınızın mora dönmesi için masaya vurmaya devam ettiğinizde sınırlarınızı değiştirmenizi kolaylaştırır. (Yalnızca varsayımsal olarak!) Kulaklığı başka bir yere veya yalnızca farklı bir odaya götürüyorsanız da harikadır.

Eğitim kaybolduğunda, kendimi tanıdık Oculus Home ortamında buldum. The Incredibles 2'deki daireye benziyor - dağa bakan büyük pencereleri olan bir Ikea showroomu. Buradan oyun kitaplığınızı açabilir, yeni oyunlar satın alabilir veya Giriş alanınızı keşfedip özelleştirebilirsiniz.

Oculus Rift S İncelemesi

Tel kapı etkisi de eskisi kadar güçlü değil. (Aşina değilseniz, sineklik etkisi, bir LCD ekrana gerçekten yaklaştığınızda meydana gelir ve pikseller arasındaki boşluğu görebilirsiniz; örneğin, bir TV'ye çok yakın durursanız. Bu, VR'de bir sorundur.) muhtemelen en son VR denediğinizden çok daha nettir. Yerleşik web tarayıcısındaki metni okurken herhangi bir sorun yaşamadım. VR için optimize edilmemiş bir web sitesinde bile 12 punto yazı tipini okumakta hiç sorun yaşamadım. Bu, orijinal Rift'e göre büyük bir gelişme.

Burada oyunda eklenen piksellerden biraz daha fazlası var. Orijinal Oculus Rift'in içinde her göz için bir tane olmak üzere 90 Hz yenileme hızına sahip iki adet 1.080 x 1.200 piksel ekran vardı. Rift S, 2.560 x 1.440 çözünürlüğe ve 80 Hz yenileme hızına sahip tek bir ekran kullanır.

Polyarc'ın ödüllü oyunu Moss'u elinize aldığınızda, VR balinasının başımın yanından süzülüp geçtiğini ilk kez deneyimlediğiniz zamanki kadar şaşkına döneceksiniz. Fare maceracısının dünyasına göz atın, nesneleri hareket ettirerek ve onu tehlikeli düşmanlardan koruyarak ona yardım edin. Moss'u daha önce orijinal Rift'te ve birkaç başka VR başlığında oynamıştım, ancak Rift S'deki iyileştirilmiş uyum ve kaplama ve çok daha iyileştirilmiş dahili ekran, beş yıl önce umduğum türden bir VR sunuyor.

Oculus oyun mağazası her türden oyun ve deneyimle doludur ve Rift S ayrıca HTC'nin çevrimiçi Viveport mağazası ve hatta Steam ile uyumludur. Aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce VR oyunu var ve artık eskisi kadar isabetli değiller. Yani birçok seçeneği var.

Daha önce bir VR başlığını her incelediğimde, büyük bir yıldız işaretiyle geliyor: Yalnızca çok paranız, çok alanınız ve öldürecek çok zamanınız varsa satın alın. Ama sonunda, Rift platformu, herhangi bir uyarıda bulunmadan önerebileceğim bir noktaya geldi. Bu iyi bir kulaklık ve VR hiç olmadığı kadar iyi bir yerde. İyi bir seviyede diyebiliriz.

Rift S hala bağlı bir deneyim sunuyor. VR'de olduğunuz süre boyunca bir PC'ye bağlı kalacaksınız, bu nedenle kablonun konumu için altıncı bir his geliştirmeniz gerekecek, ancak Rift S, bağlı bir VR deneyiminin ne olması gerektiğini özetliyor. Bir oyun konsolu gibi 4000 Türk Lirası olarak fiyatlandırılır, bu nedenle çok pahalı değildir ve neredeyse kusursuz bir VR deneyimi sunar.

PC VR bir platoya ulaştı. İyileştirmeler artık daha yavaş gelecek, ancak günlük deneyim harika.

Oculus Rift S İncelemesi

 

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fuat Demirkol
Fuat DemirkolYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler