gamerpazar-sell-banner
Oyun İçin En İyi 7 Ekran Kartı - 2021
Ekran KartıDonanım Haberleri

Oyun İçin En İyi 7 Ekran Kartı - 2021

En iyi ekran kartı, yakın zamanda birdenbire mağazaları doldurmayacak; en iyi ihtimalle tatil döneminde bir hareketlenme bekliyoruz. Yine de, birkaç ay önce olduğu gibi yeni bir GPU satın almak zor değil. Arz ve talep dengelenmeye çalışırken GPU'ların fiyatları çok fazla dalgalanma gösterse de , bu zor zamanlarda nasıl grafik kartı satın alınacağına dair bazı ipuçlarımız var.

Covid-19 ve kripto para birimi patlamaları (diğer şeylerin yanı sıra) şu anda bir GPU edinmeyi zorlaştırmış olsa da, yine de en son nesilden her yeni grafik kartını sizin yararınıza test etmeyi başardık. Termal performans testlerinde, özel araçlarla güç çekişi ölçümlerinde ve hatta ortalama frekanslarda ve kare sürelerinde nasıl karşılaştırıldıklarını görmek için her birini PCG test tezgahımızdaki oyun karşılaştırmalı değerlendirme aracımızdan geçirdik.

Tüm bunlardan ana paket, GPU sahnesinin sonunda yeniden rekabetçi hale gelmesidir. Radeon RX 6600 XT'nin piyasaya sürülmesi, Nvidia ve AMD'nin şimdi en üst sıraya tırmanmasıyla işleri çok ilginç hale getirdi. Hatta gelecek yıl Intel üçüncü bir yol sunacak: Intel Alchemist grafik kartı.

Nvidia'nın Ampere nesli çıtayı yükseltti. GeForce RTX 3080 ve GeForce RTX 3070 tarihine en iyi grafik kartları ikisidir ve AMD, çok geride değil.

En İyi Ekran Kartı

1. Nvidia GeForce RTX 3080

Nvidia GeForce RTX 3080

Tamam, şu anda, RTX 3080 güvercin kirpikleri kadar nadirdir, ancak Nvidia'nın yeni RTX 3080'inin günümüzün en iyi grafik kartı olduğuna şüphe yok. Önceki RTX 20 serisine göre büyük bir nesil performans artışını temsil ediyor. Bu, RTX 2080 veya 2080 Super ile karşılaştırıldığında etkileyici, ancak nominal olarak 699 dolarlık bu kartın sadece eşleşmekle kalmayıp, 1.200 dolarlık RTX 2080 Ti'den büyük ölçüde daha iyi performans gösterdiğini düşündüğünüzde, gerçekten eve vuruyor.

Testlerimizden gerçekten öne çıkan şey, ışın izleme performansında yarattığı farktır. Işın izleme özellikli ilk nesil kartlar, o kadar büyük bir kare hızı fedakarlığı gerektiriyordu ki, çoğu insan onu açmaktan kaçındı, ancak artık bu nesilde durum böyle değil.

Artık, RTX 20 serisinin en üst kartından onsuz çalışırken alacağınız kare hızlarını aşan ışın izlemeli performans elde ettiğinizde, bunun tamamen farklı bir canavar olduğunu bilirsiniz. Ve hey, RTX 3080 aslında GTA V'i çalıştırabilir.

Nvidia, bu 8nm GPU'daki karışıma tam bir yük daha fazla CUDA çekirdeği ekleyerek ve ışın izlemeli güzellerle yapmak için güncellenmiş Tensör Çekirdeklerini (ekstra DLSS iyiliği için) ve ikinci nesil RT Çekirdeklerini ekleyerek başardı.

RTX 3080 biraz daha fazla güce ihtiyaç duyabilir— en az 850W PSU isteyeceksiniz —ve elde etmesi zor olabilir, ancak bu, günümüzün en çok arzu edilen grafik kartıdır. Sanırım bu yüzden ele geçirmenin bu kadar zor olmasının nedeni de bu.

2. AMD Radeon RX 6800 XT

AMD Radeon RX 6800 XT

Nvidia'nın üst düzey grafik kartlarına kırmızı takım alternatifi olarak, RX 6800 XT'den daha iyi birkaç tane var. Rakibine bu kadar yaklaşan ve RTX 3080'e göre nominal bir performans farkıyla son derece rekabetçi bir kart, gözlerinde 4K olan herhangi bir PC oyuncusu için gerçekten dikkate değer bir meraklı karttır.

Onunla RTX 3080 arasında zor bir çağrı, ancak ikincisi AMD'yi RTX gibi son dokunuşlarla göreve getiriyor. RX 6800 XT 50$ daha ucuzdur, yüksek 4K performansı ve RTX 3080'e göre büyük bir VRAM artışı sağlar. Bununla birlikte, RTX 3080'e düşen fazladan 50$'ın iyi harcanmış bir para olduğunu iddia etmek kolaydır: daha fazla 4K için ödenecek küçük bir bedel performans, çok geliştirilmiş ışın izleme ve DLSS. Hepsi bugün ve bankada iki yıllık geliştirici desteği ile mevcuttur.

Yine de AMD'nin RX 6800 XT ile başardıklarının büyük hayranlarıyız; bu, Radeon Teknoloji Grubu için GPU pazarına çok ihtiyaç duyulan bazı rekabeti enjekte eden ve herhangi bir yüksek seviye için değerli bir kırmızı takım alternatifi sunan bir forma dönüş. -son oyun bilgisayarı yapımı.

3. Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

Nvidia GeForce RTX 3060 Ti

Bugüne kadarki en iyi Amper değeri olan RTX 3060 Ti, RTX 3070 ile çok yakından ilişkilidir. Her ikisi de aynı GA104 GPU'yu kullanır (RTX 3060 Ti'de daha az SM etkindir), 256 bit üzerinde aynı 8 GB GDDR6 belleğe sahiptir. otobüs.

Çekirdek sayısında %17 daha az yetenekli olsa da, RTX 3060 Ti bazı makul GPU Boost frekanslarıyla bunu telafi ediyor. Bu, silikon dezavantajında ​​çalışmasına rağmen RTX 3060 Ti'nin neden RTX 3070'in hızından sadece tek haneli yüzde 17'ye kadar çıkabileceğini kısmen açıklıyor. 399 dolarlık bir kart için fena değil.

Henüz hesap yapmadıysanız: 399 ABD doları olan RTX 3060 Ti, RTX 3070'ten %20 daha ucuzdur, bu nedenle küçücük grafik kartıyla dolar başına performans artıyor. Bu yüzden onu çok seviyoruz; tam çözünürlük yığını için harika bir GPU'dur ve ikinci nesil RT Çekirdeklerinin izniyle, önyükleme yapmak için iyi bir ışın izleme özelliğine sahiptir.

RTX 3080 veya RTX 3070 ulaşılamaz görünüyorsa, RTX 3060 Ti kesinlikle iyi bir yedek olur. Bu grafik kartının belki de en etkileyici olanı, 20 serisi nesle nasıl yığıldığıdır: Neredeyse her testte RTX 2080 Super'i devirir.

4. Nvidia GeForce RTX 3070

nvidia geforce rtx 3070

Belki de makul fiyata yakın olan tek üst düzey Amper olan RTX 3070, fiyat etiketinin yarısından daha az bir fiyata en üst düzey Turing grafik kartı olan RTX 2080 Ti ile eşleşme yeteneği açısından da etkileyici.

499 $ 'da hala önemli bir miktar - burada yeni nesil konsol eşdeğeri fiyatlandırmasından bahsediyoruz - ancak bugün PC oyunlarının en iyi grafik silikonu ile karşılaştırıldığında çok da fahiş bir miktar değil. Karşılığında, oynanabilir, hatta yüksek kare hızlarına ulaşmak için çok fazla uğraş gerektirmeyen, 4K özellikli bir grafik kartına sahip olursunuz. Ve 1440p'de kesinlikle parçalayacak, buna hiç şüphe yok.

Oyun performansı referansları şüphesiz etkileyicidir, ancak RTX 3070'i mantıklı PC oyun uzmanları için tercihimiz yapan şey, bugün RTX yığınının altında yatan Nvidia ekosisteminin tamamıdır. DLSS, netlikte yalnızca nominal bir kayıpla performansı artırmak için temiz bir numaradır ve Yayın ve Refleks gibi diğer özellikler, anlaşmayı tatlandırmak için uzun bir yol kat eder.

5. AMD Radeon RX 6900 XT

AMD Radeon RX 6900 XT

RTX 3090, piyasaya sürüldüğünde grafik performansının en üst basamaklarında rakipsiz bir yere oturmuş olabilir, ancak AMD'nin RX 6900 XT veya 'Big Navi'de bir meydan okuyucuyu bir araya getirmesi uzun sürmez. RX 6900 XT, Ampere'nin en iyilerini tünekten yükseklere vurmayı ve onu spiral olarak Dünya'ya geri göndermeyi umuyor. Ayrıca, 4K performansı RTX 3090'ın hızından biraz daha düşük ve hepsi istenen fiyatın üçte biri için biraz yaklaşıyor.

Bu nedenle, pro-creator çeşitliliğinin herhangi bir art niyeti olmadan herhangi bir PC oyuncusu için daha iyi bir satın almadır. Ancak bugün grafik kartı rehberimizde bir numara olmamasının bir nedeni var ve bunun nedeni RTX 3080'den çok daha iyi olmaması ve bazen de hiç olmaması. RTX 3080'in fiyat etiketinin üzerinde 300 dolar daha var ve hem rasterleştirilmiş hem de ışın izleme iş yüklerinde daha yüksek performans umarsınız. Yine de, ışın izleme ivmesi kaçınılmaz olarak rekabetin gerisinde kalıyor.

Ancak RX 6900 XT, yeşil ekip kartındaki 10 GB (daha hızlı) GDDR6X belleğinden tam 6 GB daha büyük olan 16 GB GDDR6 belleği gibi RTX 3080'in yapamayacağı güvencelerle gelir. Bunu akılda tutarak, yalnızca ham oyun için, RX 6900 XT, RTX 3090'a daha ucuz bir alternatiftir, hala kendi aşırı fiyat etiketinin kurbanıdır.

6. Nvidia GeForce RTX 3090

nvidia geforce rtx 3090

Bu devasa grafik kartı son derece güçlüdür, ancak Titan kimlik bilgilerine GeForce olanlardan çok daha uygundur. Ortalama bir oyuncu düşünülerek oluşturulmamıştır. Bunun yerine, yaratıcı profesyonelleri ve bilgi işlem yoğun uygulama hızlandırmayı hedefliyor ve bu yüzden ortalama fiyat etiketinizle birlikte gelmiyor.

Boyu kadar fiyat etiketi de muazzam olsa da herkesin ağzındaki soru şudur: Buna değer mi? Oyuncular için hayır. RTX 3080'den çok daha hızlı değil. Ancak zamanın para olduğu ve daha düşük oluşturma süresinin ne kadar kazanabilecekleri ile doğrudan bir korelasyona sahip olduğu yaratıcılar için, RTX 3090'ın kendi başına geldiği yer burasıdır.

Bu nedenle, bu kartı listemizin en altına yerleştirdik, ancak PC oyuncularının şüphesiz itibarını korumak ve övünme haklarını sağlamak için inanılmaz miktarda para harcayacağını bildiğimiz için, yine de bahsetmeye değer. Ne de olsa , büyük bir anlaşma olsun ya da olmasın, şu anda gezegendeki en güçlü oyun grafik kartıdır.

7. AMD Radeon RX 6800

AMD Radeon RX 6800

Doğrudan bir Nvidia Ampere rakibini alt etmeden piyasaya sürülen AMD RX 6000 serisi kartlardan biri olan düz RX 6800, neredeyse başıboş bırakılmış gibi hissediyor. Bu garip bir durum çünkü tarihsel olarak, her zaman Radeon yayınlarının ikinci dizisini önermeye hevesliydik. AMD, ana seri kartları, biri yeni GPU'nun tam gücüne ve hafifçe soyulmuş bir arka çipe sahip ikincil bir karta sahip çiftler halinde piyasaya sürme eğilimindedir.

Normalde çok daha az nakit karşılığında benzer bir seviyede performans gösterirler. Bu süre dışında performans farkı görece büyük ve fiyat farkı da sorunu ortadan kaldıracak kadar büyük değil. Ayrıca RTX 3070'in fiyatı bu RX 6800 kartından 80 $ daha düşük. Tabii ki, RX 6800 bazen daha ucuz Nvidia kartından daha iyi performans gösteriyor, ancak para için kesinlikle marjinal olarak daha pahalı olan tek RX 6800 XT'yi istersiniz çünkü çok daha hızlıdır. Bu kadar parayı yeni bir GPU'ya harcasaydım, ekstra 70 dolar kesinlikle buna değecekti.

RTX 3070, Nvidia'nın geniş oyun ekosistemini de sunuyor ve ışın izleme bir lüks olarak görülse de DLSS, AMD tarafından hala eşleşmeyen mükemmel bir performans artırıcı özellik. Ama söylenmesi gereken; RX 6800, yığındaki yerinin sonuçları dışında hala çok etkileyici bir kart. Bu şey 1.200 dolarlık RTX 2080 Ti'nin kötü görünmesini sağlıyor.

Diğer donanım içerikleri için:

En İyi 8 CPU Soğutucusu

En İyi 7 Oyun Klavyesi

En İyi 14 Oyun Anakartı

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Çağan Buğra Tural
Çağan Buğra Tural2010 yılında CoD ile oyun hayatına başladı. Tek cümle ile özetleyecek olursak; oyun hayranı bir anime çevirmeni.
İlgini çekebilecek diğer içerikler