gamerpazar-sell-banner
Oyun için en iyi 7 NVMe SSD - 2021
SSDDonanım HaberleriÖneriler

Oyun için en iyi 7 NVMe SSD - 2021

En iyi NVMe SSD, yıldırım hızında depolamanın tüm dünyasına erişmenizi sağlar. SATA'dan NVMe'ye geçmek, eski bir sabit sürücüden birinci nesil SSD'lere atlamak gibidir. Kısacası, tüm oyun PC'nizin daha duyarlı hissetmesini sağlar. Bu kadar basit. Oyunlarınız daha hızlı yükleniyor, Windows çok daha hızlı ve dosyaları kopyalamak artık bir angarya değil. Dürüst olmak gerekirse, sisteminizde yapabileceğiniz en iyi yükseltmelerden biri, özellikle de kendinize yeni bir grafik kartı almak şu anda söz konusu bile değilken.

En İyi NVMe SSD

1. WD BLACK SN850

WD BLACK SN850

Özellikler; 

Kapasite: 500 GB, 1 TB veya 2 TB

Denetleyici: WD Black_G2

Flash: BiCS4 96 katmanlı TLC

Arayüz: M.2 PCIe 4.0 x4

Okuma: 7.000 MB/sn

Yazma: 5.300 MB/sn

Western Digital, son zamanlarda bazı kaliteli diskler piyasaya sürdü; SN750, oyun rehberimizin en iyi SSD'sinin dayanak noktası ve SN550'nin benzerleri, verdiğiniz para için inanılmaz bir değer sunuyor. SN850'nin piyasaya sürülmesiyle Western Digital, kabinine bir başka ödül daha ekledi - en hızlı PCIe SSD. En yeni nesil PCIe arabirimi sayesinde bugün daha hızlı, daha güvenilir bir NVMe sürücüsü bulamayacaksınız.

Phison E18 ile çalışan Sabrent Rocket 4 Plus, daha yüksek alıntılanan sıralı okuma ve yazma rakamlarına sahiptir. SN850'nin bazı sentetik testlerde biraz geride kaldığı doğru olsa da, gerçek testlerine daha fazla ağırlık veriyoruz ve burada SN850 bu grup testinde her şeyin üstünde. FFXIV oyun yükünde ve PCMark10'un tam depolama testinde en hızlısıdır ve AS SSD'de 5,920MB/s okuma ve 5.021MB/s yazma işlemlerini yöneterek düz çıktıda da tam olarak yavaş değildir.

Bu inanılmaz performansın bir maliyeti olduğunu keşfetmek çok da şaşırtıcı olmamalı ve bu sürücü kesinlikle yelpazenin daha pahalı ucunda. Ayrıca çalışırken 77°C'ye ulaşan zorlu bir deneyim. Bu, iyi havalandırılmış bir durumda bir sorun olmaz, ancak daha sıkışık bir sistemde bir sorun olabilir. Yine de, en hızlı sürüşü istiyorsanız, işte bu NVMe SSD tam size göre.

2. WD BLACK SN750 1TB

WD BLACK SN750 1TB

Özellikler;

Kapasite : 250 GB, 500 GB, 1 TB, 2 TB veya 4 TB

Denetleyici: Batı

DijitalBellek: SanDisk/Toshiba 3D TLC

Arayüz: M.2 PCIe 3.0 x4 

Okuma: 3.430 MB/sn. 

Yazma: 3.000 MB/sn

 Western Digital, uzun yıllardır plakalı HDD dünyasında bir gözüpek olmuştur. SSD pazarına girişi, mantıklı, tüketici dostu depolama sağlama konusunda doğal bir yetkinlik göstermiştir. Yeni SN850, bu yetkinliğin en son nesil PCIe arabirimine ne kadar genişlediğini gösteriyor. Hatasız olmamakla birlikte, bu M.2 form faktörlü NVMe sürücüsü, şirketin entegre SSD Dashboard yazılımında açıp kapatabileceğiniz bir Oyun Modu ile daha hızlı hale getirilen bir hız canavarıdır. 

Tabii ki, onu aşırı hıza sokmak, aynı zamanda, Western Digital'e göre, bir termal soğutucu kullanılmasını gerektiren ısıyı arttırmak anlamına da geliyor. Ayrı olarak satılan soğutucu modeli, birinci sınıf bir fiyata geliyor, ancak şirket, "pasif soğutma özelliklerinin" "optimum performans seviyeleri" sağlamaya yardımcı olduğunu iddia ediyor.

Düzenli kullanımda pratikte 970 Evo Plus kadar hızlıdır. En yoğun iş yükleri için Samsung kazanır, ancak oyuncuların bu kullanıcı kategorisine girmesi pek olası değildir. Diğer birçok sürücü aynı SM2262EN kontrol cihazını kullanır, bu da genellikle benzer performans anlamına gelir.

3. Seagate Firecuda 530

Seagate Firecuda 530

Özellikler;

Kapasite : 500GB, 1TB, 2TB veya 4TB

Denetleyici: Phison PS5018-E18

Bellek: Mikron 176L TLC NAND

Arayüz: M.2 PCIe 4.0 x4

Okuma: 7.300 MB/sn

Yazma: 6.900 MB/sn

Tabii ki Western Digital ve Samsung, depolama alanında ve özellikle de SSD dünyasında büyük isimler. Seagate'in katı hal oyuna ve özellikle PCIe 4.0 pazarına girmesi biraz zaman almış olabilir, ancak Firecuda 530 bir patlama ile geldi. Soğutucu ile veya soğutucu olmadan (PlayStation 5 uyumluluğu için gerekli olan bir şey) en son Seagate diski bir baş döndürücüdür.

Tabii ki, sıralı okuma/yazma hızları harika, ancak rekabete kıyasla gerçekten öne çıkan dayanıklılık seviyeleri. Test ettiğimiz 2 TB disk, dayanıklılık söz konusu olduğunda eşi görülmemiş bir 2.550 TBW değerine sahip ve bu, Chia madenciliği için üretilmiş bir SSD'nin bu tarafını görmeyeceğiniz bir şey.

Yepyeni Micron 176 Katmanlı TLC NAND'ı (Crucial'ın yeni P5 Plus sürücülerle büyük etki için kullandığı aynı bellek) Phison PS5018-E18 denetleyiciyle birleştirir. Micron, önceki nesil 96L NAND'a göre %30 daha küçük kalıp boyutu ve okuma ve yazma gecikmesinde %35'lik bir iyileşme ile 176L TLC NAND'ın sektördeki en iyisi olduğunu iddia ediyor.

Ve performans açısından, FireCuda 530, depolama dünyasının büyük patlamasıyla ya eşleşir ya da onu yener ve lider sıralı performans ve dayanıklılık derecesini eklediğinizde, Seagate 530 en azından piyasadaki herhangi bir tüketici SSD'sine eşittir. 

4. Samsung 970 Evo Plus 1 TB

Samsung 970 Evo Plus 1 TB

Özellikler;

Kapasite: 250 GB, 500 GB, 1 TB veya 2 TB

Denetleyici: Samsung Phoenix

Bellek: Samsung 3-bit MLC

Arayüz: M.2 PCIe 3.0 x4

Okuma: 3.400 MB/sn

Yazma: 3.300 MB/sn

Yüksek performanslı M.2 NVMe alanında Samsung SSD'leri yenmenin zor olduğu bir zaman vardı, ancak PCIe 4.0 sürücülerine geçişle birlikte Western Digital ve Sabrent'in çıtayı ileriye taşıdığını gördük. Ancak PCIe 4.0 SSD'ler hala pahalı ve son nesilde Samsung'un hala harika sürücüleri var. Samsung 970 Evo Plus, hala piyasadaki en hızlı PCIe 3.0 M.2 sürücülerinden biri.

970 Pro gibi, daha yeni olan 970 Evo Plus da dayanıklılık açısından iyi puanlar veriyor ve bu da uzun ömürlülüğüne işaret ediyor; 1 TB model, beş yıl boyunca 600 TB yazma veya günde 329 GB yazma için derecelendirilmiştir. Tüketici ve hatta üretici iş yükü olmayan bu kadar çok yazma işlemini yönetmek için sürücüyü her üç günde bir doldurmanız ve ardından silmeniz gerekir.

Sırasıyla daha düşük bir fiyat veya daha fazla kapasite istiyorsanız, 500 GB ve 2 TB modelleri kesinlikle bakmaya değer. Ancak çoğu kullanıcı için 1 TB disk, performans ve kapasite arasındaki tatlı noktaya çarpıyor, ancak Samsung'un diski hala oldukça pahalı. 

6. Sabrent Rocket 4 Plus 2TB 

Sabrent Rocket 4 Plus 2TB

Özellikler;

Kapasite: 1 TB, 2 TB veya 4 TB

Denetleyici: Phison PS5018-E18

Flaş: Mikron B27 96 katmanlı TLC

Arayüz: M.2 PCIe 4.0 x4

Okuma: 7.100 MB/sn

Yazma: 6.600 MB/sn

Sabrent Rocket 4 Plus, her birinci nesil PCIe 4.0 sürücüsünde bulunan son derece popüler Phison E16 denetleyicisinin devamı olan yeni Phison E18 denetleyiciyi kullanan laboratuvardaki ilk sürücüdür. 7.100 MB/sn en yüksek okuma ve 6.600 MB/sn yazma hızı sunan bu, yalnızca ilk nesil PCIe 4.0 sürücülerden önemli bir adım değil, aynı zamanda özellikle yazma performansı açısından Samsung 980 Pro'ya göre kayda değer bir gelişmedir.

Testlerde, yazma testlerinde Samsung'un sürücüsüne hakim olan daha hızlı yazma performansı ile bu performans da doğdu. Bu ilk üç sürücü arasındaki farklar çok az olsa da, gerçek performansı her zaman aynı hikayeyi anlatmadı. Buna rağmen, okumalar için 5,868MB/s'ye ve yazma için 5.630MB/s'ye ulaşan AS SSD'ye bakıyorsunuz. Etkileyici şeyler.

Burada önemli bir faktör, Sabrent Rocket 4 Plus'ın bu ikinci nesil sürücülerin en ucuzu olmasıdır. Performans o kadar yakın ki, mutlak en iyi performansa ihtiyacınız yoksa Sabrent SSD'yi mantıklı bir seçim haline getiriyor. Bu sürücü aynı zamanda WD_Black SN850'den daha serin çalışır; bu, sıkışık bir kasa için bir sürücü arıyorsanız bir faktör olabilir. 

7. Crucial P5 Plus

Crucial P5 Plus

Özellikler;

Kapasite: 250GB, 500GB, 1TB, 2TB

Denetleyici: Önemli PCIe 4.0 Gen

Bellek: Mikron 176 katmanlı TLC flaş

Arayüz: M.2 PCIe 4.0 x4

Okuma: 6.600MB/s

Yazma: 5.000MB/s

Crucial, uygun fiyatlı katı hal depolama alanındaki büyük isimlerden biridir, ancak bize yeni bir PCIe 4.0 SSD alma konusunda oldukça yavaş olmuştur. Ancak beklemeye değdi, çünkü yeni P5 Plus harika bir giriş seviyesi Gen4 SSD. WD veya Sabrent rekabetinin en yüksek hızlarına sahip olmayabilir, ancak bu çok önemli fiyat/performans ölçütleri açısından büyük bir sıçrama yapabilir.

Ve daha da önemlisi, bahsettiğiniz tüm PCIe 3.0 sürücülerinden kolayca ve hemen hemen aynı fiyata daha iyi performans gösterebilir. PCIe 4.0 arabirimli bir anakart çalıştırmıyor olsanız bile bu, daha eski bir PCIe 3.0 kurulumunda ve bu bağlantının sınırlarında çalışmaya devam edecektir.

İlk Gen4 SSD'lerin piyasaya sürülmesinden bu yana, giriş engeli olarak oldukça önemli bir fiyat primi oldu ve P5 Plus ile çok düştü. Ana şirketi, Micron'un en yeni NAND flash belleğini ve kendi şirket içi denetleyicisini kullanan Crucial, maliyetleri düşürmeyi ve performansı artırmayı başardı. 

 

PCIe 4.0 hızlarının nadir havasında, belki de en yüksek ve rastgele performansta biraz cansız, ancak QLC değil, TLC belleği sallıyor, eski sürücülere kıyasla hala oldukça hızlı ve fevkalade uygun fiyatlı.

Diğer Donanım Haberleri İçin: Oyun Oynamak İçin En İyi 6 RAM - 2021 - En İyi 7 Oyun Klavyesi - PS5 İçin En İyi 5 Monitör

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fatih Sal
Fatih Salgamerpazar
İlgini çekebilecek diğer içerikler