gamerpazar-sell-banner
Oyun için M2 SSD Gerekli mi?

Oyun için M2 SSD Gerekli mi?

M.2, diğerlerinin yanı sıra Wi-Fi kartları, NFC cihazları, WWAN gibi cihazları entegre edebilen bir form faktörüdür, ancak daha yaygın olarak yüksek hızlı depolama cihazları için kullanılır. M.2 SSD, bir PC veya dizüstü bilgisayara takılan küçük form faktörlü bir katı hal sürücüsüdür ve bu form faktörünü kullanan depolama cihazlarının çoğu NVMe SSD'lerdir (Kalıcı Olmayan Bellek Ekspres).

Bir oyun bilgisayarı kurarken, bir M.2 SSD takmanız ve üzerine Windows kurmanız önemle tavsiye edilir, çünkü SSD her yönden bir sabit diskten daha iyi performans gösterecektir. Önyükleme sürelerini önemli ölçüde azaltmanın yanı sıra, tüm uygulamaları daha hızlı ve daha sorunsuz çalıştıracaktır. Ancak, oyun oynamak için farklı bir hikaye.

M2 SSD

M.2 SSD'ler oyun oynamayı nasıl etkiler?

Okuyucular, GPU, CPU ve RAM gibi diğer bileşenler tarafından yönetilen bir şey olduğundan, oyunları bir SSD'ye kurmanın FPS'yi hiçbir şekilde artırmayacağını unutmamalıdır. Bir SSD yalnızca aktarım sürelerini katlanarak azaltabilir, oyunların daha hızlı yüklenmesine, gecikmenin azalmasına ve genel oyun deneyiminin daha akıcı olmasına yardımcı olur.

M2 SSD

Daha hızlı yükleme süreleri

Geleneksel bir mekanik sabit sürücüye kıyasla daha hızlı okuma ve yazma süreleri, sistemin büyük dosyaları daha hızlı yüklemesine yardımcı olur, bu genellikle oyunlarda bulunur. Bir SSD'ye yüklenen oyunlar daha hızlı açılır ve bir HDD'ye yüklenmesinin yarısı kadar sürede yüklenir. Oyunun menüsünden oyuna yükleme yapmak da çok daha hızlı olacak ve beklemek için harcanan süreyi önemli ölçüde azaltacaktır. Esasen, her oyun oturumunda birkaç dakikalık yükleme süresinden tasarruf edilir ve bu da uzun vadede saatlerce beklemekten tasarruf edilmesini sağlar.

M2 SSD

4.0 SSD

En yeni PCIe 4.0 NVMe SSD'ler, 7200 MB/sn'ye varan okuma hızları ve 6800 MB/sn'ye varan yazma hızlarıyla şu anda en hızlı depolama cihazlarıdır. Kurulumunuzu geleceğe hazırlamak istiyorsanız, bir PCIe 3.0 sürücüden çok daha hızlı oldukları için bir PCIe 4.0 sürücü satın almak doğru yoldur. Ancak, şu anda diğer bileşenler, oyun oynamak için yüksek hızlardan tam olarak yararlanamamaktadır. Geriye dönük uyumlu olduklarından bir PCIe 3.0 yuvasına da takılabilirler, ancak yalnızca PCIe 3.0 hızlarında çalışırlar.

Fiyat

Bir M.2 SSD satın almanın tek dezavantajı, fiyatı ve kapasitesidir. Oyun oynamak için, kullanıcıların modern zaman oyunlarını oynamak için önemli miktarda alana ihtiyacı olacaktır. Son yıllarda, ortalama AAA oyunu 1 TB'lık bir depolama aygıtındaki toplam depolama alanının %20'sini kapladığından, oyunların yükleme boyutları muazzam hale geldi. Daha yeni oyunlar piyasaya çıktıkça, daha yüksek bellek alanına sahip daha yüksek çözünürlüklü dokuların kullanılmasıyla grafikleri daha iyi hale geliyor, bu da oyunların daha da büyüyeceğini kanıtlıyor.

Daha yüksek kapasiteli bir SSD satın almak için büyük miktarda para harcanması gerekecek ve kullanıcılar her seferinde yeni bir oyuna yer açmak için bir oyunu silmeyi kabul etmedikçe, oyun oynamak için gereken minimum depolama miktarı 1 TB'tır. SSD'lerin fiyatları son zamanlarda düşüyor olsa da, hala mekanik bir sabit disk almaktan daha pahalıdırlar, ancak aynı zamanda fiyat artışını haklı çıkaracak açık avantajları vardır.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fuat Demirkol
Fuat DemirkolYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol