gamerpazar-sell-banner
Oyun PC'leri VS Oyun Laptopları: Hangisi daha iyi? (2022)

Oyun PC'leri VS Oyun Laptopları: Hangisi daha iyi? (2022)

Oyun PC'leri VS Oyun Laptopları

Son yıllarda dizüstü bilgisayarların ne kadar güçlü hale geldiği nedeniyle bir oyun dizüstü bilgisayarı ile tam teşekküllü bir bilgisayar arasında seçim yapmak zor. AMD ve Nvidia, masaüstü sınıfı bileşenleri dizüstü bilgisayarlara yerleştirme ve onları oyun bilgisayarları kadar güçlü hale getirme konusunda muazzam bir iş çıkardı.

Ancak, iki oyun kurulumunu karşılaştırırken başka faktörler de devreye giriyor. Bir PC'ye sahip olmak size klavye, monitör hoparlörleri ve daha fazlasını seçme özgürlüğü verirken, bir dizüstü bilgisayara sahip olmak sizi değiştirme özgürlüğüne sahip olmadan aynı bileşenlerle sınırlar. Yükseltme, dizüstü bilgisayarlarda esnek değildir, ancak PC'lerde, en yeni parçalar uyumsuz hale gelene kadar parçaları yükseltmeye devam edebilirsiniz. Bu makale hangi kurulum türünün daha iyi olduğunu tartışacaktır.

Oyun PC'leri VS Oyun Laptopları: Hangisi daha iyi? (2022)

Oyun Dizüstü Bilgisayarları İçin Yeni Bir Çağ

Günümüzün en iyi oyun dizüstü bilgisayarları, en yeni Intel 12. nesil CPU'larla birleştirilmiş masaüstü düzeyinde Nvidia RTX 3080'e ve grafik açısından en yoğun oyunları kolayca çalıştırabilen yüksek yenileme hızlı ekranlara sahiptir. Bazı üreticiler ayrıca dizüstü bilgisayarlarına mekanik klavyeler takmayı başardılar ve bu da onları, deneyimi sürükleyici hale getirecek kadar yüksek sesle hoparlörlerle oyun oynamak için mükemmel cihazlar haline getirdi.

Masaüstü bilgisayarlar teknik özellikler açısından başarılıdır ve mevcut en iyi GPU olan Nvidia RTX 3090 Ti, özellikle PC'ler için tasarlandığından ve dizüstü bilgisayarlar için yeniden tasarlanan PC CPU'ları biraz daha yavaş performans gösterdiğinden dizüstü bilgisayarlarda mevcut değildir. Bu nedenle, dizüstü bilgisayarlar şimdiye kadarki en güçlüleri olsalar da, PC'ler yakın gelecekte dizüstü bilgisayarlardan daha güçlü olmaya devam edecek gibi görünüyor.

Oyun PC'leri VS Oyun Laptopları: Hangisi daha iyi? (2022)

Bununla birlikte, şu anda dünya çapında piyasada bir GPU kıtlığı var ve bu da fiyatların fırlamasına neden olarak PC'yi pahalı bir seçenek haline getiriyor. Kıtlık, scalpers'ın mevcut tüm stokları satın alması ve daha sonra daha yüksek bir fiyattan satması nedeniyle ortaya çıktı. Bunun da ötesinde, silikon kıtlığı GPU üretimini de etkileyerek eksik arzın fiyatını daha da artırıyor. Tüm bunlar, paradan tasarruf etmek için bir dizüstü bilgisayar satın almayı uygun bir seçenek haline getiriyor.

Öte yandan, bir PC satın almak, onun için ödenen telaşlı bedeli haklı çıkaran uzun vadeli bir yatırımdır. Tüm cihazı değiştirmek yerine yükseltmek için tek bir ürün satın almanız gerekeceğinden, bir PC size yıllar içinde tasarruf sağlayacaktır. Bir dizüstü bilgisayarda, RAM ve depolama aygıtı yükseltmeleri dışında, performans yükseltmesiyle sonuçlanacak parçaları değiştirmenin bir yolu yoktur.

Her iki kurulum türü de benzersizdir ve farklı alanlarda avantajlar sunar. Oyun oynarken mutlak en iyi performansı arıyorsanız, mevcut bileşenler bir dizüstü bilgisayarın sunabileceğinden daha güçlü olduğundan, bir PC oluşturmak en iyi seçimdir.

Oyun PC'leri VS Oyun Laptopları: Hangisi daha iyi? (2022)

Bir PC inşa etmek mevcut pazarda bir servete mal olacak ve ayrıca çevre birimlerine ihtiyaç duyulacak ki bu bir dizüstü bilgisayarla önlenebilecek bir şey. Dizüstü bilgisayarlar gündelik ve rekabete dayalı oyunlar için kullanılabilirken PC'lerden daha az para harcanabilir ve bu da size taşınabilirlik avantajı sağlar.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fuat Demirkol
Fuat DemirkolYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol