gamerpazar-sell-banner
PC Kurarken Oyuncuların Karşılaştığı En Sinir Bozucu 5 Şey

PC Kurarken Oyuncuların Karşılaştığı En Sinir Bozucu 5 Şey

Bir PC oluşturmak genel olarak eğlenceli bir deneyimdir, ancak en büyük bilgisayar tutkunları bile, yapı doğru şekilde planlanmadığında kaçınılması mümkün olmayan bazı güçlüklere sahiptir. Bir PC'yi çalıştırmak uzun bir süreçtir; Bileşenleri seçme, satın alma ve monte etmeye kadar pek çok hataya yer vardır.

Bir PC derlemesinin tamamen düzgün gitmemesi ve bir şeylerin ters gitmesi büyük bir ihtimal. Devam etmek için bazı işlemlerin doğru bir şekilde geri alınması ve yeniden yapılması gerekir ki bu her zaman can sıkıcıdır.

Bileşenler uymuyor

Tüm bileşenlerinizi satın aldıktan ve her şeyi bir araya getirmeye hazır olduğunuzda, yalnızca kabinde bunları sığdırmak için yeterli alan olmadığını öğrenirsiniz. Bu birçok kişinin karşılaştığı bir sorun çünkü parçalarının sadece teknik uyumluluğunu kontrol ediyorlar ve fiziksel yönüne bakmayı unutuyorlar. Satın almak üzere olduğunuz tüm bileşenlerin fiziksel olarak da uyumlu olup olmadığını kontrol ettiğinizden emin olmalısınız.

Son yıllarda grafik kartları oldukça büyüdü ve insanlar ellerine bir kart alana kadar bunun farkına varmıyorlar. RTX 3090 Ti örneğini ele alırsak, Nvidia'nın en son GPU'su 12,3 inç uzunluğunda ve 5,4 inç genişliğindedir ve bu pek çok kabine sığmaz veya CPU soğutucusu veya RAM'in önüne geçer.

Bazı üçüncü taraf CPU soğutucuları, ısı emicinin büyüklüğü diğer bileşenlerin önüne geçtiğinden veya kasaya sığmadığından pek çok kabine sığmaz.

CPU soğutucusunu takın

Her biri benzersiz bir kurulum yöntemine sahip birçok CPU soğutucu türü vardır. CPU soğutucunuz nadir ise, internette bir kılavuz bulmak zor olacaktır ve onunla birlikte gelen kılavuza uyulması gerekecektir ki bu her zaman o kadar sezgisel değildir.

Anakartın arkasına bir montaj parçası takmak her zaman telaşlı bir iştir çünkü ayırıcıları vidalarken tutması gariptir. Ayrıca, fanları bir klipsle büyük bir ısı emiciye takmak, takmak için klipsi açmaya ne kadar zorlamanız gerektiğinden can sıkıcıdır ve ağır ısı emiciyi tutmak, keskin kanatçıkları nedeniyle acı vericidir, bazen parmaklarınızı keser.

Bağlantı telleri

Tüm bileşenleri kurduktan sonra, PC'yi çalıştırmak için onları bağlamanın zamanı geldi, ki bu oldukça zahmetli bir iştir. Pek çok kabloyu bağlantı noktalarına takmak zordur ve birkaçını takmak için çok fazla güç gerekirken, bazıları o kadar küçüktür ki küçük bir kabin içinde çalışırken sığdırmak zordur.

24 pimli anakart güç konektörü, boyutu nedeniyle takılması en zor kablolardan biridir. Ayrıca, ön GÇ kablolarının bağlanması, ne kadar küçük olduklarından dolayı bir görevdir ve belirli pinlere bağlanmaları gerekir, aksi takdirde hiçbiri çalışmayacaktır.

PC açılmıyor

Bu listedeki en sinir bozucu şey, PC'yi oluşturduğunuz, içindeki ve dışındaki tüm kabloları bağladığınız, tüm anahtarları açtığınız ve geriye kalan tek şeyin güç düğmesine basmak olduğu, ancak PC'nin başlamadığı zamandır.

Bu sorun, oluşturucunun her adımı geri almasına ve her kabloyu, bileşeni ve aradaki adımı kontrol etmeye kadar her şeyin nerede yanlış gittiğini kontrol etmesine neden olur. Tüm yapım sürecinden geçmek hiçbir zaman eğlenceli olmadı, sadece sonunda PSU anahtarının açık olmadığını öğrenmek için.

Bu, önce tüm bileşenleri kabinin dışına bağlayarak ve tüm bileşenlerin çalışıp çalışmadığını ve önyükleme ekranına ulaşıp ulaşmadığını görmek için test tezgahını açarak önlenebilir. PC'nin kurulumuna geçmeden önce hiçbir bileşende kusur bulunmadığından emin olmak çok önemlidir.

Kablo yönetimi

Kablo yönetimi, sinir bozucu olduğu konusunda herkesin hemfikir olabileceği bir şeydir. Farklı boyut ve uzunluktaki kabloları birbirine bağlamak için tutmak, özellikle kablo yönetiminin verimli hava akışı ve soğutmaya sahip olmanın anahtarı olduğu daha küçük kabinlerde asla kolay değildir. Her zaman kolay bir çıkış yolu vardır, bu da tüm ekstra gevşekliği bir araya toplamak, kasanın diğer tarafına istiflemek ve paneli zorla kapatmaktır, ancak bunda hiç eğlence yoktur.

Bilgisayarı kurduktan sonra, düzenli görünmesi için masanızdaki kabloları yönetmeniz gerekir ki bu da başka bir telaşlı iştir. Manşon ve bir kablo düzenleyici kılıf satın almak, tüm ekstra gevşekliği gizlemek için zarif bir numaradır, ancak bu durumda kabloları değiştirmek daha uzun sürer.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fuat Demirkol
Fuat DemirkolYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol