gamerpazar-sell-banner
PC Kurarken Yapılmaması Gereken 7 Şey

PC Kurarken Yapılmaması Gereken 7 Şey

PC'nizi ilk kez satın alırken ve kurarken işler karışabilir. Yeni başlayanlar bazı yaygın hatalar yapabilir çünkü tüm bileşenleri satın alırken ve PC'yi kurarken takip edilmesi gereken çok fazla şey vardır. Sonuç olarak, pahalı hatalar yapmaktan kaçınmak için bazı basit kurallara uyulmasını sağlamalısınız.

Kılavuzları okuyarak ve bilgisayar oluşturma videoları izleyerek kendinizi hazırlamanız yeterli gibi görünebilir, ancak asla gözden kaçırması kolay küçük şeylerden bahsetmezler. Bu makale, bir bilgisayar kurarken kolayca unutulabilecek şeyleri listeleyecektir.

Bir Plana Sahip Olmadan Bileşen Satın Alma

Bileşenleriniz için alışveriş yaparken dikkatli olun çünkü bu ürünler uzun yıllar yanınızda olacaktır. Bu kadar pahalı ürünler satın aldığınız için, PC'nizi bozabileceği veya bozabileceği için güç kaynağı birimi (PSU) konusunda ucuz ama güvenilir olmayan bir teklif almadığınızdan emin olun.

Ucuz bir PSU, bileşenlerinize zamanla zarar verebilir ve sizi, PSU daha yetenekli olsaydı kurtarılabilecek parçaları değiştirmeye zorlayabilir. Altın veya platin dereceli bir PSU almak her zaman iyi bir seçenektir.

İkinci olarak, oyun oynamak için bir bilgisayar kurarsanız, GPU'ya CPU'dan daha fazla para ayırın çünkü oyunlar GPU'ya daha çok bağımlıdır. Ancak tüm bütçenizi en iyi grafik kartına harcamayın çünkü diğer bileşenler GPU'nun performansını azaltabilir ve oyun deneyiminizi kötüleştirebilir.

Son olarak, tüm ürünlerin tamamen uyumlu olduğundan emin olun. Hız aşırtmalı bir CPU satın aldıysanız, anakartta uyumlu bir soket olabilir, ancak bunun hız aşırtmayı da desteklediğinden emin olmanız gerekir, aksi takdirde bu para kaybı olur.

Ayrıca, bir CPU-soğutucu ve GPU satın alırken, bu ürünler oldukça büyük olduğundan, bu iki ürünün diğer bileşenlere müdahale etmeden kabine sığıp sığmayacağını kontrol edin.

İşlemci Soğutma Fanı

Vidaları Aşırı Sıkma

İster kabin fanları, ister GPU braketleri veya anakart tırnakları olsun, ürüne zarar verebileceğinden vidaları aşırı sıkmaya gerek yoktur. Özellikle kırılgan bir bileşen olan anakartı kurarken vidaları anakartı yerinde tutacak kadar sıkmalısınız. Her köşeye sadece dört vida takmak da yeterli olacaktır.

Vidalar aşırı sıkılırsa bileşenlerin kırılma riski her zaman vardır. Bir PC ile seyahat ediyorsanız, vidaları çok fazla sıkmaktansa, PC'yi söküp taşımak daha iyidir.

Önceden uygulanmış termal macun olup olmadığı kontrol edilmiyor

CPU soğutucusunu takarken, termal macun uygulanmış olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir. CPU'da çift termal macun olmasını önlemek için, izopropil alkol kullanarak ve kağıt mendille silerek soğutucunun üzerine önceden sürülmüş termal macunu çıkarabilirsiniz.

CPU soğutucunun önceden uygulanmış bir macunu yoksa, üçüncü taraf bir termal macun satın almanız gerekecektir. Burada önemli olan iyi bir ürün elde etmektir, çünkü bu, CPU'nuzun performansını düşürmesine izin vermeden soğuk kalmasına yardımcı olacaktır.

Günümüzün en iyi ürünleri, ısının daha verimli bir şekilde aktarılmasına yardımcı olduğu için normal termal macundan daha iyi olan iletken sıvı metal içerir. Bu tür ürünleri uygulamanın en iyi yöntemi için birkaç kılavuza göz atmayı her zaman unutmayın, çünkü aşırı uygulama sadece israf olmakla kalmaz, aynı zamanda diğer bileşenlere de sızıntı yapabilir ve zarar verebilir.

termal macun

Verimsiz bir yapılandırmada RAM yükleme

Çift bellek kiti satın aldıysanız, tam potansiyelinde çalışması için ana karta belirli bir şekilde takılması gerekir. RAM'in çift kanal modunda çalışmasını engelleyeceğinden, her iki bellek çubuğunu yan yana takmayın.

Genellikle, RAM yuvaları çift kanallar için renk kodludur. Bu nedenle, her iki RAM çubuğunu da aynı renkli yuvalara takın ve daha fazla bilgi için anakart kılavuzuna göz atabilirsiniz.

Çift kanallı yapılandırmanın tek kanallı yapılandırmadan daha iyi olmasının birçok nedeni vardır; bunlardan biri, belleğin bant genişliğini ikiye katlamasına yardımcı olması ve sistemin genel hızını artırmasıdır.

RAM

Fanları yanlış yönlerde takma

Kabinin en iyi hava akışı için, bileşenlerin verimli bir şekilde soğutulması için zıt fanların biri girişe, diğeri çıkışa bakacak şekilde ters yöne monte edilmesi gerekir. Fanların üzerine havanın hangi yöne akacağını gösteren küçük bir ok basılacaktır.

En iyi yapılandırma, çıkış fanını arkaya ve giriş fanını öne monte etmektir, çünkü çıkış fanı, servis yapılması gereken ısı kaynağına daha yakındır ve giriş fanı, dışarıdan düzenli olarak soğuk hava alabilir. dıştan.

PC FAN

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fuat Demirkol
Fuat DemirkolYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol