gamerpazar-sell-banner
PS5 ile PS4 Kontrol Kolu Nasıl Kullanılır?

PS5 ile PS4 Kontrol Kolu Nasıl Kullanılır?

Popüler inanışın aksine, birkaç uyarıyla da olsa bir PS5 ile bir PS4 kontrolcüsü kullanmak gerçekten mümkün. PS5 alıcılarının çoğunluğu için, halihazırda birkaç DualShock 4 kontrol cihazının el altında bulunma olasılığı oldukça açık.

Bunun nedeni, birçok uzun vadeli PS4 sahibinin, konsolun büyük başarısı göz önüne alındığında, bir sonraki konsol tercihi olarak doğal olarak PS5'e yönelecek olmasıdır. Ancak, hiçbir zaman çok fazla denetleyiciye sahip olamayacağınız düşünülürse, yeni konsol sahipliğinizin ilk günlerinde bir eksiklik ortaya çıkabilir.

Tam olarak bu sorunun üstesinden gelmek için Sony, PS5'te DualShock 4 denetleyicileri desteğini içerdiğinden emin oldu. Bu makale, DualShock 4'ünüzü PS5'inize nasıl bağlayacağınızı ve bununla birlikte gelen sınırlamaları anlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu Bir Çözüm mü?

Evet, yerel olarak PS4 denetleyicileri için destek mevcuttur, ancak DualShock 4 denetleyicisini yalnızca PS4'e özgü oyunları oynamak için kullanabilirsiniz. Bunun nedeni, PS5 oyunlarının yalnızca daha yeni DualSense kontrol cihazlarının sunduğu uyarlanabilir tetikleyiciler ve dokunsal geri bildirim gibi daha yeni özellikler gerektirmesidir.

Bu aynı zamanda eski PS4 oyunlarınızı oynamanın uygun maliyetli bir yoludur. 500 dolarlık yeni bir konsol satın almanın büyük bir satın alma olduğu anlaşılabilir. Bu nedenle, fazladan denetleyiciler için daha fazla para harcamak ideal bir hareket olmayabilir.

PS4 Kolu

PS4 denetleyicisini PS5 ile nasıl eşleştiririm?

DualShock denetleyicisini PS5 ile eşleştirme işlemi oldukça basittir. Bir mikro USB - USB A kablosuna ihtiyacınız olacak ve bunu denetleyiciyi PS5'e bağlamak için kullanacaksınız. PS düğmesine basıldığında, bir kullanıcı seçim sayfası açılacaktır. Basitçe kullanıcıyı seçin ve en sevdiğiniz PS4 oyunlarını oynamaya başlayın.

Aynı anda kullanılabilecek maksimum denetleyici sayısı oyunun kendisine bağlıdır. Genel olarak, spor ve eşli oyun oyunlarının çoklu denetleyici desteğine sahip olduğu bilinmektedir.

Kontrol cihazını PS5'inizde kullanmaya başladıktan sonra, kabloyu çıkarabilir ve tıpkı stok DualSense kontrol cihazında olduğu gibi kablosuz oyun deneyiminin keyfini çıkarabilirsiniz.

PS4 Kolu

PS4 kontrol cihazlarını kullanarak FIFA 22 ve NBA 2K22 gibi oyunları oynayabilir misiniz?

Evet ve hayır. Oyunun yerel PS5 sürümünü satın alırsanız, aynı sürüm için destek olmayacaktır. Ancak, FIFA 22'nin PS4 sürümüne veya Fall Guys gibi başka bir oyuna sahipseniz, oyunu PS5'te DualShock kontrol cihazlarını kullanarak oynayabileceksiniz.

Açıkçası, elinizde bir DualShock 4 denetleyici var diye herhangi bir oyunun PS4 sürümünü satın almanız önerilmez. Yeni nesil konsolun masaya getirdiği daha iyi grafik doğruluğunu ve denetleyiciye özgü özellikleri kaçıracaksınız. Sonunda, PS5 için DualSense denetleyicilerine yatırım yapmak, ilerlemenin yolu olmalıdır.

PS5 Kolu

DualShock ve DualSense kontrol cihazlarını aynı anda kullanarak PS4 oyunlarını PS5'te oynayabilir misiniz?

Evet, hem DualShock hem de DualSense kontrol cihazlarını kullanarak WWE 2K20 gibi çok oyunculu oyunları oynayabilirsiniz. Bir karakteri PS4 kontrolcüsüyle ve diğerini DualSense kontrolcüsüyle kontrol etmek verilen bir olasılık.

Oyuncu performansının oyun içinde değişiklik gösterebileceğini unutmayın. PS5 DualSense denetleyicileri ergonomik olarak daha iyi tasarlanmıştır. Aynı tip kontrolcüyle oynamak ideal olmalı ve herkes için eşit bir oyun alanı sağlamalıdır.

PS4 denetleyicilerinin PS5'te kullanılmasına izin vermek, Sony'nin tüketici yanlısı bir hareketidir. Ancak, henüz bir PS5 satın almamış kişiler için, yalnızca PS4'te oynamak üzere bir DualSense kontrol cihazı satın almanın ters etki yaratacağı kanıtlanacaktır. Ne yazık ki, PS4'te PS5 denetleyicileri için destek mevcut değil.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fuat Demirkol
Fuat DemirkolYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol