gamerpazar-sell-banner
Stream Deck Nasıl Kurulur ve Kullanılır? (2022)
Stream DeckDonanım Haberleri

Stream Deck Nasıl Kurulur ve Kullanılır? (2022)

Elgato Stream Deck, işleri daha yönetilebilir ve daha organize hale getirdiği için yayıncılar için olmazsa olmaz bir cihazdır. İhtiyacınız olmadığını düşündüğünüz bir cihaz ama elinize geçtiğinde neler kaçırdığınızı anlayacaksınız.

Elgato, tamamen özelleştirilebilir 6 ila 32 fiziksel düğmeli basit bir paneldir. Yayıncılar için, çok fazla ayar veya komuttan geçmeden sıklıkla kullanılan birçok kontrolün kısayoludur.

İş akışını düzene sokar ve işleri daha verimli hale getirerek zaman kaybını azaltır. Mikrofonun sesini kapatmak, kamerayı kapatmak ve akış görüntüsünü değiştirmek gibi basit komutlar tek bir tuşa basılarak yapılabilir. Oyun içinde de çeşitli eylemler atanabilir.

Elgato Stream Deck'i Kurun ve Kullanın

1. Doğru Modeli Satın Alın

Stream Deck nasıl kurulur ve kullanılır? (2022)

Birden fazla cihaz modeli vardır ve aşırı ve gereksiz olabileceğinden en iyisine ihtiyacınız olmayabilir. Farklı modeller şunlardır:

  • Elgato Stream Deck Mini
  • Elgato Stream Deck
  • Elgato Stream Deck MK.2
  • Elgato Stream Deck XL
  • Elgato Mobile App

Cihaz, PC'nize bir USB 2.0 Tip-A kablosuyla bağlanır. Mini versiyonun 6 LCD düğmesi var, 160g ağırlığında ve 79$ maliyeti varken, ana versiyonda 15 LCD butonu var, 190g ağırlığında ve 120$'a mal oluyor.

MK.2 sürümü, bağlantı için kullanılan çıkarılabilir bir USB-C bağlantı noktasına ve değiştirilebilir ön yüz plakalarına sahip Elgato'nun en yeni sürümüdür; bu, kurulumunuza daha fazla uyacak şekilde daha fazla özelleştirilebilir olduğu anlamına gelir. Ayrıca 15 LCD düğmesi vardır ve fiyatı 150 ABD dolarıdır.

XL sürümü, şirket tarafından sunulan en büyük sürümdür ve toplam 32 LCD düğmesine sahiptir, 410 g ağırlığındadır ve 250 ABD dolarıdır. Çıkarılabilir bir manyetik stand ile birlikte gelir ve çıkarılabilir bir USB-C - USB-A kablosuyla bağlanır.

Mobil sürüm fiziksel bir cihaz değildir; bu, iOS ve Android'de kullanılabilen ve aylık 2,99 ABD Doları veya yıllık 29 ABD Doları tutarında bir mobil uygulamadır. Bununla, cihazınızı cebinizde taşımanın rahatlığını elde edersiniz ve birden fazla kurulumu olan biri için mükemmeldir.

Tüm varyantların, hem Windows hem de macOS'ta bulunan Elgato'nun aynı ücretsiz yazılımını kullandığını unutmayın. Ayrıca, yazılım içindeki klasörleri kullanarak sanal olarak istediğiniz kadar düğmeye sahip olabilirsiniz. Sadece bunu yapmak için daha fazla düğmeye basmanız gerekecek.

2. Cihazı Bağlayın

Tercih ettiğiniz cihazı satın aldığınızı varsayarsak, onu PC'nizdeki USB bağlantı noktasına bağlamanız ve Elgato Yazılımını indirip kurmanız gerekir.

3. Eylemler Oluşturun

Hangi akış platformunu ve akış yazılımını kullandığınıza bağlı olarak, eylemlerin oluşturulması değişiklik gösterecektir. İlk olarak, OBS Studio , Bandicam, XSplit vb. olabilecek Elgato Yazılımı aracılığıyla cihazı akış yazılımınıza bağlayın.

İhtiyaç duyacağınız eklentileri yazılımda bulunan mağazadan indirin. OBS ve Twitch kullanıyorsanız, mağazadan eklentilerini bulun ve yükle'ye tıklayın. Farklı bir akış yazılımı veya başka bir platform kullanıyorsanız, eklentilerini yükleyin.

Yazılımda sağdaki menüde butonlarınıza yerleştirebileceğiniz kategoriler bulunmaktadır. Bu düğmeyi, kayıt, mikser sesi, kaynak vb. herhangi bir şey olabilecek bu eylemle atamak için düğmelerden birinde ekranın ortasına çeşitli eylemleri sürükleyip bırakın.

Bunların tümü, akış sırasında işleri kolaylaştırmak için cihaz üzerinden değiştirebileceğiniz akış yazılımındaki seçeneklerdir.

Ardından, platformunuzun eklentilerini yükleyerek akış platformunuzu yazılıma bağlayın. Klip oluşturma, sohbeti temizleme, yalnızca alt sohbet vb. gibi eylemler sağ taraftaki menüde mevcut olacaktır. Eylemleri atamak için düğmeleri menüden ekranın ortasına sürükleyip bırakın.

4. Klasör Ekle

İşleri organize etmek için, cihazınızdaki fiziksel düğmeler yeterli değilse, farklı düğme kombinasyonlarıyla klasörler oluşturabilirsiniz. Sınırsız düğmeye sahip olmak için cihazınızdaki düğmelerden ikisine 'sonraki sayfa' ve 'önceki sayfa' atayabilirsiniz, ancak bir eylemi gerçekleştirmek için daha fazla düğmeye basmanız gerekecektir.

Sayfa eklemek için düğmelerin altındaki '+' işaretini tıklayın. Sağdaki menüden sürükleyip bırakarak yeni sayfadaki butonlara aksiyon atayabilirsiniz .

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fatih Sal
Fatih Salgamerpazar
İlgini çekebilecek diğer içerikler