gamerpazar-sell-banner
Xbox Series X İçin En İyi 6 Monitör
Xbox Series XDonanım HaberleriÖneriler

Xbox Series X İçin En İyi 6 Monitör

Bir Xbox Series X'iniz varsa ve bir monitörde oyun oynamayı tercih ediyorsanız, özellikle yüksek yenileme hızı arıyorsanız, aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır. Ancak, şu anda piyasada çok sayıda yüksek yenileme hızına sahip 4k monitör yok; bu, yüksek yenileme hızına sahip çoğu model 1080p veya 1440p çözünürlüğe sahip olduğundan, daha akıcı bir oyun deneyimi elde etmek için çözünürlükten ödün vermeniz gerekebileceği anlamına gelir. Neyse ki, X Serisi tüm yaygın çözünürlükleri destekler, bu nedenle uyumluluk konusunda endişelenmenize gerek yoktur.

1. Xbox Series X İçin En İyi 4k Monitör: Gigabyte M28U

Xbox Series X İçin En İyi 4k Monitör: Gigabyte M28U

Boy - 28"

Çözünürlük - 3840x2160

Maksimum Yenileme Hızı - 144 Hz

Piksel Türü - IPS

Değişken Yenileme Hızı - FreeSync

4k çözünürlüğe sahip en iyi Xbox Series X monitör Gigabyte M28U. Bu, düz, kavisli olmayan bir ekrana sahip 28 inçlik bir modeldir. Büyük boyutu ve yüksek çözünürlüğü, oyuna dalmak için mükemmeldir ve üretkenlik ve medya tüketimi için idealdir. İyi görüş açılarına ve yansıma işlemeye sahiptir, ancak en yüksek parlaklığı daha iyi, bu nedenle iyi aydınlatılmış veya güneşli odalar için en iyi seçenek değildir.

Maksimum yenileme hızında yanıt süresi olağanüstü ve 60Hz'de daha yavaş olsa da yine de harika. Ayrıca, hareket netliğini daha da iyileştirmek için VRR ile aynı anda kullanılabilen siyah çerçeve ekleme özelliğine sahip. Geniş bir renk gamını destekler ve HDR'de oldukça iyi bir HDR deneyimi sunmaya yetecek kadar önemli ölçüde daha parlak hale gelir. Dezavantajı, vasat bir kontrast oranına sahip olması ve kenardan aydınlatmalı ve yerel karartmasının kötü olmasıdır, bu nedenle karanlık odalar için ideal değildir.

Üç USB 3.0 girişi ve bir USB-C içeren bir USB hub'ı vardır. İkincisi, DisplayPort Alt Modu ve uyumlu cihazlarla 15W hızlı şarjı destekler. Ne yazık ki, 60Hz'de çoğu monitörden biraz daha yüksek giriş gecikmesine sahiptir, ancak çoğu sıradan oyuncu için yine de iyi olmalıdır. Genel olarak, çoğu insanın memnun olması gereken harika bir monitör. Beklemek istiyorsanız, Acer Nitro XV282K KVbmiipruzx daha düşük giriş gecikmesine sahip olduğundan daha iyi bir seçimdir; şu anda kıtlık nedeniyle bulmak zor.

2. DAHA UCUZ ALTERNATİF: DELL S2721QS

DELL S2721QS

Boy - 27"

Çözünürlük - 3840x2160

Maksimum Yenileme Hızı - 60 Hz

Piksel Türü - IPS

Değişken Yenileme Hızı - FreeSync

Daha küçük bir bütçeyle alışveriş yapıyorsanız ve Gigabyte M28U'yu çok pahalı buluyorsanız Dell S2721QS'ye göz atın. 27 inçte biraz daha küçük ama yine de o keskin 4k çözünürlüğü alıyorsunuz. Aynı zamanda geniş görüntüleme açılarına, tam sRGB kapsama alanına ve HDR için geniş gam desteğine sahip bir IPS panelidir. 60Hz yenileme hızıyla sınırlı olduğu ve tepki süresi biraz daha yavaş olduğu için bazı dezavantajlar var. Ayrıca herhangi bir USB bağlantı noktasına sahip değildir. Bununla birlikte, daha düşük giriş gecikmesine, yerleşik hoparlörlere ve Resim İçinde Resim moduna sahiptir.

Genel olarak, Gigabyte, giriş gecikmesi çoğu monitörden biraz daha yüksek olmasına rağmen daha iyi bir seçimdir. Ayrıca daha iyi hareket işleme ve daha fazla özelliğe sahiptir. Ancak, çok pahalı bulursanız ve biraz taviz vermekten çekinmezseniz, Dell iyi bir alternatiftir.

3. Xbox Series X İçin En İyi 1440p Monitör: Samsung LC32G75TQSNXZA

Samsung LC32G75TQSNXZA

Boy - 32"

Çözünürlük - 2560x1440

Maksimum Yenileme Hızı - 240 Hz

Piksel Türü - VA

Değişken Yenileme Hızı - FreeSync

1440p çözünürlüğe sahip Xbox Series X için en iyi oyun monitörü, Odyssey G7 olarak da bilinen Samsung LC32G75TQSNXZA'dır. Hem 27 hem de 32 inç boyutunda mevcuttur, böylece tercih ettiğinizi alabilirsiniz. Çoğu insanın keyif alması gereken mükemmel bir oyun monitörü ve aynı zamanda oyuncu odaklı özelliklerle dolu.

Yerel FreeSync desteği ve ekran yırtılmasını azaltmak için G-SYNC uyumluluğu ile yüksek 240Hz yenileme hızına sahip. Yüksek yenileme hızı, 60Hz'de oyun oynarken bile hızlı kalan, inanılmaz derecede hızlı tepki süresi sağlamaya yardımcı olur, böylece hareket sorunsuz görünür. Ayrıca, hareketin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olmak için siyah çerçeve ekleme özelliğine sahiptir, ancak muhtemelen buna ihtiyacınız olmayacaktır. Etkileyici kontrast oranına sahip bir VA panele sahiptir ve iyi aydınlatılmış bir odada kullanmak istiyorsanız parlamayla mücadele edecek kadar parlak hale gelir.

Ne yazık ki, kenardan aydınlatmalı yerel karartma özelliğine sahip, ancak çok iyi performans gösteriyor ve kontrastı hiç iyileştirmiyor. Ayrıca dar görüş açılarına sahiptir, bu nedenle merkez dışında görüntülerken görüntünün doğruluğunu kaybeder, bu nedenle ortak oyunlar için en iyi seçim değildir. Giriş gecikmesi çok düşüktür ve oyun oynarken cihazlarınızı şarj edebilmeniz için iki adet USB 3.0 girişi vardır. Sonuç olarak, bu 1440p çözünürlüğe sahip Xbox Series X için en iyi monitör Samsung LC32G75TQSNXZA’dır.

4. DAHA GENİŞ GÖRÜNTÜLEME AÇISI ALTERNATİFİ: GIGABYTE M27Q

GIGABYTE M27Q

Boy - 27"

Çözünürlük - 2560x1440

Maksimum Yenileme Hızı - 170Hz

Piksel Türü - IPS

Değişken Yenileme Hızı - FreeSync

Daha geniş görüş açılarına sahip bir şey tercih ediyorsanız, Gigabyte M27Q'ya bakın. Samsung Odyssey G7 LC32G75T'den daha düşük yenileme hızına ve daha kötü karanlık oda performansına sahip, ancak nerede oturursanız oturun görüntü doğru kalır. HDMI üzerinden maksimum yenileme hızı 144Hz'dir ve ekran yırtılmasını azaltmak için yerel FreeSync desteğine sahiptir. Ayrıca, duyarlı bir oyun deneyimi için düşük giriş gecikmesine ve hızlı tepki süresine sahiptir.

1440p kategorisinde Xbox Series X için en iyi monitörü istiyorsanız ve karanlık ortamlarda oyun oynama eğilimindeyseniz Samsung'a bir göz atın. IPS panelli ve daha geniş görüş açılarına sahip bir şey tercih ediyorsanız, Gigabyte'a bakın.

5. Xbox Series X İçin En İyi HDR Monitör: LG OLED48C1

LG OLED48C1

Boy - 48"

Çözünürlük - 3840x2160

Maksimum Yenileme Hızı - 120Hz

Piksel Türü - OLED

Değişken Yenileme Hızı - FreeSync

HDR oyunları oynamak için Xbox Series X için en iyi monitör LG OLED48C1'dir. Bu, bu şekilde pazarlandığı için monitör olarak yazdığımız bir TV . Çoğu monitörün sahip olmadığı benzersiz özellikler ve performans sunar, ancak birkaç dezavantajı da vardır. DisplayPort girişi yoktur, bu nedenle PC'nizle de oyun oynamak istiyorsanız HDMI ile sınırlısınız.

Dört adet HDMI 2.1 girişi vardır, bu nedenle Xbox Series X'ten 120 fps'ye kadar 4k oyunları görüntüleyebilir. Yerel FreeSync ve HDMI Forum VRR şeklinde VRR desteğine sahiptir. Ayrıca G-SYNC uyumluluğuna sahiptir. Neredeyse sonsuz kontrastı sayesinde hareket pürüzsüz görünür ve düşük giriş gecikme süresine sahiptir. OLED paneller, mükemmel siyah seviyeleri için ayrı pikselleri kapatabildikleri için neredeyse sonsuz kontrastlarıyla öne çıkıyor ve bu TV'yi karanlık oda oyunları için mükemmel bir seçim haline getiriyor. Geniş bir renk gamı ​​görüntüler ve bazı önemli noktaları öne çıkarmaya yetecek kadar iyi bir HDR tepe parlaklığına sahiptir.

Ne yazık ki, OLED'ler uzun süre statik elemanlara maruz kaldıklarında kalıcı yanma riskine sahiptir. Yalnızca PC kullanımı için kullanacaksanız bu sorunlu olabilir, ancak Xbox'ta oyun oynamak gibi çeşitli içerikleri izleyenler için bir sorun olmasını beklemiyoruz.

6. Xbox Series X İçin En İyi Bütçe Monitörü: Acer Nitro XF243Y Pbmiiprx

Acer Nitro XF243Y Pbmiiprx

Boy - 24"

Çözünürlük - 1920x1080

Maksimum Yenileme Hızı - 165 Hz

Piksel Türü - IPS

Değişken Yenileme Hızı - FreeSync

Bütçe kategorisinde Xbox Series X için test ettiğimiz en iyi monitör Acer Nitro XF243Y Pbmiiprx'tir. Bu, olağanüstü hareket işleme özelliğine sahip mükemmel bir 1080p oyun monitörüdür. Oldukça iyi inşa edilmiş ve tonlarca ergonomik ayarlamaya izin veren bir stand ile birlikte geliyor. Geniş görüş açılarına sahip bir IPS panel kullanır ve parlak ortamlarda harika görünürlük sağlar. Bununla birlikte, düşük kontrast oranı siyahların gri görünmesine neden olduğu için karanlık odalar için en iyi seçenek değildir.

İster 120Hz ister 60Hz'de oynayın, olağanüstü tepki sürelerine sahiptir, bu da net görüntüler sağlar ve hızlı hareket eden nesnelerin arkasında neredeyse hiç bulanıklık izi bırakmaz. Ayrıca, görüntü tekrarını etkin bir şekilde ortadan kaldıran ve göz yorgunluğunu azaltmaya yardımcı olan titremesiz bir arka ışığı vardır. Değişken yenileme hızı, geniş bir yenileme hızı aralığında çalışır, böylece kare hızları düşük olduğunda bile neredeyse yırtılmasız bir oyun deneyimi yaşarsınız. Yerel FreeSync desteği var ve G-SYNC'in de çalıştığını onayladık.

Ne yazık ki, herhangi bir türde USB bağlantı noktası olmadığı için ekstra özellikler konusunda oldukça zayıf. Ayrıca, HDR'yi desteklemesine rağmen, geniş bir renk gamının olmaması ve ekranın düşük HDR parlaklığı, genel deneyimi oldukça ezici kılıyor. Bununla birlikte, dikkate almaya değer inanılmaz bir fiyat performans oyun monitörü.

Önemli Görüşler

LG 27GN950-B: LG 27GN950-B, 160Hz yenileme hızına sahip harika bir 4k oyun monitörüdür, ancak düşük kullanılabilirlik nedeniyle şu anda bulunması zor. 

Dell S3221QS: Dell S3221QS, Dell S2721QS'ye benzer, ancak VA paneli ve siyah lekelenme nedeniyle daha kötü hareket işleme özelliğine sahiptir. 

LG 27UK650-W: LG 27UK650-W harika bir 4k monitör ve Dell S2721QS'ye iyi bir alternatif, ancak bulması zor olan eski bir model. 

Acer Predator XB273U GXbmiipruzx: Acer Predator XB273U GXbmiipruzx, test ettiğimiz en iyi 1440p oyun monitörlerinden biridir, ancak bulunması zor. 

Acer Nitro XV272U KVbmiiprzx: Acer Nitro XV272U KVbmiiprzx mükemmel bir 1440p oyun monitörü, ancak düşük ekran parlaklığı bazı insanlar için sorun olabilir. 

Gigabyte AORUS FI27Q-X: Gigabyte AORUS FI27Q-X, Samsung Odyssey G7'ye iyi bir alternatif ancak bulunması zor. 

MSI Optix MAG274QRF-QD: MSI Optix MAG274QRF-QD, Gigabyte M27Q'ya iyi bir alternatif, ancak daha pahalı ve bazı insanlar aşırı doygun renklerinden hoşlanmayabilir. 

Philips 436M6VBPAB: Philips Momentum 43M6VBPAB, LG 48 C1 OLED'e iyi bir alternatiftir ve yanma riski yoktur, ancak tepki süresi daha yavaştır. 

BenQ EW3270U: BenQ EW3270U, ​​Dell S2721QS'ye göre daha büyük bir karanlık oda alternatifidir, ancak VA paneli kullandığı için daha dar görüş açılarına sahiptir ve ergonomisi önemli ölçüde daha kötüdür. 

LG 32GP850-B: LG 32GP850-B, IPS panelli ve 1440p çözünürlüğe sahip 32 inçlik mükemmel bir oyun monitörü ancak Gigabyte M27Q'dan daha pahalı ve Samsung Odyssey G7'den daha düşük yenileme hızına sahip. 

Acer Nitro XV282K KVbmiipruzx: Acer Nitro XV282K KVbmiipruzx, 60Hz'de daha düşük giriş gecikmesine sahip olduğu için Gigabyte M28U'dan daha iyi bir seçimdir, ancak şu anda bulunması zor. 

Diğer Donanım Haberleri İçin: Oyun Oynamak İçin En İyi 6 RAM - 2021 - En İyi 7 Oyun Klavyesi - PS5 İçin En İyi 5 Monitör

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Semih Aslan
Semih AslanSemih, yaklaşık 20 yıldır oyun dünyasını takip ediyor. Favorileri arasında NBA 2K, hikayeli oyunlar ve MMO türündeki oyunlar yer alıyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler