gamerpazar-sell-banner
Yüksek DPI ve Düşük DPI: Oyun İçin Hangisi Daha İyi (2022)

Yüksek DPI ve Düşük DPI: Oyun İçin Hangisi Daha İyi (2022)

Oyunda , "fare DPI " bunlardan biri olmak üzere birçok terim atılır. Sensörün çözünürlüğünü ölçerek farenin hassasiyetini tanımlayan "İnç Başına Nokta" anlamına gelir.

Sayı ne kadar yüksek olursa, sensör o kadar hassas olur çünkü inç başına daha yüksek noktaları algılayabilir. Doğal olarak, en yüksek DPI'nın oyun için en iyisi olduğu anlamına gelir, ancak bu doğru olmaz.

Farenizin DPI'sına karar verirken, ağırlığı, boyutu, elinizin boyutu, fare altlığı, tutuş stili, oyun içi hassasiyet ve daha fazlası gibi birçok hususu hesaba katmanız gerekir. Günün sonunda size en doğal gelen hassasiyeti seçmeli ve buna bağlı kalarak kas hafızanızı oluşturmalısınız.

Gelişmiş Oyun Performansı için Daha Yüksek DPI'ye Geçin

Fare teknolojisi son birkaç on yılda uzun bir yol kat etti. Eskiden standart, optik olan mekanik fareler ve lazer sensörlü fareler bugün normdur.

Bugün üreticiler, farelerinin reklamını, sensörlerinin ne kadar gelişmiş olduğunu göstererek, 30.000 DPI'a kadar çıkabildiklerinden, bu inanılmaz ama hiçbir oyuncu kullanmadığı için anlamsızdır.

Kişisel tercihe bağlı olsa da, oyun oynamak için daha yüksek bir DPI, birkaç nedenden dolayı düşük bir DPI'dan daha iyidir. Daha yüksek bir DPI, farenizin giriş gecikmesini azaltır ve daha hassas hale getirir.

Sonuç olarak, rekabetçi oyunlarda faydaları küçük olsa bile her milimetre önemlidir.

Öncelikle, EDPI (Effective Dots Per Inch) adı verilen fare DPI ve oyun içi hassasiyetin kombinasyonunu içeren tercih ettiğiniz hassasiyeti bulmanız gerekir. EDPI, DPI ve oyun içi duyarlılığınızın çarpılmasıyla hesaplanır.

Örneğin DPI'niz 1000 ve oyun içi hassasiyetiniz 2 ise EDPI'niz 1000x2=2000'dir.

Bu nedenle, fare DPI'nızı yüksek, ancak oyun içi hassasiyetinizi düşük olarak ayarlamak ve sonuçta aynı EDPI'ye sahip olmak size fayda sağlayacaktır. Farenizin hassasiyeti, giriş gecikmesini azaltırken ve daha doğru hale getirirken yine aynı hissedecektir.

Önceki örnekle devam edersek, DPI'yı 2000'e ve oyun içi duyarlılığı 1'e ayarlamak, biraz daha hız ile EDPI'yi aynı tutacaktır.

İkincisi, farenizin yoklama oranı, cihazınızı kurarken dikkate alınması gereken bir diğer faktördür. Yoklama oranı, farenizin konumunu bilgisayara bildirme sıklığıdır ve ne kadar yüksek ayarlanırsa, fareniz hareketlerinize o kadar hızlı yanıt verir.

Çoğu farenin yoklama oranı 500 ila 1000 Hz'dir. 500 Hz olarak ayarlanırsa, girişteki toplam gecikme 2ms olur ve 1000 Hz olarak ayarlanırsa yarıya iner.

En yüksek ayara ayarlanması önerilir. Bazı oyun fareleri, toplam gecikmeyi 0.125 ms'ye en aza indiren 8000 Hz'e kadar bir yoklama oranına sahiptir.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fatih Sal
Fatih Salgamerpazar
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol