gamerpazar-sell-banner
2021 Yılında En Çok Oynanmış 10 Oyun
İncelemeOyun Haberleri

2021 Yılında En Çok Oynanmış 10 Oyun

Son birkaç yılda birçok yeni oyun piyasaya girmiş olsa bile 2021 yılında en çok oynanan oyunların birçoğunun daha önceden piyasa çıkmış oyunlar olması sizi şaşırtabilir. Burada yayıncılar/geliştiriciler ve çeşitli analiz siteleri tarafında sağlanan verilere dayanarak ilk 10 oyunu sizlere sunuyoruz.

10. Apex Legends - 228,439 (Steam)

Apex Legends

Respawn Entertainment tarafından geliştirilen Apex Legends, oynaması ücretsiz bir Battle Royale oyunudur. Piyasaya sürüldükten kısa bir süre sonra 10 milyondan fazla indirme ve 2 milyon eş zamanlı oyuncuya ulaşıp rakipleri olan Fortnite ve PUBG'yi geçici olarak tahttan indirmeyi başardı. Free-to-play modelinin bu derece başarılı olması açıkçası bir gamer olarak beni son derece mutlu ediyor.

Rakamlar, açılış ayında 2 milyon eş zamanlı oyuncu rekoru gördüğünden bu yana düşüş yaşadı, ancak süreç içerisinde yer yer yaşanan düşüşlere rağmen Apex Topluluğu ciddi anlamda büyük kaldı. Şunu rahatlıkla söyleyebilirim ki Apex bu türe çok sağlam bir adım atıp yerini sağlamlaştırdı ve farkını belli etti. 2021 yılında Apex sadece steam üzerinden günlük 228,439 kullanıcıya ulaştı. Diğer konsol ve platformlardaki sayılar eklendiğindeyse iyi bir günde 1 milyon kullanıcıya ulaşmış olması bizi hiç şaşırtmaz.

9. PUBG - 458,778

PUBG

Bu oyun Multiplayer oyun dünyasını yeniden şekillendirip yeni bir çağ başlattı desek hiç de abartı olmaz. PlayerUnknown olarak bilinen İrlandalı oyun geliştiricisi Arma 3 ve H1Z1 modlarından sonra piyasaya PUBG'yi sürerek Battle Royal türünü dünyaya pazarlamayı başarıyor. PUBG'den sonra birçok firma bu türü taklit etse de PUBG hala büyük bir oyuncu kitlesine sahip.

2021 yılında PUBG'nin en yüksek eş zamanlı oyuncu sayısı ise 458,778.

8. Dota 2 - 648,875

 Dota 2

Öncesinde Warcraft 3 haritası olarak geliştirilen Dota'nın 3 geliştiricisinden biri olan IceFrog'un Valve adına çalışmaya başlamasıyla Dota 2 geliştirilmeye başlandı. MOBA türünün kurucu babası DOTA 2, 2021 yılında halen en çok eş zamanlı oyuncuya sahip oyunlar arasında.

Editörün Notu: Bu noktada Dota 2'nin neden dünyanın en iyi olduğunu anlatan bir içerik yazmam gerektiğini fark ettim. İlerideki süreçlerde Dota 2 hakkında yazılarıma daha fazla zaman harcayacağım.

7. New World - 913,634

New World

Amazon'un MMORPG oyun türüne ilk girişi olan New World piyasaya sürülmesiyle büyük bir başarı elde etti. Souls'tan ilham alan bir dövüş sistemi ile New World yenilikçi tasarımları ve özellikleriyle övünmeseler bile oldukça yeni nesil MMORPG gibi görünüyor ve oynanıyor.

Lansmanından hemen sonraki günlerde muazzam oranlarda büyüyen bir oyuncu kitlesiyle (Sunucuların kaldırabileceği kadar!) kesinlikle popüler olduğunu kanıtladı.

6. Counter-Strike: Global Offensive - 1.2 Milyon

Counter-Strike: Global Offensive

CS:GO hiç bitmeyecek veya ölmeyecek bir FPS desem asla pişman olmam. Nisan 2020'de eş zamanlı 1,3 milyon kullanıcıya ulaştı. Bu sayıyı sadece anlık bir rekor olarak düşünmeyin bu oyun yaklaşık 8 senedir bu performansı sergiliyor. Bu istikrarı 2022'de Valorant baltalamış olabilir mi? Bunu yakında öğreneceğiz.

Bu yıl ise şu ana kadar 1,198,581 eş zamanlı kullanıcı ile zirve yaptı.

5. Minecraft - 1.4 Milyon+

Minecraft

Minecraft hakkında yazabileceğim çok bir şey olduğunu düşünmüyorum. Bir kar topu gibi günden güne büyüyen bir oyun. Henüz net bir rakibi olmadığından olsa gerek, derken bir sonraki sıradaki oyun bizi karşılıyor.

4. Roblox - Yaklaşık 4 Milyon

Roblox

Roblox 2006'da piyasaya sürülmesinden bu yana, son 5 yılda popülaritesini çok hızlı bir şekilde arttırdı. 2016'da CEO David Baszuski, 700 bin eş zamanlı oyuncu sayısını gururla lanse ediyordu ve 1 milyon dönüm noktasının çok uzak olmadığını belirtiyordu.

Ödüllü bir etkinlik düzenleyerek 4 milyon eş zamanlı oyuncuya 2020 yılında ulaştı. Bu etkinlik biraz listeyi manipüle etse de etkinlik dışında rahatlıkla 1 milyondan fazla eş zamanlı oyuncuya ulaşması 4 numarayı hak ettiğini gösteriyor.

3. Crossfire - 8 Milyon

Crossfire

Muhtemelen Crossfire ismini hiç duymadınız yada hiç ilgilenmediniz, fakat bu oyun CS:GO klonu olarak dünyanın en çok oynanan oyunları arasında. Sadece Kore'de bu kadar oynanan oyun batıya açılmaya hazırlanıyor. Belki de ileride bu oyunun ismini daha fazla duyacağız.

2. League of Legends - 8 Milyon

League of Legends

Bu noktada sadece kendi görüşlerimi yazacağım. Çünkü tamamen Dota ve Valve oyunlarını çalan bu riot games nasıl bu kadar başarılı oluyor anlamış değilim. Şu ana kadar sadece oyun çalarak bu noktaya geldiler. Bakalım özgün bir içerik çıkarabilecekler mi merak ediyorum doğrusu. Ne kadar oynandığının hiçbir önemi yok bence tamamen çöp :).

Bu arada lol deneyimimi size anlatmak isterim. Salyalı bir şekilde altından platinuma yükselmeye çalışırken oyunda TOP oynayan Yasuo çocuk bakkala yoğurt almaya gitti ve oyunu kaybettik. Bu noktadan sonra bu oyunun bana uygun olmadığını anlayıp sildim. Anı bu kadar.

1. Fortnite - 12.3 Milyon

Fortnite

İster Fortnite'ı sevin ister nefret edin bu oyun 2021 yılında en çok en zamanlı oynanan oyun. Epic Games'in Battle Royal oyunu bu başarıya 2021 yılında da imza atıyor.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Mehmet Bay
Mehmet BayBazen sadece Skyrim'e taşınıp blacksmith ile uğraşan bir NPC gibi sakin bir hayat geçirmek istiyorum
İlgini çekebilecek diğer içerikler