gamerpazar-sell-banner
Assassin's Creed Serisi | Hangi Sırayla Oynanır?
Assassin's Creed SerisiOyun Haberleriİnceleme

Assassin's Creed Serisi | Hangi Sırayla Oynanır?

ASSASSIN’S CREED – 2007

Assassin's Creed ilk çıktığında oldukça dikkat çekiciydi. Suikastçı olan Altair Ibn La-Ahad karakterinin kökeni olan Orta Doğu'nun ortaçağ dönemine dayanan benzersiz bir hikayesi vardı.

Ne yazık ki, oyunu oynama ayrıcalığına sahip olan oyuncular daha sonra oyunun ne kadar tekrarlı olduğu hakkında yorum yaptılar. Ancak oyunun yapımcıları, oyunun başarısını takip edecek seriler için bir fırlatma rampası olarak kullandılar. Ne kadar başarılı olduğunu görünce, aynı hatayı tekrarlamadıklarını varsayabiliriz.

ASSASSIN’S CREED

ASSASSIN’S CREED II – 2009

Endişeli oyuncular, orijinalin devamı yayınlanıncaya kadar en az iki yıl beklemek zorunda kaldı. İkinci sürümde, Orta Doğu ortaçağ dönemi dikiz aynasında. Suikastçı şimdi İtalya'da ve Rönesans Dönemi'nde.

İlk sürümün potansiyeline ve desteğine dayanan Assassin's Creed II, kısa sürede serinin en sevilen oyunu oldu. En sevilen kahramanı (Ezio Auditore da Firenze) vardı ve oyunda ve oynanışta oyunu oyuncular için daha çeşitli ve eğlenceli hale getirmeye yardımcı olan muazzam iyileştirmeler olduğundan bahsetmiyorum bile.

ASSASSIN’S CREED II

ASSASSIN’S CREED: BROTHERHOOD – 2010

Assassin's Creed II'nin çıkışından tam olarak bir yıl sonra, devam oyunu: Assassin's Creed: Brotherhood oyun dalgalarını vurdu.

Yeni ekleme, öncekinin kaldığı yerden devam ediyor. Assassin's Creed II'den pek farklı değil. Yeni oyun, oyuncunun savaştayken yardım isteyebilecekleri veya görevlere gönderip ödüller alabilecekleri suikastçı olarak oyundaki kişileri işe almasına olanak tanıyan daha iyi bir yönetim sistemine sahiptir.

Bu yeni ekleme, Ezio'nun amcasının intikamını almak ve Cesare tarafından ondan çalınan Elmayı kurtarmak için yola çıktığı oyunun hikayesi için özellikle çok önemlidir.

Yeni devam oyununa yapılan diğer eklemeler arasında daha iyi dövüş ve ayrıca rekabetçi çok oyunculu seçeneğin son derece heyecan verici olarak yer almaktadır.

ASSASSIN’S CREED: BROTHERHOOD

ASSASSIN’S CREED: REVELATIONS – 2011

Devam oyunundaki her oyun bir sürpriz barındırsa da, oyunları hemen hemen aynı zamanlarda yayınlamaya kararlı olduklarına şüphe yok. Bir sonraki oyunun her zaman bir öncekinden daha iyi olduğu da aşikar.

İncil'de olduğu gibi, Vahiyler de Ezio'nun hikayesinin son bölümüdür. Hikaye İtalyan şehirlerinden uzaklaşıyor ve Osmanlı İmparatorluğu'nun merkezindeki İstanbul'da geçmiyor. Oyunun birincil mekaniğinin çoğu aynı kaldı.

Bu sürümde Ezio, Altair'in Tapınakçıları sonsuza dek yok etmesine yardımcı olabilecek eski bir eseri mühürlediğini öğrenir.

Ezio mühürlü kutsal emaneti bulmak için savaşırken, Desmond Animus 2.0'ın içinde mahsur kalır ve bulması gereken kendisine ait bir kalıntıya sahiptir - Altair ve Ezio ile bağlantı kurmasına yardımcı olacak önemli bir anı. Bu anahtar hafıza aynı zamanda onun komadan uyanmasına da yardımcı olacaktır.

Görünüşte ilginç olan hikayenin yanı sıra oyuna bir de 'Hookblade' eklendi. Bu yeni gadget, karakterin şehirde dolaşmak için çelik halatları kullanmasına olanak tanır. Ek suikast fırsatları da vardır.

Ne yazık ki Revelations, hikayeler için amatör olmadığınız sürece diğer oyunların adrenalin atışları kadar sizi etkilemeyez değerli Gamerpazar takipçileri.

ASSASSIN’S CREED: REVELATIONS

ASSASSIN’S CREED III – 2012

İlk Assassin's Creed'in piyasaya sürülmesinden bu yana zamanlar geçti ve hikaye ve zaman çizelgeleri de değişmeye devam ediyor. Beşinci baskıda, zaman çizelgesi bir kez daha 18. yüzyıldaki Amerikan Devrim Savaşı'na değişiyor.

Ratonhnhake:ton - suikastçı, diğer Amerikalılarla daha iyi uyum sağlamak için Connor takma adını alır. Bu serideki Connor'ın babası, kolonilerdeki Tapınakçı Tarikatı'nın Büyük Üstadı. Oyundaki olaylar biraz kafa karıştırıcı ve heyecan verici.

Hikayedeki değişikliğin yanı sıra, bu baskı ayrıca hava durumu değişiklikleri, denenecek bazı yeni silahlar, deniz keşifleri ve hayvan avı gibi çok beklenen bazı değişikliklerle birlikte geliyor. Bütün bunlar oyuna bir miktar eğlence ve heyecan katıyor.

ASSASSIN’S CREED III

ASSASSIN’S CREED IV: BLACK FLAG – 2013

Black Flag, Colonial Era temasında devam ediyor ancak hikayesi Assassin's Creed III'te meydana gelen olaylardan önce geliyor.

Bu seride ana karakter, bir önceki oyunun Kahramanları olan Edward Kenway rolünü üstleniyor.

Oyun pivotları, korsan teması nedeniyle belirgin olan deniz keşiflerine odaklanıyor. Assassin's Creed IV'ten önce yayınlanan oyunlarla karşılaştırıldığında, bu oyun daha çok açık dünya yaklaşımına sahip. Geminizi yükseltebilir, suikastçınızın rehberini oluşturabilir ve ayrıca gelişmiş deniz savaşının keyfini çıkarabilirsiniz. Büyük eklemeler yok, ancak Black Flag kesinlikle küçük ayarlamalarla devam oyununun gidişatını değiştiriyor.

ASSASSIN’S CREED IV: BLACK FLAG

ASSASSIN’S CREED: ROGUE - 2014

Assassin's Creed Rogue'un piyasaya sürülmesinden önce, kendi başına bir oyun haline gelmeden önce başlangıçta bir DLC olarak tanıtılan Assassin's Creed Freedom Cry vardı. Hikayedeki birkaç ince ayar dışında eklemeler minimum düzeydeydi.

Rogue, Colonial döneminde geçen serinin sonuncusudur. Ayrıca, oyuncunun suikastçı rolünü üstlenmediği, bunun yerine bir Tapınak Şövalyesi rolünü üstlendiği benzersiz bir dönüş var. Beklediğiniz gibi, bu, oyunun kendisinde birkaç ekstra ince ayar gerektirir.

Deniz keşifleri gibi oyunun diğer yönleri (kutup ortamında olmasına rağmen) öncekilerden devam ediyor.

ASSASSIN’S CREED: ROGUE

ASSASSIN’S CREED: UNITY – 2014

Assassin's Creed, Avrupa Şehirlerine geri dönüyor. Bu kez suikastçının adı Arno Dorian'dır ve 1307'deki Fransız devrimi sırasında Paris'te faaliyet göstermektedir.

Doğrudan bir cinayet gizemi devam filminden fırlamış gibi hissettiren hikayenin dışında, oyun aynı zamanda RPG'ler ve beraberindeki unsurlar gibi daha yıkıcı silahlara da odaklanıyor.

Diğer eklemeler, önceki seride mevcut olanlara kıyasla karakterin ve oyun tarzınızın daha iyi özelleştirilmesini içerir.

Oyuncular ayrıca yeni işbirlikçi çok oyunculu modun keyfini çıkarabilir ve daha fazla silah eklemek için tasarruf edebilir, oyunda önemli bir değişiklik olmadı.

ASSASSIN’S CREED: UNITY

ASSASSIN’S CREED: SYNDICATE – 2015

Syndicate, Londra'da Viktorya Dönemi'nde kurulmuştur. Önceki oyunların tek bir kahramanı olduğu kültüründen sıyrılıyor ve oyunun kapsamı boyunca oynanabilir durumda kalan Frye ikizleri de dahil olmak üzere birden fazla var.

Oyunun amacı, Londra'daki cennetten bir parça almaktır. Şehrin Templar Grand Master tarafından yönetildiği düşünüldüğünde, bu kolay bir iş değil.

Yeni sürümde, oyunda dikkate değer hiçbir değişiklik yapılmadığı gerçeğinden sizi uzaklaştıracak pek çok zorluk var. Beklediğiniz gibi cephanelik önceki oyuna göre genişledi, ancak ne yazık ki oyunun yapımcıları çok oyunculu işlevselliği tamamen başlatıyor.

Assassin's Creed ile gelen o eski okul hissini arıyorsanız, Syndicate seride bunu sunan sonuncusuydu. Bir sonraki oyun, değişen oyun sahnesine ayak uydurmak için önemli değişikliklerle geldi.

ASSASSIN’S CREED: SYNDICATE

ASSASSIN’S CREED: ORIGINS 2017

Oyun neredeyse on yaşındaydı ve kuşkusuz, durgunlaşmaya başlıyordu. Oyuncular onu bayat ve sıkıcı bulmadan önce, oyuna biraz renk katmak ve sadık hayran kitlesini mutlu etmek için birçok büyük değişiklikle Origins geldi.

Assassin's Creed: Origins, ayarları ve oynanışı değiştirdi. Ne yazık ki, çevre modern değildi. Aslında, Ptolemaios Mısır zamanlarına kadar uzanıyordu. Bununla birlikte, eski formüle yeni bir görünüm vermek için bazı yeni savaş teçhizatı ve RPG öğeleri alıyorsunuz.

Hitbox'ların eklenmesi, oyuncunun tek bir saldırıda birden fazla düşmana zarar verebileceği anlamına gelir. Kutlama yapmadan önce, birden fazla düşmanın oyuncuyu alt etmesinin daha kolay olduğu anlamına geldiğini unutmayın.

Origins'teki savaş deneyimi, serideki diğer oyunların sağladığı geleneksel deneyimden daha iyi ve taze bir his.

ASSASSIN’S CREED: ORIGINS

ASSASSIN’S CREED: ODYSSEY – 2018

Assassin's Creed Odyssey 2018'de çıktı. Origins'ten sonra çıkmış olsa da hikayesi asırlar öncesinde geçiyor. Peloponnesos Savaşı'na odaklanıyor. Bu oyunda hangi taraf için savaşmak istediğinizi seçebilirsiniz, bu harika bir temiz hava patlamasıdır. Paralı askerler ve Kral Leonidas'ın torunları olan Aleksios veya Kassandra'dan (her iki kahraman) seçim yapabilirsiniz.

Hikaye dışında Odyssey, pek çok RPG öğesi, geniş bir silah yelpazesi ve keşfedilecek büyük, geniş bir dünya ile Origins'in ayak izlerini hemen hemen takip ediyor. Ayrıca Black Flag'teki gibi deniz savaşına geri dönüş elde edersiniz.

ASSASSIN’S CREED: ODYSSEY

ASSASSIN'S CREED: VALHALLA - 2020

Assassin's Creed: Valhalla, Assassin's Creed'in en yeni oyunudur. 2020'de vizyona giren serinin on ikinci büyük oyunudur. Esas olarak MS 872-878 yıllarında geçen oyun, İngiltere'nin Viking İstilası sırasında kurgusal bir hikaye anlatıyor.

Valhalla'daki pek çok mekanik Origins ve Odyssey'dekine benzer, ancak hem oyun dünyasında hem de savaşta gizlilik yönlerine daha fazla odaklanılıyor. Oyun ayrıca geleneksel seviye atlama sistemine daha az dayanır ve bunun yerine oyuncu tarafından oyunda ilerledikçe seçilen beceri ağaçları aracılığıyla becerilerin seçimine daha fazla odaklanır.

ASSASSIN'S CREED: VALHALLA

 

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fuat Demirkol
Fuat DemirkolYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler