gamerpazar-sell-banner
CS:GO Rol Kılavuzu | Bilmeniz Gereken Her Şey
CS:GOFPS OyunlarıOyun Haberleri

CS:GO Rol Kılavuzu | Bilmeniz Gereken Her Şey

CS:GO, nispeten basit bir önerme etrafında dönen bir FPS'dir: takımınızı seçin, silahınızı seçin ve düşman ekibini ortadan kaldırın, ancak CS:GO'da basit bir koşu ve silah eyleminden çok daha fazlası var.

Oyun, oyunculara, tek bir oyuncu ne kadar iyi olursa olsun her şeyi yapamayacakları için, amaçlarına ulaşmak için kullanabilecekleri geniş bir araç yelpazesi sunar. Bu nedenle birçok CS:GO takımının oyuncularına beceri setlerine göre farklı roller atanır.

CS:GO Rolleri

Günümüz ve çağımızda, rekabetçi topluluğu nedeniyle, CS:GO rolleri daha belirgin hale geldi ve her biri belirli bir oyun tarzını tercih ederek yerleşik hale geldi. CS:GO'da beş ana rol vardır ve her biri kendi yolunda benzersizdir, o yüzden daha yakından bakalım ve her birinin ne hakkında olduğunu görelim.

Support

Destek rolü tam olarak adından da anlaşılacağı gibi ve oyuncuya, emrindeki her şeyi kullanarak giriş parçalayıcıya destek sağlama görevi veriyor. Destek oynayan oyuncular genellikle öldürme takası yapmaya çalışacak ve diğerlerinin belirli bir konumu veya hedefi kontrol etmesine izin vermenin yanı sıra flaşlar, HE bombaları ve dumanlar kullanarak destek sağlayacaktır. Bu nedenle, bu rolü yerine getiren oyuncuların bahsedilen fırlatılabilirleri ne zaman ve nerede kullanacaklarını bilmeleri ve her bir harita hakkında iyi bilgi sahibi olmaları gerekir.

Bu rolü başarılı bir şekilde yerine getirmek için takım odaklı olmanız ve oyunun tamamını iyi bir şekilde kavramanız gerekir. Bu nedenle destek, her takımda çok önemli bir rol oynar ve genellikle ekibinizin başarısı ile başarısızlığı arasındaki fark anlamına gelebilir.

AWPer

CS:GO Rolleri AWP

Tüm CS:GO ekiplerinin belirlenmiş bir AWPer'ı vardır. AWPer genellikle uzun açıları tutmaya ve haritanın kilit noktalarını korumaya odaklanacaktır. Bu rolü oynayan oyuncular genellikle AWP'de son derece yeteneklidir ve ekip genellikle bu oyuncuya ölümcül silahını sağlama konusunda ekonomik bir strateji geliştirir çünkü AWP öldürme potansiyeli nedeniyle çok pahalıdır. Bu, maçın sonucunu kolayca lehinize çevirebileceği için oynaması son derece önemli ve zor bir roldür.

Lurker

Bu rol çoğunlukla gizlilik etrafında döner ve gizlenen biri olarak göreviniz her zaman izole edilmiş veya başka türlü savunmasız düşmanları seçerek düşman ekibini şaşırtmaya çalışmak olacaktır. Gizlenen kişi çoğu zaman belirtilenin karşısındaki bomba alanına yönelir ve kendi ekibinizin etrafında dönen düşman oyuncuları alt etmek için elinden gelenin en iyisini yapar. 

Harita bilgisi, iş Lurker oyuncuyu iyi oynamanın yanı sıra ne zaman ortaya çıkacağı ve ne zaman ateş etmeye başlayacağı konusunda da çok önemli bir rol oynar.

Entry Fragger

entry fragger

Entry Fragger, genellikle bir pozisyona, bomba alanına veya belirlenen amaç ne olursa olsun, ilk koşan oyuncudur. Ana hedefi, düşman oyuncuları öldürmeyi güvence altına almak veya en azından mevcut konumu hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi sağlarken takım arkadaşlarının belirli bir hedefe ulaşması için yeterli alan yaratmaya çalışmaktır.

Bu pozisyon çok fazla risk taşır, ancak potansiyel getirileri de oldukça yüksektir. Acele ederken bir veya iki düşman oyuncuyu yakalamayı başarırsanız, kendiniz ölseniz bile, takımınıza avantaj sağlayacak ve dolayısıyla maçı kazanma şansı daha yüksek olacaktır. Giriş oyuncusu olmak hızlı refleksler ve çok iyi nişan almayı gerektirir , bu nedenle herkesin kolayca oynayabileceği bir pozisyon değildir.

IGL (oyun içi lider)

IGL veya oyun içi lider, takımdan sorumlu olan ve hemen hemen her kararda söz sahibi olan kişidir. Bunlar tipik olarak ekonomi, rotasyonlar, itme ve maç sırasında ortaya çıkabilecek diğer her şeyi içerir. IGL'nin soğukkanlı, sakin, toplanmış olması ve ayakları üzerinde düşünebilmesi ve bir maç sırasında ortaya çıkabilecek olası senaryolara uyum sağlayabilmesi gerekir. IGL genellikle ek bir destek veya tüfek rolü üstlenir.

İkincil Roller

CS:GO Koç

Takım içindeki iletişim basit olmalı, ancak aynı zamanda tüm oyuncular için yeterince bilgilendirici olmalıdır. Antrenör , maça hazırlık sırasında takımı koordine eder. Takımın oyun stili, stili, saldırganlığı, taktikleri ve çok daha fazlası antrenöre bağlıdır.

Tüfekçi genellikle takımın ana AWPer'ı olmayan, ancak takımın özel ihtiyaçlarına bağlı olarak bir AWP veya başka bir silah alan oyuncuya atıfta bulunur . Her takımda olmayan ve çoğunlukla fayda etrafında dönen bir destek rolüdür. Tüfekçilerin, takımlarına yardımcı olmak ve düşmanın ilerlemesini engellemek için dumanları, flaşları ve diğer fırlatılabilir maddeleri nasıl ve nereye atacakları konusunda derinlemesine bilgi sahibi olmaları gerekir.

Ek ikincil roller arasında, işi parçalayıcıdan sonra sahneye girmek ve parçalayıcının ölmesi durumunda ona yardım etmek veya öldürmeyi geri almak olan oyun kurucu yer alır. Bazen Oyun Kurucu, ölü raundları kendi lehine bitirebilir.

CS:GO oynamaya ne kadar çok zaman harcarsanız, yukarıda özetlenen rollerin her birinin amaçlarına göre ayrı olduğunu o kadar çok fark edeceksiniz. Bununla birlikte, genellikle oyuncunun oyun stilini değiştirmesini ve maçın gerektirdiği mevcut duruma uyum sağlamasını gerektiren bir veya daha fazla başka rolle iç içe olduklarını da fark edeceksiniz. Bu nedenle çoğu deneyimli oyuncunun tüm CS:GO rollerini iyi anlaması ve gereksinimlerini öğrenmesi ve kendilerine en uygun olanı oynamaya odaklanması gerekir.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fatih Sal
Fatih Salgamerpazar
İlgini çekebilecek diğer içerikler