gamerpazar-sell-banner
Dünyanın En Zor Oyunları
Oyun HaberleriÖneriler

Dünyanın En Zor Oyunları

Dünyanın en zor oyunları nasıl olur hiç düşündünüz mü? Eskiden oyunlar daha zordu. Endüstri büyüdükçe, büyük oyunlar, mümkün olduğunca geniş bir oyuncu havuzuna sorunsuz bir deneyim sunmak için zorluğu azaltmaya yöneldi. Oyunu oynarken daha fazla düşünmeye, daha çeşitli stratejiler geliştirmeye başladıysanız ve ilerlemek için ciddi şekilde taktikler geliştiriyorsanız evet, zor bir oyunla karşı karşıyasınız demektedir. Geçmişten günümüze dünyanın en zor oyunları listemizehadi geçelim. Ne dersiniz?

1. N+:

N+, Metanet Software tarafından geliştirilen bir 2D ve ücretsiz bir platform oyunu olarak öne çıkmaktadır. İnternet üzerinde yer alan çeşitli oyun sitelerinden ücretsiz olarak oynanabilmektedir. Oyun sadece İngilizce dili bulunuyor. N+ oyunu, flash oyun biçiminde ve ActionScript ile yazılmış bir oyun. Şu anki sürümü ise 2.0 halinde devam ediyor. Mevcut sürümde oyun, her biri 5 seviyeden oluşan 100 bölüme ayrılmış 500 seviyeyi içeriyor. Bir bölüm başarıyla tamamlanırsa, bir sonraki bölümün kilidi açılıyor. Oyunun amacı 100 bölümün tamamında ustalaşmak. 2.0 sürümünde ise ek olarak 100 bölüm daha bulunuyor. Bu bölümler, oyunun hayranları tarafından yapılmış kısımları içermektedir.

N+

N+’de oyuncular, aynı anda tehlikelerden kaçan, altın toplayan, sonunda seviyeyi tamamlayan, bir çıkış kapısı açan ve karo tabanlı seviyelerde gezinen bir ninjayı kontrol etmektedir.

Oyunu oynamak için dört tuş yeterli oluyor. Bunlar; bir sola hareket tuşu (varsayılan sol ok), bir sağa hareket tuşu (varsayılan sağ ok), atlama (varsayılan kaydırma tuşu) ve intihar (k tuşu). Bu tuşlar karakterin; çeşitli arazi türlerinde hareket etmesini, zıplama kombinasyonlarını uygulamasını, duvardan duvara atlamasını, dikey eğimlerde tırmanmasını ve dik yüzeylerden aşağı kaymasını sağlıyor. Her seviyenin amacı anahtarı alıp çıkış süresi içinde açılan kapıdan geçmek oluyor. Her bölümde bir zaman sınırı oluyor. 0. seviyenin başında, oyuncunun sonraki beş seviyeyi tamamlaması için 90 saniyesi bulunuyor. Bölümün zaman sınırı, parça başına iki saniye ekleyen altın toplanarak artırılabiliyor. Her seviyenin sonunda kalan süre bir sonraki seviyeye aktarılıyor.

2. Super Meat Boy:

Super Meat Boy

Super Meat Boy, Edmund McMillen ve Tommy Refenes tarafından yaratılmış olup “Team Meat” ortak adı altında tasarlanan 2010 yapımı bir platform oyunudur.Oyunda oyuncu; engellerden kaçınırken 300’den fazla tehlikeli seviye boyunca; koşma, atlama gibi hassas kontrol ile zamana karşı yarış veriyor. Oyuncular, parçalanan bloklardan, testere bıçaklarından ve diğer çeşitli ölümcül mü ölümcülengellerden kaçarak Bandajlı Kız tarafından temsil edilen her seviyenin sonuna ulaşmaya çalışıyor. Oyuncu platformlarda zıplayabiliyor, koşabiliyor, duvarlardan atlayabiliyor veya aşağı yönlü kayabiliyor. Oyuncunun her seviyeyi tamamlamak için sınırsız sayıda deneme hakkı bulunuyor. Her hakkınızda yapamayıp iyice çıldırabilirsiniz.

3. Dark Souls:

Souls serisi, Japonya’da From Software tarafından geliştirilen aksiyon ve RP (rol yapma) oyunu olarak bilinmektedir. Serinin ilk versiyonu 2009’da çıkan Demon’s Souls olarak biliniyor. İlk versiyondan sonra Dark Souls, Dark Souls 2 ve Dark Souls 3 isimleriyle çıkarak seri haline gelmiştir. Seri yüksek zorluk derecesiyle biliniyor ve ilgi çekiyor. 2020 yılına kadar 28,7 milyonun üzerinde kopya satan serinin yaratıcısı Hidetaka Miyazaki’dir.

 Dark Souls

Serinin oyunları, oyuncunun karakterinin şövalyelere, ejderhalara, hayaletlere, iblislere ve diğer canavar veya doğaüstü varlıklara karşı savaştığı karanlık bir orta çağda geçiyor. Souls oyunları, üçüncü şahıs bakış açısıyla oynanıyor. Silahlar ve büyü ile düşmanlarla savaşırken birbirine bağlı ortamları keşfetmeye odaklanıyor. Oyuncular, oynanamayan garip karakterlerle etkileşime girerken hikâyede ilerlemek için patronlarla savaşmak zorunda. Serinin temel mekanikleri; oyunculara düşmanca ortamlarda nasıl tepki vereceklerini öğretmek, tekrara teşvik etmek, geçmiş hatalardan ders çıkarıp, zorlukların üstesinden gelmenin bir yolu olarak önceki deneyimleri öğretmek için ölümü kullanmasından oluşmaktadır. Okurken bile zor geldi değil mi?

4. 1001 Spikes:

1001 Spikes

2014 yılında piyasaya sürülmüş olan 1001 Spikes, başlarda sıradan bir platform oyunundan ibaretti. Oyunu bir süre oynadıktan sonra, kontrolden çıkan zorluk seviyesi, çevrenizde bulunan her şeyin aslında bir tuzağa dönüşmesi çok geçmeden sizi delirtecektir. 2014 yılında piyasaya sürülmüş olan bu yapım, tüm zamanların en zorlayıcı oyun listelerinde 1. sırasını rahatlıkla almaya hak kazanabilir.

5. Castlevania II: Simos's Quest:

Castlevania II: Simos's Quest

1987 yılında, Nintendo ve Windows için piyasaya çıkmış olan zorlu yapım, Castlevania serisinin 2. oyunu olan Castlevania II: Simon's Quest. Konami şirketi tarafından piyasaya sürülen yapım, günümüze kadar gelmeyi başarmıştır, fakat 2. oyunun sahip olduğu zorluk seviyesi artık günümüz Castlevania yapımlarında bulunmamaktadır. Aslında o dönemlerde bu zorluğun bir diğer nedeni ise Nintendo kontrol cihazının kısıtlı hareket imkanından kaynaklanmaktaydı.

6. Mega Man:

 Mega Man

1987 yılında Nintendo platformu için çıkışını yapmış olan Mega Man, serinin daha sonradan çıkan tüm oyunlarından kesinlikle çok daha zorlu bir platform oyunuydu. Serinin diğer oyunlarında bir daha asla ilk oyunda olduğu kadar zorlayıcı bir yol izlemeyen Capcom şirketi, serinin hayranlarına rahat bir nefes aldırmış oldu.

7. Ninja Gaiden:

Ninja Gaiden

2004 yılında, sadece Xbox platformu için piyasaya sürülmüş olan bu aksiyon oyunu, yenilenmiş haliyle kısa sürede kendisine büyük bir hayran kitlesi yaratmayı başardı. Yapımı diğer aksiyon oyunlarından ayıran en büyük özelliği, sahip olduğu ciddi zorluk seviyesiydi. Tek bir hatayla birlikte tüm bölümü tekrardan oynamak mı? Delirmiş olmalılar!

8. Shovel Knight:

Shovel Knight

Daha yeni bir şekilde 2014 yılında, Nintendo 3DS, Wii U, PC, Mac OS X ve Linux için piyasaya sürülen Shovel Knight, bu sene platform oyunları arasında gerek zorluğu, gerekse eğlenceli oyun yapısıyla adından sıkça söz ettirdi. Sahip olduğunuz kürekle kendi yolunuzu açmanın dışında, karşılaştığınız çeşitli düşmanlarla da sürekli olarak savaş içinde olduğunuz bu yapım, kesinlikle son dönemlerin en zorlu platform oyunlarının başında geliyor.

9. Contra: Hard Corps:

Contra: Hard Corps

1994 yılında, Mega Drive için çıkmış olan yapım, Contra III: The Alien Wars'un 5 yıl öncesini konu alıyordu. Konami şirketi tarafından geliştirilen yapım, Metal Slug serisinin atası olarak da sayılabilir. Fakat, zorluk olarak Meta Slug'dan çok dahazorlayıcı bir seviyedeydi.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Alper Coşkun
Alper CoşkunBoş zamanlarında içerik yazan neşeli mutlu bir insanım
İlgini çekebilecek diğer içerikler