gamerpazar-sell-banner
En İyi 10 Zombi Oyunu
Zombi OyunlarıOyun HaberleriÖneriler

En İyi 10 Zombi Oyunu

Zombi oyunları aksiyon ve hayatta kalma türlerinin olmazsa olmazıdır. Zombi temasını ilginç kılan, hayatta kalma-korku yönü, yoğun oynanış tarzıdır. Zombi türü kaliteli oyunlara ev sahipliği yapıyor ve şu anda piyasada çok fazla var. Bu kadar doymuş bir pazarda, size uygun tek doğru oyunu bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu yüzden size en iyi zombi oyunlarının bir listesini hazırladık, böylece belki de aradığınız oyuna bir adım daha yaklaşmış olabilirsiniz.

Dying Light 2

Dying Light 2

2015 viral oyununun devamı olan Dying Light 2, devasa Villedor kentinde görevleri tamamlayan deneyimli bir zombi salgınından kurtulan Aiden rolünü üstlendiğiniz bir hayatta kalma aksiyon-korku oyunudur. Önceki oyunlarda da olduğu gibi Dying Light’ı diğer serilerden sıyıran özelliğin parkur mekaniği olduğunu söyleyebiliriz. Genele baktığımızda zombi oyunlarının çoğunda daha yavaş, plan ve silah odaklı hayatta kalma mantığı ile ilerlenilen bir oynayışa rastlıyoruz Dying Light 2'de durum böyle değil. Burada oyun yoğun çünkü sürekli kaçıyorsunuz, her zaman tutunacak bir sonraki çıkıntıyı ve atlayacağınız bir sonraki çatıyı arıyorsunuz. Yüksek bir arazinin sizi zombilerin ısırıklarından koruyacağını düşünüyorsanız Dying Light 2’ye bir göz atmanızda fayda var. Tüm bu gerçekçilik, Dying Light 2'yi en iyi zombi oyunlarından biri yapıyor. Orijinal yanları olsa da zombi konseptine sadık kalınmış. Gün içerisinde zombiler uyuşuk ve öldürülmeleri kolay çünkü virüs güneşe karşı zayıf kalıyor. Ancak geceleri, avlanmak için yeni zombi türleri ortaya çıkıyor ve işiniz onları ya yenmek ya da kaçmayı başarmak. Bu oyunu bir arkadaşınızla gerçek zamanlı çok oyunculu olarak da oynayabilirsiniz.

 

Resident Evil 2 Remake

Resident Evil 2 Remake

Dürüst olalım, Resident Evil serisinden bir oyunu eklemeden en iyi zombi oyunlarının iyi bir listesine sahip olamazsınız. Capcom, her zaman kalite kokan bir oyun ve içerisine çeken bir hikayeden oluşan ürkütücü bir deneyim sunma konusunda kendisinden söz ettirmiştir. Bugün bahsettiğimiz oyun, Resident Evil 2 Remake. Selefinin orijinal tabanını kullanan yeniden yapım, hikayeyi kesinlikle çılgın grafik kalitesiyle yeni nesil sistemlere geri getiriyor. Resident Evil 2'de, Raccoon City Police Force'a yeni eklenen Leon, yeni bir zombi salgınına girerken oynuyorsunuz. Aksiyonun çoğu, kaynaklarınızı yöneten ve yol boyunca zombileri öldüren dar koridorlardan geçerken polis departmanında gerçekleşir. Kalitesi neredeyse mükemmel, bu yüzden korku ve dehşetle dolu harika ve sadık bir deneyim bekleyebilirsiniz.

 

Call of Duty: Black Ops Cold War

Call of Duty: Black Ops Cold War

Hikaye tabanlı zombi oyunlarından farklı tutarak Call of Duty: Black Ops Cold War'dan da bahsetmemiz gerekir. Bu oyunu zombi türüne klasik yaklaşımı nedeniyle listemize ekleyebiliriz. Kendine has atmosferi ve kasvetli teması, canlı yoğun ve hızlı Call of Duty oynanışı ile harmanlanmış. Oyun içerisindeki zombi modunda görevimiz çok çeşitli silah seçimleri ve yükseltmeleri ile farklı türde özellikler ve iğrençlikler sunan zombileri gelebildiğimiz noktaya kadar öldürmek. Her ne kadar Call of Duty serisinin önceki oyunlarındaki zombi modları zamanında kendinden söz ettirmiş olsa da bu oyunun çekiciliği, zombi modunu bir adım öteye taşıyarak harmanlaması ve atmosferi diyebiliriz. Özellikle Soğuk Savaş sırasında harap olan şehirlerde geçen haritaları arkadaşlarınızla oynamak için biçilmiş kaftan. Black Ops Zombi modlarını daha önce oynadıysanız tanıdık bulabileceğiniz ve eğlenceli saatler geçirebileceğiniz bir deneyim olacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

 

Left 4 Dead 2

Left 4 Dead 2

Zombi oyunları dediğimizde bu türün temellerini atan Left 4 Dead serisinden bahsetmeden geçemeyiz. 2009 yılında çıkış yaparak büyük ses getiren serinin 2. oyunu listemizde yer almayı rahatlıkla hak ediyor diyebiliriz. İlk oyunda olduğu gibi dört kişiyi yönetiyoruz, arkadaşlarınız ile oynayabildiğiniz gibi tek başınıza girip takım arkadaşlarınızın yerini yapay zekaya da bırakabilirsiniz. Şunu söylemekte fayda var yılına göre gayet iyi karar alan bir yapay zeka takım arkadaşlarınızı kontrol ediyor ve sizinle çatışmalara dahil oluyor. Çıkış yılından da tahmin edileceği üzere yüksek bir sisteme ihtiyaç duymadan ve cep yakmadan arkadaşlarınız ile coop modunda eğlenceli saatler geçirebileceğinizi garanti ediyoruz. Tahliye ardından terkedilmiş şehirler, güvenli gözüken evlerin duvarlarına yazılan mesajlar sayesinde oyun gerilimi başarılı bir şekilde verebiliyor. New Orleans ve çevresinin kültürel etkisi bataklıklardan sokaklara ve oyunun müziklerine kadar etkisini hissettiriyor.

 

The Last of Us

The Last of Us

The Last of Us tüm zamanların en iyi oyunlarından birisi olarak kabul ediliyor. Oyunda kızını 20 yıl önce kaybeden bir babayı oynuyorsunuz. Detaylarına kadar kafa yorulmuş haritayı geçerken ortamın distopik ve melankolik ayrıntılarına hayran kalacağınızı rahatlıkla söyleyebiliriz. The Last of Us diğer zombi oyunlarındaki temponun aksine oyuncuyu daha gerçekçi bir oynanış ile karşılıyor. Daha gizli, sessiz ve planlı bir oyun sergilemeniz gerekiyor diyebiliriz. Çoğu zaman dikkatli olmazsanız zombilerle karşı karşıya kalabilirsiniz. Ancak biraz gürültü yapmanız gerekiyorsa, yolda hem zombilere hem de insanlara karşı hayatta kalmak için kullanabileceğiniz çok çeşitli silahlar, yakın dövüş silahları ve üretilebilir tuzaklar var. Hikayeye gelince, ödüle doymayan ve kelimenin tam anlamıyla mükemmel bir hikayeye sahip. Oyun yeterince korkutucu ve hüzünlü ve maceraya da doyuruyor.Eğer zombi türünü ve hikayeli oyunları seviyorsanız bu oyunun size uygun olduğunu söyleyebiliriz.

 

The Walking Dead

The Walking Dead

Şimdi hikayenin her şeyden önce geldiği bir oyuna geliyoruz. The Walking Dead kelimenin tam anlamıyla yürüyen ölüler ile uğraştığımız bir seri. Çok uzun süredir devam eden popüler TV şovundan ilham alan bir oyun. Oyunda, kendisine eşlik edecek kimsenin olmadığı dünyada kaybolmuş bir adam olan Lee Everett rolünü üstleniyorsunuz. Zengin dünyada dolaşırken, etkileşim kurabileceğiniz yeni karakterlerle tanışırken tüm kararlarınızı kendiniz veriyorsunuz ve dost olup olmamanıza bağlı olarak dost veya düşman edinebilirsiniz. Aynı şekilde, oynarken yaptığınız hareketler oyunun ilerleyen bölümlerinde farklı etkilere sahip olabiliyor, örneğin birine bir yere gitmesini söylerseniz, hikayeye devam etmek için daha sonra orada buluşabilirsiniz. Hikayesi ve seçim bazlı oynanışı The Walking Dead’i en iyi zombi oyunlarından biri yapıyor ve her zaman sürekli harekete ihtiyacınız olmadığını kanıtlıyor. İkonik ve benzersiz sanat tarzı, hikayeye kapılmanıza ve her etkileşimi ve olayı sonuna kadar özümsemenize izin verdiği için gerilimi hissettiriyor. Hikaye bazlı oyunları seviyorsanız ve aşırı hareketli oyunlardansıkıldıysanız bu oyuna göz atmanızda fayda var ve unutmayın ağlamak sorun değil.

 

Dead Space

Dead Space

Dead Space için Resident Evil 4 ve John Carpenter'ın The Thing filmi karışımı diyebiliriz. Sessizliğe bürünen gezegeni parçalayan bir maden gemisi olan Ishimura'da geçen üçüncü şahıs bir hayatta kalma-korku oyunudur. Karakterimiz Issac Clarke isimli bir mühendis ve görevimiz gemide sorunlara neden olan şeyleri onarmak. Grubumuz ile gemiye girdikten sonra, nekromorf adı verilen bazı korkunç toplulukların saldırısına uğruyoruz. Spoiler vermeden devam edecek olursak ortam oldukça stresli, karanlık, kasvetli ve şimdiye kadar bahsettiğimiz en iyi zombi oyunlarının gerilimi en yüksek olanı diyebiliriz. Korkutucu bir Bilim Kurgu hayranıysanız mutlaka oynamanız gereken bir oyun, ayrıca 2023 başında çıkacak bir yeniden yapım var.

 

Dead Rising 3

Dead Rising 3

Bu listedeki zombi oyunlarının en çılgını olan Dead Rising 3 tamamen katliamla ilgili. Karakterimiz Nick Ramos sadece zombileri öldürmek isteyen bir adam. Bu oyunla ilgili en dikkat çekici şey, ekranda aniden belirebilen yüzlerce zombi. Sadece zombileri öldürmek için saatler harcayabilir, önceki rekorlarınızı kırmak için hit kombolar ve öldürme serileri yaratabilirsiniz. Oyunu daha da harika yapan şey ise silahların çeşitliliği. Dead Rising 3'te onları dünyada bulduğunuz diğer şeylerle birleştirerek kendi silahlarınızı yaratabilirsin. Aralarından seçim yapabileceğiniz çılgınca sayıda silah var ve yapabileceğiniz kombinasyonlar delice. Örneğin, yerde yatan bir elektrikli testere mi buldunuz? Oluşturmak için daha önce bulduğunuz balyozla bantlayın. Ayrıca oyun boyunca karşılaşabileceğiniz bazı bosslar da var ve bunlar çoğunlukla oynanış kadar çılgınlar.

 

Back 4 Blood

Back 4 Blood

Left 4 Dead 2 eğlenceliydi fakat grafikleri eski diyorsanız listemizde sizin için de bir oyun var. 2021'de, birçok benzer oyun öğesiyle Left 4 Dead 2'nin manevi halefi olan yeni bir oyun çıktı. Öncelikle, oyun grubunuzun düşman ordularını savuştururken dar koridorlardan ve tehlikeli yerlerden geçmesi gereken takım tabanlı bir çevre oyunudur. Düşmanlar, sizi yutmak için sürüler halinde gelen, belirli bir sağlığa sahip klasik zombiler. L4D'ye çok benzer, dev zombiler gibi diğer oyunlardan bazı değişken arketipleri dolduran bazı ilginç bosslar ve keşfetmeniz gereken daha uğursuz şeyler var. Oynanış söz konusu olduğunda, geleneksel oyunlardan biraz farklı olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin kart desteleri sistemi mevcut ve kartlar oyun tarzınızı değiştirmek için, sağlığınızı, dayanıklılığınızı arttırmak veya hasarınızı azaltmak için kullanılır. Left 4 Dead serisini seviyorsanız bakmanızda fayda var.

 

Days Gone

Days Gone

Days Gone tadını çıkarabileceğiniz bir ortama sahip zombi oyunlarından biridir. Motoru ile dünyayı dolaşan, insanlarla etkileşime giren ve zombileri öldüren bir gezgin olan Deacon St. John'u kontrol ediyoruz. Silah satın alabileceğiniz, motorunuzu geliştirebileceğiniz, malzeme satın alabileceğiniz ve görevler başlatabileceğiniz bir merkez alanınız mevcut. Oynanış söz konusu olduğunda Days Gone, oyunun geçtiği Oregon’un atmosferini verebilmek için gayet büyük bir haritaya sahip. Vahşi doğada zombilerle karşılaştığınızda, onları makineli tüfek spreyi ile püskürterek, çevreyi kendi yararınızakullanmak için onlardan kaçarak, dar alanlardan atlayarak düşmanların yavaş yavaş geçmesini sağlayarak onlarla savaşabilirsiniz. Onları daha fazla vurmak için Days Gone'da taktiksel davranmak iyi bir hamledir ve hayatta kalma şansınızı artırır. İyi bir zombi oyunu hayatta kalma olayına büyük önem verir ve Days Gone bunu harika bir şekilde yapıyor diyebiliriz.

 

Bu yazıda zombi türündeki oyunları listeledik. Farklı dönemlerden, farklı oyuncu türleri için, farklı sistemler için ve remastered olduğu gibi orijinal oyunlara sahip bir liste hazırlamaya çalıştık. Zombi ile ilgili olmayan başka oyunlar arıyorsanız diğer yazılara göz atabilirsiniz.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Tugay Şentürk
Tugay ŞentürkTugay, Fps oyun tutkunu ve içerik üretiyor. 2000 yılından beri oyun mu teknoloji mi diye düşünüyor, henüz karar veremedi.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol