gamerpazar-sell-banner
Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz FPS Oyunları
FPS OyunlarıHikayeli OyunlarCall of DutyÖneriler

Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz FPS Oyunları

Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz FPS Oyunları

FPS (First-Person Shooter) türü, oyun dünyasının en popüler türlerinden biridir. FPS oyunları temelde tek kişilik etkileyici hikaye ve atmosferleriyle ya da çok oyunculu rekabetçi veya Co-op yönüyle ikiye ayrılır. Tek oyunculu oyunlar, grafikleri, atmosferleri ve karakterleriyle öne çıkar; çok oyunculu oyunlar ise türlerine göre ya rekabetçi yönleriyle ya da Co-op (eşli) yönleriyle öne çıkarır. Co-op oyunlar genellikle 4 kişilik gruplar halinde düşman yapay zekalarına karşı oynanan oyunlardır. Bu listemizde hem tek kişilik FPS oyunlarından hem de çok oyunculu FPS oyunlarından 5 adet gözden kaçırmış olabileceğiniz oyunları size önermiş olacağız.

Ground Branch

Ground Branch

Listemize Ground Branch ile başlıyoruz. Ground Branch, birçok oyunculu FPS oyunudur. Diğer oyuncularla mücadele edebileceğiniz modları ve diğer oyuncularla birlikte düşman yapay zekasına karşı mücadele ettiğiniz modları bulunmaktadır. Diğer FPS oyunlarından farkını ise taktiksel ve yavaş oynanışıyla göstermektedir. Ground Branch, sağa sola koşturup kayarak ateş ettiğiniz FPS oyunlarından değildir. Ground Branch, dikkatli olmanız gereken her köşeyi ve kapının arkasını kontrol etmeniz gereken, kurşunlarınızı harcarken saymanız gereken bir FPS oyunudur. Düşmanlarınızı öldürebilmeniz için bir veya iki atış yeterlidir, ancak düşmanlar da sizi bir veya iki vuruşta öldürebilir. Bu nedenle dikkatli olmalı, yavaş hareket etmeli, arkanızı sağlama almalı ve ses çıkarmamaya çalışmalısınız.

Harita çeşitliliği gayet yeterli bulundu. Silahlar oldukça yeterli ve özelleştirmeler mükemmel. Ground Branch, özelleştirmeleriyle diğer FPS oyunlarından kendini çok farklı bir yere koyuyor. Silahların özelleştirmeleri sadece renkleri ve kullanacağınız dürbün, kabza gibi eklentilerle sınırlı değil. Dürbünün silahın neresine takılacağına kadar ayarlayabiliyorsunuz. Kabzanın nerede duracağından lazer işaretçisinin sol damı sağ damı olduğuna kadar birçok silah eklentisini ayarlayabiliyorsunuz. Karakterlerin kostümleri için olan özelleştirme ise yeterli seviyededir. Biraz daha fazla seçenek olması sevindirici olurdu, fakat şu anda gayet yeterlidir. Eğer çok oyunculu taktiksel FPS oyunlarını seviyorsanız, Ground Branch'i kaçırmamanızı öneririm.

Ground Branch in bulunduğu platformlar:

  • Microsoft Windows

Metro Exodus

Metro Exodus

Metro Exodus, için aslında oldukça popüler bir oyun diyebiliriz. Fakat etrafımdan gördüğüm kadarıyla çoğu insan ya Metro Exodus'tan haberdar değil ya da Metro Exodus'u es geçiyor gibi görünüyor. Ben de bu durumdan dolayı Metro Exodus'u listemize almak istedim.

Metro Exodus, kıyamet sonrası bir dünyada geçen tek kişilik bir FPS oyunudur. İyi bir tempoya sahip olup, zaman zaman sizi yarı açık dünya alanlara bırakarak içinde bulunduğunuz dünyayı keşfetmenizi sağlar. Aynı zamanda lineer ana hikaye görevleriyle de size sinematik bir hikaye sunumu ve ara sahnelerle ana hikayeyi deneyimlemenizi sağlar. Metro Exodus'da, radyasyon sonucu oluşmuş yaratıklardan kötü militarist düşman gruplarına, aklını kaybetmiş dini kültlere ve yamyamlara kadar birçok tehlike sizi bekliyor. Siz ve ufak grubunuz bir tren aracılığıyla yaşanabilir bir yer arıyorsunuz. Ancak merak etmeyin, siz ve grubunuz savunmasız değilsiniz. Ekibiniz bir özel kuvvetler birliği ve çeşitli yaşanan olaylar sonucu biriminizi bırakmak zorunda kalıyorsunuz, fakat hala bir özel kuvvetler askerisiniz. Metro Exodus'un dünyasında bazı bölgeler radyasyon kirliliği sebebiyle yaşanamaz durumda. Bundan dolayı zaman zaman insanların yaşadığı metro istasyonlarına inmeniz gerekiyor. Bazı bölgeler ise yaşanabilir durumda ve bu bölgelerde dışarıda rahatça gezebiliyorsunuz. Şahsen ben metro istasyonlarını daha çok seviyorum, daha gergin ve atmosferine daha çok uyduğunu düşünüyorum. Sonuçta oyunun ismi Metro.

Eğer tek kişilik, hikayeli FPS oyunlarını seviyorsanız ya da bu türe bir giriş yapmak istiyorsanız kesinlikle kaçırmayın. Hikayesi sizi yer yer gaza getirerek duygulandırıyor, yer yer gergin atmosferiyle korkutuyor ve yer yer duygulandırıyor. Kesinlikle bir göz atmanızı öneririm.

Metro Exodus un bulunduğu platformlar:

Ready Or Not

Ready Or Not

Ready Or Not, eski SWAT oyunlarının bir ruhani devamı diyebiliriz. Tek başınıza veya diğer oyuncularla birlikte bir polis ekibi olarak çeşitli operasyonları gerçekleştirmenizi konu alır. Ready Or Not, diğer oyuncularla değil düşman yapay zekasıyla mücadele ettiğiniz bir oyundur. Düşman yapay zekalarını hafife almayın, oldukça iyi nişancılar ve sizi şaşırtarak sürpriz saldırılar yapmaya çalışırlar. Kapı arkalarına saklanırlar, siper alırlar, teslim oluyormuş gibi yaparlar ve daha fazlasını yaparlar.

Ready Or Not, oldukça iyi grafiklere ve atmosfere sahiptir. Oynarken gerçekten bir SWAT ekibi üyesi gibi hissettiğinizi söyleyebilirim. Ready Or Not, klasik FPS oyunlarından farklı olarak bir binanın içinde ilerlerken karşılaştığınız durumlara verdiğiniz tepkilere göre değişen bir yapıya sahiptir. Örneğin, bir düşman gördüğünüzde diğer FPS oyunlarındaki gibi hemen ateş etmek yerine önce teslim olmasını sağlamaya çalışmalısınız. Düşman ya teslim olabilir ya da olmayıp direk size ateş açabilir veya teslim olur gibi yaparak sizi kandırabilir. Ya da karşınıza bir kapı çıktığında arkasında ne olduğunu bilmiyorsunuz. Bomba tuzağı olabilir, düşman veya rehine olabilir gibi birçok etken bulunmaktadır. Siz isterseniz kapının altından bir kamera uzatarak arkasını görebilir, yada tekmeleyerek açabilir veya kapıyı patlatabilirsiniz. Bu gibi birçok seçeneğiniz bulunmaktadır.

Ready Or Not, harita çeşitliliği olarak oldukça iyidir ve her harita farklı konseptlere sahiptir, bu da size sürekli taze bir deneyim sunar. Ayrıca çeşitli oyun modlarıyla aynı haritaları tekrar tekrar oynamanızı sağlar. Eğer taktiksel FPS oyunlarını seviyorsanız, Ready Or Not'u kesinlikle kaçırmayın, direkt olarak oynayın. Ancak yavaş FPS oyunlarını sevemem ya da hikaye isterim derseniz, Ready Or Not size göre olmayabilir. Ayrıca oyunlarda rol yapmayı seviyorsanız, Ready Or Not'ta çok eğleneceğinizi söyleyebilirim.

Ready Or Not ın bulunduğu platformalar:

  • Microsoft Windows

Call Of Duty Modern Warfare

Call Of Duty Modern Warfare

Call of Duty serisini duymayan yoktur. 20 yıldır devam eden muhteşem bir FPS oyun serisi. Bu listemizde 2019 yılında çıkmış olan Call of Duty: Modern Warfare'a bakıyoruz. Peki, neden 2019 Call of Duty: Modern Warfare diğer Call of Duty oyunları iyi değilmi? Diğer oyunları çok mu eski, çok mu pahalı? Aslına bakarsanız cevap hepsi değil. Call of Duty serisi, ülkemizdeki kur farkından dolayı oldukça yüksek fiyatlara sahip ve bu yüzden çoğu kişi Call of Duty serisinden uzak durmak zorunda kalıyor. Ancak 2019'da çıkan Call of Duty: Modern Warfare versiyonunu 198 lira gibi gayet uygun bir fiyata bulabildiğimizden dolayı önermek istedik. Hem grafikleri hem de oynanışının çok iyi ve grafikleri ile atmosferinin ise adeta yeni çıkmış bir oyun gibi hissettirdiğini söylemeliyim. Ayrıca, çok aktif bir online oyuncu kitlesine sahip.

Call of Duty: Modern Warfare, gerçekçi, sağlam ve ağır bir hikayeye sahip, klasik her Call of Duty oyununda olduğu gibi belirli bir görev örgüsünü bölüm bölüm ilerleyen bir akışta oynuyoruz ve şahsen ben bu oyun döngüsünü çok seviyorum. Call of Duty: Modern Warfare, hızlı ve eğlenceli bir oynanışa sahip olmasıyla birlikte online modu ve hikaye moduyla da oldukça fazla eğleneceğinizi neredeyse garanti edebilirim. Eğer bir FPS oyunu seviyorsanız ve Call of Duty'yi özlediyseniz veya Call of Duty'ye girmek istiyorsanız, sakın kaçırmayın derim. Hem zamana meydan okuyan grafikleri ve oyun tarzıyla hem de aktif oyuncu kitlesiyle sizi 7-8 saat süren sürükleyici hikayesiyle eğlendirdikten sonra online modunda diğer oyuncularla birlikte neredeyse sınırsız bir eğlence sunuyor.

Call Of Duty Modern Warfare ın bulunduğu platformlar:

Mirror's Edge Catalyst

Mirror's Edge Catalyst

Mirror's Edge Catalyst, parkur yapmanın ve yakın dövüşün ön planda olduğu bir FPS oyunudur. Mirror's Edge Catalyst'in çıkışından uzun bir zaman geçmiş olmasına rağmen hala fena olmayan grafiklere sahip olduğunu söyleyebiliriz. Oyun, fena olmayan bir hikayeye, iyi parkur mekaniklerine ve oldukça yeterli yakın dövüş mekaniklerine sahiptir. Mirror's Edge Catalyst yarı açık dünya oyun tarzına sahip, sadece bir şehrin çatılarını içeren bu yarı açık dünyanın için biraz boş ve anlamasız olduğunu olduğunu söylemeliyim faka bu çatılarda dolaşması parkur mekanikleri sebebi ile çok eğlenceli size verilen görevleri genellikle ne olduklarına ve ne için verildiğine bakmadan bu güzel mekanikler ve animasyonlar sayesinde hiç sıkılmadan yapıyorsunuz. Şahsen, bu listedeki en zayıf oyun olduğunu söyleyebilirim, ancak en özgün oyun olduğu da bir gerçek. Herkesin sevebileceği bir oyun olmadığını kesinlikle söyleyemem, ancak FPS ve parkur severler için Mirror's Edge Catalyst oldukça iyi bir alternatif olabilir. Malum, bu türde pek fazla oyun bulunmuyor.

Mirror's Edge Catalyst in bulunduğu platformlar:

  • Xbox Cloud Gaming
  • PlayStation 4
  • Xbox One
  • Microsoft Windows
Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Enis Ay
Enis AyBağımsız bir oyun geliştiricisi ve içerik yazarı.
İlgini çekebilecek diğer içerikler