gamerpazar-sell-banner
Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Korku Oyunları
Hikayeli OyunlarKorku OyunuÖneriler

Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Korku Oyunları

PS3, X360,Wii dönemi ile beraber popülerliğini kaybeden -özellikle yürüme simülasyonu olmayan hayatta kalma türünde- korku oyunlarının yeniden yapımlar sayesinde tekrar ikinci bir altın çağını şuan yaşadığını söyleyebiliriz. Ancak oyunların çıkmasının çok uzun süreler aldığı bu dönemde türe ilk kez girişenler çoğunlukla kendini yeni oyunların çıkmasını beklerken buluyor. Bu yazımızda bu türde yeni olan kişilere muhtemelen duymamış olduğu ancak seveceğini düşündüğümüz korku oyunlarından bahsediyoruz. Listeyi yaparken her ne kadar PS2 dönemi oyunlarından bahsetmek istesekte erişmesi kolay olsun diye bu seferlik oyunları sadece güncel platformlarda satılan oyunlarla sınırlı tuttuk.

Resident Evil 0

Resident Evil 0

Resident Evil ismini bu listede görmek biraz garip kaçabilir. Sonuçta 8. oyun ve son çıkan 2. ve 4. oyunun yeniden yapımları ile popüleritesi özellikle korku oyunları arasında zirvede dolaşıyor. Ancak çoğu oyuncunun serinin hikayesinin kökenini anlatan Resident Evil 0'dan bihaber olduğunu düşünüyoruz. Resident Evil 1'den hemen önce yer alan oyun bize Rebecca Chambers ve Billy Kohen'in hikayesini anlatıyor. İki karakter arasında geçiş yaparak Resident Evil oyunlarından alışık olduğumuz bulmacaları çözüp aynı zamanda oyunun geçtiği trende bulunan biyolojik silahlara karşı koyarak hayatta kalmaya çalışıyoruz. Oyundaki bulmacalar iki karakter ile çözülmesi gereken şekilde zorlaşabiliyor. Fanların oyun içinde hoşlanmadığı tek özellik olarak büyük boss karşılaşmalarının diğer oyunlara göre vasat kalması şeklinde görülüyor.  Ayrıca hoş bir easter egg bilgisi olarak belirtmemiz gereken bir şey daha var. Oyun iki karakterin yanyana olduğu sahnelerde iki kontroller ile coop olarak oynamanıza izin veriyor.

Remothered

Remothered

Slasher tarzı korku oyunu dediğimizde aslında aklımıza ilk Clock Tower gelebilir. Ancak Capcom'un yeni bir Clock Tower oyunu çıkarmayacağını tahmin ederek düşündüğümüzde Clock Tower'a benzerliği ve oradaki sistemleri modernleştirip günümüz oyuncusunun çok sevdiği sinematik senaryo anlatımıyla birleştiren tek oyun olan Remothered geliyor.

Broken Porcelain, yeni oyun deneyimi ve bu akıllara yer eden macerada karakterlere yenilik getiren ve benzersiz bir derinlik veren hikaye anlatımıyla seriye birçok yeni değişiklik sunuyor. Bu, serinin yeni ve eski hayranları için mükemmel bir oyun diyebiliriz.

Bu oyunda ana karakterimiz Ashmann Konağına gömülen gizemleri keşfetmeye çalışıyor. Birçok gizem güçlü avcılar tarafından korunuyor. Stratejik ve becerikli yaklaşımın kritik hale geldiği bu akıllara yer eden macerada hayatta kalmak için ani tepkilerden daha fazlasına ihtiyacınız var. 

Oyuncuların stratejik ve atik davranarak peşinizde olan avcılardan kaçması ve saklanarak hayatta kalması gerekli. Kaçmak ve saklanma gibi detayların yanı sıra konakta bulduğunuz eşyaları zekice kullanırsanız size hayatta kalma konusunda oldukça yardımcı oluyor. Hikaye kült hale gelmiş Remothered hikayesine Broken Porcelain ile geri dönerek seriyi yeni keşfeden hayranlar için mükemmel bir giriş noktası sağlıyor ve eski hayranlar için Tormented Fathers etkinlikleri ve karakterleri çevresinde ek bilgiler sunuyor. Bunun yanında tam anlamıyla canlandırılmış gerçek zamanlı sinematikler karakterlere yenilik getiriyor ve Remothered dünyasına benzersiz bir derinlik katıyor.

Signalis

Signalis

Signalis çıkışını 2022'nin sonunda sessizce yapan oyunlardan biri. Ancak diğer oyunlara göre korku oyunu severler tarafından oldukça beğenildi ve oyun kendi çekirdek fan kitlesini hızlıca oluşturdu. Signalis uzak bir gelecekte gezegenler arası yolculuğun çok kolay olmasa da mümkün olduğu bir zamanda geçiyor. Ana karakterimiz elinde sevdiği birine verdiği söz ile ilgili bir not ve kayıp bir hafıza ile oyuna başlıyor. Daha sonra oyun boyunca bulduğunuz notlar ve ses kayıtları ile birlikte kaybettiğiniz hafızanızı yavaşça geri alırken aynı zamanda uzay geminiz ile düştüğünüz gizem dolu, ıssız ve nereden geldiği bilinmeyen bir hastalık ile enfekte olup düşünme yetisini kaybedip canlı olan her şeye saldıran maden firmasının çalışanları ile dolu gezegenin sırlarını ve hastalığın nedenini öğreniyorsunuz. Oyun hayatta kalma korku oyunlarında alışılagelmiş olan bulmacalar, kaynak yönetimi ve hayatta kalma öğeleriyle donatılmış.

Ayrıca Signalis'in bu türe ilk kez girecekler için biraz zorlu bir macera olacağını söylememiz gerekli çünkü oyun modern korku oyunlarının aksine elinizden çok fazla tutmuyor ve düşman tehlike seviyesi, kaynak yönetimi açısından bazen acımasız gelebiliyor. Ancak bu zorluğun gözünüzü korkutmasına izin vermeden devam etmeniz halinde size mükemmele yakın bir hayatta kalma korku deneyimi sunuyor. Öyle ki oynayanların çoğu için gelmiş geçmiş en iyi korku oyunlarından biri hatta en iyisi. Korku oyunlarına alışık kişiler içinse oyun onları tatmin edecek zorluk seviyeleri barındırıyor. Bu oyunlar konusunda iddialıysanız ise size zor ve daha üst zorluk seviyelerini öneriyoruz.

Faith

Faith

Faith ilk duyurulduğunda farklı sanat dizaynı ile öne çıkmıştı. Bugünde hala popülerliğini sürdürüyor ve oyunu çok fazla seven oyuncuya sahip. Faith için kendine özgü diyebileceğimiz tek şey görsel tasarımı değil kesinlikle. Oyundaki tek silahımız elimizdeki haç ve bu haç sayesinde düşmanları kendinizden uzak tutmaya çalışıyorsunuz. Biraz daha kendinizi zayıf hissettiğiniz, ateşli silahlara sahip olmadığınız korku oyunlarından diyebiliriz yani. Bunun dışında Faith size en beklemediğiniz anda düşmanlarla karşı karşıya bırakıyor ve bunlar kesinlikle ucuz jumpscare tarzında korkutmalar değil. En azından farklı bir deneyim elde edeceğiniz Faith'e kesinlikle bir göz atmanızı öneriyoruz. 

Fatal Frame Maiden of Black Water

Fatal Frame Maiden of Black Water

Fatal Frame Maiden of Black Water aslında PS2 zamanından beri çok fazla sevilen ve Japon korku teması nedeniyle sektörde örneğinin çok az olduğu video oyun markalarından birinin 5. oyunu ve yakın zamanda Koei Tecmo'nun oyunu PC ve güncel konsollarda tekrar yayınlamasıyla bilinirliğini tekrar kazanıyor. Maiden of Black Water her ne kadar ilk üç oyun kadar sevilmese de ilk üç oyunun şuanda PS2 dışında (yada emülatör sayesinde PC'ler dışında) bulunamaması yüzünden modern oyuncular için iyi bir giriş olabileceğini düşünüyoruz. İlk oyunların yanı sıra Maiden of Black Water aşırı popüler olan ve yapımcıların artık bu yüzden kullanmayı aşırı beğendiği yakın omuz kamerasıyla ve sinematik hikaye anlatımıyla beraber geliyor. Ne kadar sinematik hikaye anlatımı belli bir yere kadar yeterli desekte oyunun senaryosunu daha iyi anlamak için çevrede bulduğunuz notları okuyarak Hikami dağında yaşanan geçmiş olayları öğrenmeniz gerek. Yine de Maiden of Black Water'ın iyi bir oyun olsa da kendi serisi için en sevilmeyen oyunu olduğunu tekrar belirtmekte fayda var. Bu oyunu beğenmeseniz dahi bir şekilde ilk üç oyunu deneyim etmenizi öneririz.

Night at the Gates of Hell

Night at the Gates of Hell

Yakın zamanda PS1 türü görsel tarz oyunlarda oldukça popüler oldu. Hem yapımcılar için yapması kolay olduğundan hem de oyuncular açısından nostaljik bir his uyandırdığından n oldukça sevilen bir görsel tarz haline geldiğini söyleyebiliriz. Bunun yanında korku oyunlarında bu tarz bir görsel tarz hepimizin yakından bildiği Uncanny Valley hissini tetiklediğinden bizi daha fazla korkutuyor ve güvende olmadığımızı hissettiriyor. Bu akımın en iyi örneklerinden biti de Night at the Gates of Hell olduğunu düşünüyoruz. Ayrıca bu listedeki tek Birinci Şahıs kamerasına sahip oyun olduğunu belirtmekte fayda var.

Tormented Souls

Tormented Souls

Tormented Souls kendine Silent Hill oyunlarını örnek alan bir bağımsız yapım. Benzer türde atmosfere sahip olan oyunda elinizdeki silahla birlikte hayatta kalmaya çalışırken bir yandan oldukça zor bulmacaları çözmeye çalışıyorsunuz. Bunun dışında oyun menü tasarımı ve genel oynanış olarak "hayatta kalma korku oyunlarını nasıl aşırı basitleştirmeden modernleştirebiliriz" sorusunun mükemmel örneği olduğunu söyleyebiliriz. Hayatta kalma korku oyunlarının eski ve sinir bozucu yönlerini düzeltip üstüne katmış bir gizli mücevher olarak oldukça uygun bir fiyat ile oyuncuların beğenisine sunulmuş. Bahsetmediğimiz artı yönler arasında görsellik ve ışıklandırma gibi oyunun atmosferini çok yüksek seviyelere çıkaran yönler var. Eksi yönler olarak kombatın biraz tekrar düştüğünü ve oyuncuya seçenek verme konusunda elini sıkı tuttuğunu bunun yanında animasyonların ve ara sahnelerin ham göründüğünü ve pekte beğenmediğimizi söyleyebiliriz.

 

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Muhammed Enbiya Demir
Muhammed Enbiya DemirOyun dünyasını oyuncu, geliştirici hem de içerik üretici olarak takip ediyor. Çoğunluklu korku, hack n slash ve retro oyunlara ilgili.
İlgini çekebilecek diğer içerikler