gamerpazar-sell-banner
Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Strateji Oyunları
Oyun HaberleriSteam

Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Strateji Oyunları

Gözden Kaçırmış Olabileceğiniz Strateji Oyunları

Bu listemizde, sizinle gözden kaçırmış olabileceğiniz 5 strateji oyununu paylaşacağız. Strateji oyunları, oyuncuların stratejik planlama, kaynak yönetimi ve düşman güçleriyle savaşma becerilerini test ettiği popüler bir video oyunu türüdür. Bu oyunlar, genellikle oyuncuların savaş taktikleri, bölgesel kontrol veya işletme yönetimi gibi birçok farklı senaryo üzerinde çalışmalarını gerektirir. Strateji oyunları, gerçek zamanlı strateji oyunları, sıra tabanlı strateji oyunları ve simülasyon oyunları gibi farklı alt türlere ayrılır. Bu oyunlar, zorluklarına ve detaylarına göre çeşitli seviyelerde sunulur ve oyuncuların zekalarını ve yaratıcılıklarını test etmelerine olanak tanır. Eğer bir strateji oyunu sever veya yeni bir oyun keşfetmek istiyorsanız doğru yere geldiniz.

Cepheus Protocol

cepheus protocol

Cepheus Protocol, gerçek zamanlı strateji oyunları kategorisinde yer alan bir oyundur. Oyunun orijinal bir konsepti bulunmaktadır. Oyuncular, CERC adındaki bir birliği kontrol ederek amacı şehirde yayılan bir virüsü durdurmak olmaktadır. Benzer oyunlara sahip olduğunu düşünebilirsiniz, ancak Cepheus Protocol'un farkı, gerçek zamanlı olarak asker yetiştirerek, şehirdeki virüsle savaşırken, insanları tahliye etmeniz ve hastalıklı insanlardan topladığınız örneklerle ilk hastayı öldürmenin yolunu bulmanız gerektiğinde gizli bilimsel çalışmalar da yapabilmenizdir.

Düşman çeşitliliğini oldukça yeterli buldum. Normal zombi düşmanlardan tutun daha ağır zırhlı veya daha hızlı düşmanlara kadar, hatta dev solucan düşmanlardan dev zombilere kadar, hatta uçan zombi kuş sürülerine kadar birçok düşman türü bulunmakta. Biz ise eğittiğimiz askerlerle mücadele etmekteyiz. Mühendislerle askeri üsler kurarak hem sivil halkı hem de kendi askeri birimlerimizi koruyoruz. Bunun için duvarlar örerek otomatik taretler ve gözcü kuleleri kurarak yapabiliyoruz. Askerlerimiz oldukça çeşitli; normal piyadelerden özel zırhlı askerlere, hatta gizlilik gerektiren yerlerde kullanabileceğiniz özel kuvvetlere kadar birçok seçeneğimiz bulunmakta. Ayrıca askerlerin silahlarını ve eğitim düzeyini de ayarlayabiliyorsunuz. Piyadelerin yanında tanklar, hafif zırhlı araçlar, personel taşıma araçları, Humvee'ler ve APC'ler bulunmakta. Havadan da, asker taşımanın yanı sıra hastalıklılara saldırabilmenizi sağlayan birçok seçenek mevcut, örneğin Black Hawk, Little Bird ve Apache helikopterleri gibi hem asker taşımada hem de hastalıklılara saldırabilmenizi sağlayan bir sürü seçenek bulunmakta.

Şahsen, benim son yıllarda oynadığım en iyi strateji oyunlardan biri olduğunu söyleyebilirim. Çünkü bir salgının yaşandığı şehri kurtarma konseptine sahip neredeyse hiç oyun yok ve bir zombi sever olarak bu temayı çok iyi kullandığını söyleyebilirim. Fakat oyun hala erken erişimde, henüz çıkış yapmadı. Daha eklenecek çok şey var. Şuanlık sadece bir harita mevcut ve online modu da yok. Fakat geliştiriciler çok aktif ve neredeyse her hafta yeni bir şeyler paylaşıyorlar. Eğer konsept ilginizi çektiyse, üs kurma, koruma ve yönetme seviyorsanız ve strateji oyunlarında savaşa daha çok önem veriyorsanız, bu oyunu kaçırmamanızı tavsiye ederim.

Cepheus Protocol ün bulunduğu platformlar:

 • Microsoft Windows

Call To Arms

call to arms

Call To Arms, günümüz dünyasında geçen askeri bir gerçek zamanlı strateji oyunudur. Call To Arms, diğer strateji oyunlarından farklı olarak yapı inşa etme ve ekonomi yönüyle değil aksiyon ve savaş stratejisiyle öne çıkıyor. Oyunda bulunan her birimi detaylı olarak kontrol edebiliyoruz. Bu da Call To Arms'ı, kim daha hızlı ve çok asker üreterek saldıracak stratejisinden çıkarak, az ama öz birimleri olabildiğince verimli ve efektif kullanma stratejisine yöneliyor.

Call To Arms'ı diğer gerçek zamanlı strateji oyunlarından ayıran en önemli etkenlerden biri, bir birimi aynı bir FPS yada TPS oyunu oynar gibi kontrol edebiliyor olmanızdır. Bir özel kuvvetler timini kontrol ederken savaş alanında bizzat savaşmak mı istediniz? Tek bir tuşla istediğiniz askeri helikopteri veya tankı detaylı bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Call To Arms, 6 adet oynanabilir fraksiyona sahip. Her fraksiyon farklı silahlara, askerlere ve araçlara sahip. Call To Arms'ın birim çeşitliliği oldukça fazla. Piyadeler, tanklar, zırhlı araçlar ve helikopterler gibi birçok farklı birime sahip olan Call To Arms, her bir birim sınıfında da oldukça çeşitlilik sunuyor. Örneğin, tank sınıfının içinde hafif tanklar da var, ağır zırhlı tanklar da, anti piyade araçları da var, anti hava araçları da. Aynı şekilde, diğer birim sınıfları da en az tank sınıfları kadar çeşitli ve güzel.

Call To Arms, özellikle modlanabilirliği ile adeta bam başka oyunlara dönüşebiliyor. İndirdiğiniz bir Star Wars modu ile kendi gerçek zamanlı Star Wars strateji oyununuzu oluşturabilirsiniz. Ya da günümüz teknolojisinden sıkıldınız mı? İndirdiğiniz ikinci dünya savaşı modları ile oyunun geçtiği tarihi değiştirebilirsiniz. Call To Arms, bunlar gibi pek çok mod seçenekleri ile bir oyundan daha fazlasını sunuyor. Resmen bir oyun olarak neredeyse sınırsız başka oyun konsept ve yapılarına da sahip oluyorsunuz.

Eğer bir gerçek zamanlı strateji oyunu sever iseniz veya bu türe girmek isteyen biriyseniz kesinlikle göz atmanızı öneririm. Hem grafik ve efektleriyle, hem de oynanışı ve modlanabilirliğiyle, kesinlikle gözden kaçırılmaması gereken bir oyun.

Call To Arms ın bulunduğu platformlar:

 • Microsoft Windows

Age Of Darkness: Final Stand

age of darkness final stand

Age of Darkness: Final Stand, temelinde bir üs savunma oyunudur. Üstünüze akın akın gelen düşman sürülerine karşı ana binanızı ve şehrinizi savunduğunuz karanlık bir fantezi hayatta kalma stratejisi oyunudur. Age of Darkness: Final Stand, kaynak kontrollü ve savaş stratejileri ile önümüze çıkıyor. Kaynaklarımızı iyi kullanarak şehrimizi büyüttüğümüz ve şehrimiz için savunmalar yaparken bir yandan da ordular kurarak kabus orduları ile savaşıyoruz.

Oyun oldukça zor diyebilirim. Zamanla deneme yanılma yöntemi ile ustalaştıkça oyundan aldığınız keyifte artıyor. Bina sayısı ve askeri birim sayıları şu an için yeterli, fakat bu birimlerin artması gerektiğini düşünüyorum. Ancak düşman türleri ve sayıları bence gayet yeterli ve iyi. Oyunda belirli zaman aralıklarında düşman sürüleri size saldırıyor ve siz de oyun başında seçtiğiniz bir şampiyonunuz, kurduğunuz ordunuz ve inşa ettiğiniz savunma duvarları ve aletleriniz ile bu sürüleri durdurmaya çalışıyorsunuz. Her bir dalga dan sonra sürüler gittikçe güçleniyor ve sayıları ciddi derecede artıyor. Oyunun sonlarına doğru 25 bin düşman ile savaşmanız bile gerekiyor.

Age of Darkness: Final Stand, oldukça eğlenceli bir şehir kurma ve savunma strateji oyunudur. Bu türü seven ve strateji türünü seven herkese tavsiye ederim. Özellikle oyunun online modu eklendiğinde oyunun çok daha eğlenceli olacağını düşünüyorum.

Age Of Darkness: Final Stand in bulunduğu platformlar:

 • Microsoft Windows
 • Linux
 • Klasik Mac OS

War Selection

war selection

War Selection, arkadaşlarınızla birlikte oynayabileceğiniz gerçek zamanlı bir strateji oyunudur. Oyunun ücretsiz olması ve düşük sistem gereksinimleri, herkesin oynayabileceği bir oyun haline getiriyor.

War Selection, temel olarak kaynak kontrolü, yapı yapma ve askeri strateji gibi Age of Empires gibi oyunlara benziyor. Oyunu kazanmak için düşmanlarla savaşmanız veya teknolojik gelişmeler yapmanız gerekiyor. War Selection, Age of Empires ve diğer strateji oyunlarından farklı olarak sizi taş devrinden başlatıp 2. Dünya Savaşı'na kadar götürüyor. Her çağda yeni birimlerin ortaya çıkması ve birimlerin devamlı olarak gelişmesi, yeni taktikler oluşturmanıza olanak tanıyor.

War Selection, oyunun başında taş devri kabilelerinden biri olarak başlıyor ve ilerledikçe seçtiğiniz ülkeye göre ilerliyorsunuz. Oyunda oldukça fazla ülke çeşitliliği var.

Birim çeşitliliği benim favorimdi. Her çağda farklı birimlerin olması, oyuna derinlik katıyor. İlk çağlarda kılıç ve kalkan kullanırken ilerlediğinizde tanklar, uçaklar ve savaş gemileri gibi araçları kullanabiliyorsunuz. War Selection, neredeyse hiçbir strateji oyununda bulunmayan birim çeşitliliğine sahip. Savaşları sadece karadan değil, denize ve havaya da taşıması, War Selection'ı eşsiz kılıyor.

War Selection'ın mütevazi grafikleri ve ücretsiz olması, hemen deneyebileceğiniz bir strateji oyunu haline getiriyor. Eğer strateji oyunlarını seviyorsanız ya da bu türü merak ediyorsanız, kesinlikle denemenizi tavsiye ederim.

War Selection ın bulunduğu platformlar:

 • Android
 • Microsoft Windows
 • Linux

Door Kickers

door kickers

Door Kickers bir gerçek zamanlı strateji oyunu teması ise bir SWAT ekibini kontrol etmek. Oyun, diğer strateji oyunlarından farklı olarak zamanı durdurarak plan yapmamızı ve o planın işleyişini görmemizi istiyor. Fakat oyun sadece plan yapıp izlemekle sınırlı değil, yaptığınız planı isterseniz oyunun başında ayarlayarak bir daha hiç dokunmadan görevi tamamlayabilirsiniz ya da her an görevi güncelleyebilirsiniz.

Door Kickers'ın kilit noktası deneme ve yanılma çünkü bir göreve başladığınızda sizi nelerin beklediğini bilmiyorsunuz. Hangi kapının arkasında kim var, rehine nerede, kaç düşman var, bombayı nereye atmalıyım gibi birçok faktör var ve bu faktörleri görevleri oynadıkça ustalaşarak öğreniyorsunuz.

Door Kickers'da kendi ekibinizi özelleştirebilir, hangi silahı ve zırhı kullanacakları seçebilir ve hangi göreve kimin nereden gidebileceğini ayarlayabilirsiniz.

Door Kickers, düşük sistem gereksinimleri olan, yaratıcılığınızı zorlayan ve iyi bir oynanışa sahip bir gerçek zamanlı strateji oyunudur. Oyun modlamaya oldukça açıktır ve içinde bulunan harita yapma modu ile arkadaşlarınıza ya da başka insanlara da harita yapabilirsiniz. Strateji oyunlarını seviyorsanız ve yeni bir soluk arıyorsanız, Door Kickers size göre olabilir. Bir göz atın derim.

Door Kickers ın bulunduğu platformlar:

 • Android
 • Microsoft Windows
 • iOS
 • Linux
 • Klasik Mac OS
 • Nintendo Switch
Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Enis Ay
Enis AyBağımsız bir oyun geliştiricisi ve içerik yazarı.
İlgini çekebilecek diğer içerikler