gamerpazar-sell-banner
Last Of Us Part 1 ve The Last Of Us Arasındaki Farklar
Hikayeli OyunlarOyun HaberleriPS5PS4

Last Of Us Part 1 ve The Last Of Us Arasındaki Farklar

2 Eylül'de PS5 için çıkan The Last of Us Part 1 sonunda oyuncularla beraber. Oyun, bir zamanlar PS3'te piyasaya sürülen 2013'teki orijinal oyunun baştan sona elden geçirilmiş halidir. Orjinal çıkışından bu yana 9 yıl ve PS4 üzerindeki 'remaster' versiyondan bu yana yalnızca 8 yıl geçti. Ancak Sony ve Naughty Dog, tonlarca iyileştirme ve değişiklik de dahil olmak üzere klasiklerini yeniden elden geçirmeye karar vermiş bulunuyor.

Ancak orijinal ve yeniden yapılanma arasındaki en büyük değişiklikler neler? Grafikler, oynanış ve erişilebilirlik açısından iki oyun arasındaki farklar nedir? Bu yazımızda The Last of Us Part 1'deki en önemli farklılıkları ve geliştirmeleri özetledik.

The Last of Us 1. Bölüm: Grafiksel Değişiklikler

TLOU Part 1, orijinal The Last of Us'ın tamamen yeniden yapımı olarak karşımıza çıkıyor. Bu, esasen The Last of Us Part 2'nin görsel kalitesine ve kimliğine uyacak şekilde tamamen yeniden yapılan grafiklerde kendini gösteriyor. Tüm değişiklikleri teker teker saymayacağız ancak her şey farklı, daha iyi ve daha keskin görünüyor. Dokular çok daha yüksek çözünürlüklü, gölgeler eskisi kadar çamurlu değil, çözünürlük çok daha yüksek ve kare hızı 60 fps'de (performans modunda) sorunsuz çalışıyor. Ara sahneler ve oyun arasında artık sorunsuz bir şekilde geçiş yapılıyor.

The Last of Us Part 1

  • Farklı, Daha Detaylı Yüzler ve Karakter Modelleri

Tamamen değişen karakterlerin yüzlerinde herkesin farkedebileceği gibi büyük bir fark var. Sadece görsel kalite açısından değil, açıkça PS3 orijinalinden çok daha gerçekçi ve ayrıntılı görünüyorlar. Ancak her karakter en baştan yenilendiğinden çoğu karakterin tasarımı da büyük ölçüde değişti.

Joel ve Ellie, The Last of Us ve Part 2 arasında önemli ölçüde değişmiş görünüyorlardı. Tasarımları değiştirilerek ikinci oyundaki hallerine daha yakın görünmesi sağlanmış.

Oyundaki her karakter modeli farklı orjinalden bazı noktalarda farklı ve bazılarında büyük farklılıklar vardır. Tommy ve Bill gibi karakterler çoğunlukla daha gerçekçi görünse de tasarımlarında tanınabilir durumdayken, diğerleri tamamen değişmiş durumda. Tess (yukarıda resmedilmiştir) artık tamamen farklı bir karaktere benziyor. Sadece daha gerçekçi değil, aynı zamanda çok daha tüyler ürpertici ve yıpranmış bir karakteri olduğu oyuncuya hissettirilmiş.

Bu tarz değişiklikler elbette tartışma yaratabilir ancak yeni karakter modellerinin ve yüzlerin son derece etkileyici olduğu inkar edilemez. Bu konuda zaten çok güçlü olan The Last of Us Part 2 ile aynı seviyede gözüküyor Part 1. 

The Last of Us Part 2

Çok Daha Güçlü Aydınlatma

Bu, yeniden yapımdaki diğer önemli grafik değişikliklerden biri de güçlü ve gerçekçi aydınlatma. Aydınlatma eskisine farkla çok daha iyi. Orjinal TLOU PS3'te çıktı bu yüzden bu konuda güçsüz durumda. PS5 ise gelişmiş donanımı sayesinde çok daha güçlü bir konsol ve özellikle bunu yeni aydınlatma ile gösteriyor. Geriye dönüp bakıldığında, eski The Last of Us'taki ışıklar genellikle düz ve sert görünür. Yeniden yapımda her şey daha zengin, daha gerçekçi ve daha etkileyici görünüyor.

The Last of Us

Bu değişiklik, yukarıdaki sahnede en iyi şekilde görülebilir. Orijinalde, ışık kapıdan çok çirkin ve gerçekçi olmayan bir şekilde parlıyor. Yeniden yapımda, iyileştirilmiş aydınlatma sayesinde bu sahne çok daha doğal ve atmosferik görünüyor.

Naughty Dog oyunları teknik olarak her zaman etkileyici olmuştur ve burada gerçekten kendini göstermektedir. Yeniden yapımda değiştirilen ve iyileştirilen tonlarca ayrıntı var. Daha kapsamlı bir grafiksel karşılaştırma için, her zaman harika olan Digital Foundry'nin teknoloji incelemesini tavsiye ediyoruz.

The Last of Us Part 1: Oynanış Değişiklikleri

Oynanıştaki fark, şaşırtıcı yeni görsellerden daha az belirgin ve göz kamaştırıcı çünkü oyuncular benzer bir oynanışı Part 2'de deneyim etmişti. Ancak  "gelişmiş bir oyun deneyimi" vaat eden ve göze çarpan değişiklikler var.

The Last of Us Part 1

Oyundaki değişikliklere kısa bir şekilde bakarsak:

  • Orijinali ile Part 2 arasında bir melez oluşturmak için hareket etme ve çekim tamamen elden geçirilmiş
  • Tonlarca animasyon yeniden yapılmış, yani daha fazla etki yaratmak, gizliliği daha pürüzsüz hale getirmek vb.
  • Bölüm tasarımı noktalarda değiştirilmış
  • AI davranışı elden geçirilerek düşmanlar daha agresif ve NPC'ler daha gerçekçi hale getirilmiş
  • Yay mekaniği elden geçirilmiş
  • Ortamlar daha reaktif ve oyunun dünyası ile etkileşime geçtiğinizde daha fazla yıkım ortaya çıkıyor. Odada bazı eşyalara ateş etmeniz ve bunun fizik motoruyla etkileşime geçmesi gibi.

The Last of Us Part 1: Erişilebilirlik Seçenekleri

Orijinal oyundaki en büyük değişikliklerden biri erişilebilirlik seçeneklerinde. Orjinal oyunda bu konuda bir şeyler denese de oyun artık daha fazla oyuncu için oynanabilir hale getiren tonlarca son teknoloji özelliği içermektedir. Yeni renk körü modları, sesli açıklama, navigasyon yardımı, alternatif kontrol şemaları ve daha fazlasını içeriyor. Kısaca erişilebilirlik seçenekleri konusunda Naughty Dog eline su dökülemeyen bir stüdyo olmaya devam ediyor.

The Last of Us Part 1

  • Kilidi Açılabilen özellikler, Yeni Dış Görünümler ve Diğer Hediyelerle Yenilendi

Grafik karşılaştırma ekran görüntüleri yeterince ikna edici değilse, oyuncular oyun içindeki Model Görüntüleyici'ye göz atabilir. Model Görüntüleyici, Part I'deki kilidi açılabilir birçok yeni öğeden biri ve oyuncuların farklı karakter modellerini ve düşmanları yakından incelemelerine olanak tanıyor.

Diğer açılabilir öğeler arasında, diğer PlayStation serilerine dayanan gömlekler ve hatta Part II görünümleri dahil olmak üzere Joel ve Ellie için yeni bir dış görünüm seti yer alıyor. Silahların da daha önce böyle olmayan görünümleri bulunmakta. Bunun ötesinde, oyuncular hem Part I hem de orijinal ve geliştirici videoları ve podcast'ler için konsept çizimlerin kilidini açabilir durumda.

  • Factions modunun Eksikliği

Part I'de yapılan her değişiklik maalesef ki daha iyi hale getirmedi. Bazen eksik olan şeyler de dahil edilenler kadar önemlidir. Part I'deki en önemli eksiklik, Orjinal oyunda var olmasına rağmen Factions modunun olmamasıydı.

Factions, orijinal The Last of Us'tan ve remaster'ında çok oyunculu modu temsil ediyor. Bu mod bugüne kadar devam eden tutkulu bir toplulukla devam eden çok oyunculu bir oyun modu. Ancak oynaması ücretsiz bir Factions modunun yaım aşamasında olduğu da bazı duyumlar arasında yer alıyor.

The Last of Us

  • Part I, Eşsiz PS5 Özelliklerinin Avantajlarından Sonuna Kadar Yararlanıyor

PS5, oyuncuların oynaması için en sürükleyici konsolu üretme yolunda büyük adımlar attı. Part I, hızlı yükleme ekranlarının yanı sıra iki önemli PS5 özelliğinden de yararlanıyor: DualSense kontrolcüsü ve 3D Ses.

Part I'i oynayan oyuncular The Last of Us dünyasını bu iki özellikle birlikte tam anlamıyla daha iyi hissedebilir seviyeye geliyorlar. Dokunsal Geribildirim sayesinde ister Joel'in üzerine düşen yağmur damlalarını hissedin, ister bir zürafayı okşayın, ister bir yayı hedeflerken ki gerginliği hissedin, oyunculara geribildirim vererek ve tuş dirençlerini tetikleyerek The Last of Us'ı çok daha iyi bir deneyim olarak hayata geçiriyor. Ek olarak, 3D Ses, oyuncuların her patlamada veya yakındaki enfekte kişilerin çığlıklarında daha fazla derinlik katıyor bu sayede karakterlerin nerede olduğunu anlamamıza olanak sağlayarak daha sürükleyici bir atmosfer yaratıyor.

The Last of Us

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Muhammed Enbiya Demir
Muhammed Enbiya DemirOyun dünyasını oyuncu, geliştirici hem de içerik üretici olarak takip ediyor. Çoğunluklu korku, hack n slash ve retro oyunlara ilgili.
İlgini çekebilecek diğer içerikler