gamerpazar-sell-banner
Monster Hunter World İncelemesi
Hikayeli OyunlarMacera OyunlarıOyun Haberleri

Monster Hunter World İncelemesi

Capcom'un en başarılı serisi olan Monster Hunter'in en başarılı oyunu World tüm zamanların en iyi aksiyon oyunlarından biri diyebileceğimiz oyunlar arasındandır.

Temel Konsept

Monster Hunter World, level sistemine sahip olmayan bir ekipman ve oynayıcının yeteneğine odaklanan bir Açık Dünya Rol Yapma Oyunudur. Her biri ayrı bir Boss gibi hissettiren çeşitli yaratıklar avlarsınız, onlardan edindiğiniz materyaller ile yeni silahlar, zırhlar ve farklı ekipmanlar yaptıktan sonra daha zor, daha tehlikeli yaratıkları avlarsınız. Bu döngü sizi yüzlerce saat eğlendirecek ve hele bunu arkadaşlarınızla beraber yapıyorsanız eğlenceniz ve saatleriniz katlanacak. Bu oyunda bir zorluk seçeneği yoktur ancak bazı yan görevler fazlasıyla hazırlık ve mükemmel derecede koordine edilmiş bir takım gerektirebilir. Oyunda ilerledikçe yeni ekipmanlar ve sizi daha güçlü yapacak yeni sistemler açılacaktır, ilk olarak belirli yetenekler üzerine odaklanan kolyeler ardından zırhınızdaki boşluklara takabileceğiniz cevherler olacaktır. Daha da ilerledikçe silahlarınızı özelleştirebileceğin ve görünüşünü değiştirebileceğin sistemler de sana sunulacak.

Monster Hunter World

14 Farklı Silah!

Evet doğru duydunuz, birbirinden benzersiz 14 farklı silahlardan birini seçebilirsiniz. Bu silahların her biri size farklı bir oynama tecrübesi sunacaktır. Mesela Insect Glaive, yeni başlayanlar için en kompleks silahlardan biri olarak kabul edilir hem bir mızrağınız hem de bir böceğiniz vardır silah olarak kullanmak için, böceğinizi canavarların farklı vücut parçalarından esans çalması için göndermeniz gerekir, farklı vücut parçaları farklı esanslar vermektedir, kırmızı, turuncu ve beyaz esansları topladıktan sonra mızrağınız ekstra güçler ve yeni hareketler kazanır, artık büyük hasar vermeye hazırsınız. Bu IG'nin olabildiğince özetlenmiş halidir, birçok farklı şekilde de kullanabilirsiniz. Öğrenmesi daha kolay bir silah ise Longsword'dur. Geleneksel katana tasarımına sahip olan bu silah kesici hasar vermek için tasarlanmış aynı zamanda da hızlı kesikler ve kolay kaçış manevraları için de idealdir. Bu silah basit saldırılarınızla düşmana vurarak biriktirdiğiniz ''Ruh'' ivmesini kullanır, bu ivmeyi doldurup güçlü saldırılar, 44 dokunulmazlık karesi olan kaçış manevrası ya da komboyu bitirerek kılıcınız hasarın arttırabilirsiniz. Üç kere kombonuzu bitirdikten sonra kılıcınız maximum hasar verecek ve animeden fırlamış birkaç farklı saldırı yapmanıza izin verecektir.

Bir de size benim main'i olduğum silahlardan bahsedeyim, Bow ve Switchaxe: Bow bir çok oyundan alışık olduğumuz gibi uzak mesafeli bir silahtır ancak bu sizi yanıltmasın, istediğiniz mesafeden saldırı yapmanıza izin vermez, kritik mesafe adında bir sistemi vardır, hedefiniz ile aranızda belirli bir yakınlık olması gerekir ideal hasarı verebilmeniz için. Yayın hasarını ya da vereceği etkileri arttırmak veya değiştirmek için kaplamalar kullanılabilir, bu kaplamalar ile ekstra hasar verebilir, canavarı zehirleyebilir ya da canavarı uyutabilirsiniz. Switchaxe ise hareket kabiliyetinizin yüksel olduğu balta ve hasarınızın yüksek olduğu ancak yavaş olduğunuz kılıç moduna sahiptir. Bu modlar arası geçişler yaparken de ilginç kombolar ve hareketler yapabilirsiniz. Kılıç modunun şarj ivmesi vardır, şarjı biterse balta moduna dönmek zorunda kalırsınız. Aynı zamanda da kılıç modunda kılıçla vurarak kılıcınızı amplayabilir ve bunu kullanarak canavarın bir vücut parçasına yapışıp şarjınızı boşaltabilirsiniz. 

İlginç olan şey ise serinin 19 yıllık ömründe silahlar hâla aynı hissi korumakla beraber ister World'den önceki ya da sonraki Monster Hunter oyununu oynayın alışık olduğunuz silahı aynı rahatlıkla kullanabileceğinizi göreceksiniz. Çünkü hareketler değişmemekle birlikte yeni eklenen sistemler silahların bir önceki oyuna sadakatını ve tutarlılığını kaybetmemiştir.

Monster Hunter World

Grafikler ve Müzik!

Normalde bu tarz oyunlarda grafikler birinci planda olmazlar ama aman tanrım Monster Hunter World zamanının en güzel görünen oyunlarından biriydi ve Capcom’un bedavaya yayınladığı yüksek çözünürlük grafik paketi bu oyunun grafiklerini zamansız yapmaktadır. Her zırha ve silaha ne kadar çok emek gittiğini, her canavarın ne kadar canavar gibi olduğunu göstermek için ne kadar uğraşıldığını görebilirsiniz. Bakmaktan, ekran görüntüsü çekmekten hiç sıkılmayacaksınız. Müzik hem de ne müzik, inanılmaz derecede unutulmaz temaları olan bir orkestra cümbüşüne hazır olun. İster tanrının vücut bulmuş haliyle dövüşün, ister rastgele sinirli bir kırmızı köpekle, ister bir bombalama uçağının canavar şekliyle, Monster Hunter World’ün müziğine bayılacaksınız.

Monster Hunter World

Zorluk

Ne tarafından bakacak olursak bakalım MHW zor bir oyundur. İlk birkaç yaratıkla mücadele etmek daha önce herhangi bir From Software oyunu oynamış biri için zor gözükmeyebilir ancak oyun ilerledikçe yaratıkları ve silahlarınızı bilmek yetmeyecek, artık ustalaşmanızı gerektiren bir oyun haline gelecek. Bu Monster Hunter serisinin ruhunun ta kendisidir, canavarla savaşan biri olmayı bırakır bir avcı olursunuz. Bazı canavarları belki de hiç yenemezsiniz öyle zamanlar için oyunun kendine ait bir yardım sistemi vardır, SOS fişeği atıp size yardım etmesi için birini bekleyebilir ya da arkadaşlarınızda n yardım isteyebilirsiniz. Monster Hunter en az 2 en fazla 4 kişi oynanması için tasarlanan bir oyundur bir bakıma, tek başına bitirilebilir ancak bu oyundan alabileceğiniz potansiyel zevki azaltacaktır. Çoklu oyunculu oynamak aynı zamanda da avınızın canını oynayan kişiye göre ayarlayacaktır o yüzden avlarınız birden aşırı kolaylaşmaz.

Anlatmakla bitiremeyeceğim 1200 farklı zırh parçası bulunduran bu oyunda yaratık ne kadar zorsa edineceğiniz ekipman da o kadar harika olacaktır. Mesela Rajang, hiperaktif, ölümcül ve büyük ihtimalle Dragon Ball serisindeki aya bakınca dev bir gorile dönüşen Saiyan ırkında atıftır. Onun önündeki 2 metre civarını kaplayan alanda durmamalısınız eğer o alandan çabucak çıkmaz iseniz sizi cezalandıracaktır. Ya da zehirli bakteri dolu gaz saçan Vaal Hazak, arada sırada avcınızı o gaz bulutlarından çekmezseniz sizi zehirleyecek ve maks canınızı ikiye bölecektir. Peki ya World'ün baş yıldızı Nergigante. Bu yatağın ters tarafından uyanmış sinirli kirpinin oklarını zamanında kırmazsanız size türlü türlü cehennemler yaşatacak! Bütün yaratıkların aşırı saldırgan avcıları cezalandıracak hamleleri vardır o yüzden bodoslama dalmak yerine yaratığınızın hareketlerini öğrenip ona göre siz onu cezalandırabilirsiniz.

Monster Hunter World

Hikâye

Hikâye maalesef hiçbir zaman Monster Hunter serisinin güçlü yanı olmamıştır ve bu kusur World’de biraz çirkin yanlarını gösterir. Atlanılamayan sahneler, gereksiz derece diyaloglar ve pek mantıklı olmayan evren içi açıklamalar bazı oyuncuların sinirini bozabilir. Ancak merak etmeyin! Oyunun geri kalanı sizi kesinlikle memnun bırakacaktır, Capcom ise bu eleştirinin farkında olup Monster Hunter Rise’da bütün sahneleri atlanılabilir yapmıştır.

Monster Hunter World

Meta ve Endgame İçerik

Monster Hunter günün sonunda olabildiğince güçlenmeye odaklanan bir oyundur ve bu odaklanış çok iyi işlenmiştir. Hikâyenin o kısıtlayıcı kelepçelerinden kurtulduktan sonra asıl oyun başlamış demektir, yan görevler, kısıtlı süreli etkinlik bosslar, normal hallerinden biraz daha güçlü olan Tempered yaratıklar ve onların gücünü toza boğan Arch-Tempered yaratıklar. Mmorpg fanlar, buildlerini optimize etmeye bayılanlar,uzun ve zorlu boss dövüşlerini sevenler için ideal bir Endgame’e sahiptir Monster Hunter World. 

Sonuç

Monster Hunter World ve serinin diğer oyunları anlat anlat bitmeyecek oyunlardandır, deneyip yaşanması gereken bir tecrübe olduğu kesindir. Baz oyunu indirimlerde 150 TL’ye kapabilirsiniz ancak bütün Monster Hunter World tecrübesini yaşamak için Iceborne DLC’sini de almanız iyi olacaktır, o da size indirimler varken 200 TL civarına mâl olacaktır. Neden DLC temel oyundan daha pahalı? Çünkü oyundaki saatinizi 2 ye katlayacak kapasiteye sahip oranda içerik eklemektedir, yeni mekanikler, her silaha yeni hareket ve onlarca yeni yaratık! Kısaca Monster Hunter World ana oyun ilerlemesi ile sizi delice bir av macerasına sürükleyecek, yeni yaratıklar keşfedip onları yenip o yaratıklardan yeni silahlar ve zırh yapıp bir sonraki yaratığınıza doğru koşacaksınız…

Diğer oyun haberlerimiz için bizleri takipte kalın! 

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Mehmet Semih Özkan
Mehmet Semih ÖzkanZamanının oyun gurmesi. Şimdi indie oyun avcısı.
İlgini çekebilecek diğer içerikler