gamerpazar-sell-banner
Oyun Dünyasının Zirvesinde: Son Zamanların En İyi Oyunları
Oyun Haberleri

Oyun Dünyasının Zirvesinde: Son Zamanların En İyi Oyunları

Oyun endüstrisi, teknolojinin ilerlemesiyle birlikte sürekli evrimleşerek gelişiyor ve oyunculara her geçen gün daha fazla heyecan verici deneyim sunuyor. Son dönemde piyasaya sürülen oyunlar, grafikleri, hikayeleri ve oynanabilirlikleriyle adeta birer sanat eseri niteliğinde. Bu içerikte, oyun dünyasının zirvesine tırmanan ve milyonlarca oyuncuyu büyüleyen son zamanların en iyi oyunlarına bir göz atacağız.

Gelişen teknoloji, oyun yapımcılarına daha geniş bir yaratıcılık alanı sunuyor ve bu da bize benzersiz, etkileyici dünyalara yolculuk yapma fırsatı veriyor. Grafiklerin ötesinde, oyunların derin hikayeleri ve karakter gelişimleri de izleyiciyi içine çeken önemli faktörlerden biri haline geldi. Ayrıca, çok oyunculu oyunlar ve rekabetçi oyun sahneleri de global bir çapta büyük ilgi görüyor.

Bu yazıda, 2023 yılının ilk yarısında çıkış yapan veya güncellenen en dikkat çekici oyunları keşfedeceksiniz. Efsanevi maceralardan gerilim dolu korku oyunlarına, strateji oyunlarından aksiyon dolu FPS'lere kadar, her türden oyuncuya hitap eden bu oyunlar, sınırları zorlayan bir oyun deneyimi sunuyor.

Hazır mısınız? Çünkü oyun konsollarınızı ve bilgisayarlarınızı bu yeni nesil oyunlarla buluşturmanın zamanı geldi. Son zamanların en iyi oyunlarına birlikte göz atalım ve oyun dünyasının zirvesindeki heyecanı birlikte keşfedelim!

1. ALAN WAKE II

ALAN WAKE II

Remedy Entertainment tarafından geliştirilen ve Epic Games Publishing tarafından PlayStation 5, Xbox Series X/S ve Microsoft Windows platformları için yayımlanan 2023 yapımı hayatta kalma-korku türündeki video oyunudur. 2010'da yayımlanmış olan Alan Wake'in devamı niteliğindedir. Alan Wake II, yavaş gelişen psikolojik korkudan çılgın bir hayatta kalma-korku aksiyonuna, muhteşem bir şekilde işlenmiş oyun dünyalarından çarpıcı tam hareketli video sekanslarına ve ürkütücü araştırmalardan gösterişli müzikal sürprizlere sorunsuz bir şekilde geçiş yapan tek oyunculu bir macera. Kanlı, çılgınca ve genel olarak son derece zekice. 

Alan Wake II'nin ağır meta gizemi, sudokularla kaplı bir Rubik Küpü'nün içine kilitlenmiş bir yapboza benziyor. Gerçekten de hiç beklenmedik dönüşler ve tekrarlayan döngüler içeren çok garip ve harika bir yolculuk heyecanlı oyuncularını bekliyor!

2. STARFIELD

STARFIELD

Bethesda Game Studios tarafından geliştirilen ve şirketin uzun süredir odaklandığı ortaçağ fantazi temalı The Elder Scrolls evreninden 25 yıl sonra oluşturduğu ilk yeni evren olan Starfield, uzay temalı bir aksiyon rol yapma oyunu. Yıldızlar arasında geçen oyunda yine diğer Bethesda oyunları gibi dilediğiniz karakteri oluşturma şansını yakalayacaksınız. 

Uzay temalı Starfield adlı oyunda keşfedilebilir gezegen sayısı oldukça fazla. Gezegenler arasında yolculuk yaparak gezegenleri daha yakından tanımanız mümkün. Ayrıca üstlendiğiniz görevleri yerine getirerek oyunda çok daha etkili bir konumda yer alabilirsiniz.

3. BALDUR'S GATE 

BALDUR'S GATE 

Baldur's Gate 3, Larian Studios tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir rol yapma video oyunudur. Dungeons & Dragons masaüstü rol yapma sistemine dayanan Baldur's Gate serisinin üçüncü ana oyunudur. 

Oyun, Yartar’a saldıran bir mindflayer gemisinin yanı sıra onunla savaşmak için bu alana ışınlanan bir grup Dragon Riders’ı (Githyanki) tasvir eden yoğun bir sinematik ile başlar. Githyanki, tanrı Tiamat liderliğindeki Mindflayers tarafından zihin kontrolünden kurtarılan eski kölelerdir ve onunla bir anlaşma oluşturdukları kırmızı ejderhalar üzerinedir.

4. DIABLO 4

DIABLO 4

Diablo IV, Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir aksiyon rol yapma oyunudur ve Diablo serisinin dördüncü ana oyunudur.

Oyun, cehennemin kapılarını yeniden açıyor ve bu defa tehdit içeriden geliyor. Blizzard’ın sevilen action - rpg serisi Diablo’nun son oyunu, Sanctuary’nin asıl kurucuları Lilith ve Inarius’un hikayesi etrafında dönüyor ve bizi unutulmayacak bir maceraya davet ediyor.

5. RED DEAD REDEMPTION 2

RED DEAD REDEMPTION 2

Red Dead Redemption 2, Rockstar Games tarafından geliştirilen ve yayımlanan, 2018 aksiyon-macera temalı video oyunu. Red Dead serisinin üçüncü oyunu oldu ve 2010 Red Dead Redemption oyununun bir prequelidir. Hikâye, 1899'da Batı, Ortabatı ve Güney ABD'nın kurgusal bir temsilinde geçmektedir. Oyuncu, oyunun başlarında Van der Linde çetesinin bir üyesi olan kanun kaçağı Arthur Morgan'ı oynamaktadır; sonsözde ise yine çetenin bir üyesi olmuş ancak sonradan çete ile yollarını ayırmış John Marston'ı oynamaktadır, John Marston karakterinin yaşam hikâyesi ise serinin ilk oyunu Red Dead Redemption'de devam eder.

Oyun, hem birinci hem de üçüncü şahıs bakış açısıyla sunulur ve oyuncu, interaktif açık dünyasında özgürce dolaşabilir. Oynanış öğeleri arasında çatışmalar, soygunlar, avlanma, ata binme, oyuncu olmayan karakterlerle etkileşim, ahlaki seçimler ve eylemler yoluyla karakterin onur derecesini yükseltip azaltma yer alır.

6. GOD OF WAR : RAGNARÖK

GOD OF WAR : RAGNARÖK

God of War: Ragnarök, Santa Monica Studio tarafından geliştirilen bir aksiyon macera oyunudur. Oyun, Sony Interactive Entertainment (SIE) tarafından yayımlandı. Oyunun PlayStation 5 ve PlayStation 4 platformları için olan sürümleri 9 Kasım 2022 tarihinde piyasaya sürülmüştür. God of War serisinin dokuzuncu, kronolojik olarak da dokuzuncu olan oyun 2018 yapımı God of War 4: 2018 oyununun devamı niteliğindedir.

İlhamını İskandinav mitolojisinden alan oyun, eski Norveç'te geçmekte ve ana kahramanlar olan Kratos ile küçük oğlu Atreus'a yer vermektedir. Oyunun, önceki oyunda Kratos'un Şir tanrısı Baldur'u öldürmesinden sonra olacağı tahmin edilen İskandinav tanrılarının ölümlerini anlatan ve günlerin sonunu getiren bir dizi olayı içeren Ragnarök'u işlemesi beklenmişti.

İskandinav evreninin gazabına maruz kalacak olan Kratos; sadece tanrılar ile değil, yepyeni düşmanlarla da karşılaşacak. Oyun içerisindeki düşman çeşitliliğinin arttığını ve bu yeni düşman türlerinin sadece bir kısmını gösteren fragman, bizlere İskandinav Mitolojisinin hiddetini hissettirecek. Mitolojiden yepyeni yaratıkları beraberinde getirecek olan God of War Ragnarok ile uzun ve aksiyon dolu bir yolculuk yapacağımız belirtiliyor.

8. HADES

HADES

Hades, Supergiant Games tarafından geliştirilen ve yayınlanan roguelike bir aksiyon rol yapma video oyunudur. Oyun, 17 Eylül 2020'de Microsoft Windows, macOS ve Nintendo Switch için piyasaya sürüldü. Yunan Mitolojisiyle az çok ilgilenenlerin bileceği üzere yeraltı dünyasının tanrısı olan Hades'in oğlu ve yeraltı dünyasının Ölümsüz Prensi Zagreus olarak oynadığımız yapımda Zagreus'un annesinin, yeraltı dünyasını ve Zagreus'u neden terk ettiğini bulmak ve Olimpos'ta yaşayan akrabalarını ziyaret etmek için evini terk etmeye çalışıyor ve babasına meydan okuyor.

Yeraltı dünyasından çıkmanın yolunu aramakta olan prensimiz, bu yolcuğunda hiç görmediği Zeus, Athena, Ares, Demeter gibi ikonik akrabalarından yardım alıyor ve babası Hades'in lejyonlarının karşısına çıkıyor. 

9. THE WITCHER 3 : WILD HUNT

THE WITCHER 3 : WILD HUNT

The Witcher 3: Wild Hunt, CD Projekt RED tarafından geliştirilen, Warner Bros. Interactive Entertainment tarafından Kuzey Amerika'da, Namco Bandai Games tarafından ise Avrupa'da yayımcılığı yapılan üçüncü şahıs nişancı türü aksiyon rol yapma oyunudur.

Hikaye Geralt'ın uzun süredir kayıp olan sevgilisi Yennefer ve manevi kızı Ciri'yi kıta kıta aramasıyla başlıyor. Skyrim’den beri kendinizi bırakacak devasa bir oyun evreni arıyorsanız bu oyunu oynayın. Geralt’ın oyunun fragmanında havalı bir şekilde söylediği “Dünyanın bir kahramana ihtiyacı yok, bir profesyonele ihtiyacı var.” repliği her seferinde en acımasız şekilde önümüze sunuluyor. Gururunuz ve eşyalarınızı tamir etmenize yarayacak altın arasında birçok kez karar vermek zorunda kalacaksınız. İzleri takip ederek yaratıkların bulunduğu yere ulaştığınızdaysa çetin bir savaş başlıyor. Witcher'ın bu heyecanlı dünyası oyuncularını zevkle bekliyor!

10. FORZA HORIZON 5

FORZA HORIZON 5

Forza Horizon 5, Playground Games tarafından geliştirilen ve Xbox Game Studios tarafından yayınlanan bir yarış oyunudur. Forza serisindeki beşinci Forza Horizon oyunudur. Oyun, Meksika'nın kurgusal bir temsilinde geçiyor.

 Epey heyecanlı bir açılış göreviyle başlayan Forza Horizon 5, Meksika gibi ilgi çekici bir atmosfere sahip bir ülkenin seçilmesiyle oyun içerisindeki heyecanı yükseltiyor. Tahmin edebileceğiniz üzere Meksika'nın yol yapısı, İngiltere ile oldukça farklı; bu da, alışıldık ve arazi kontrolü kötü olan araçların sürüş deneyimini etkiliyor. Forza Horizon 5, içerisinde 500'den fazla araç da barındırıyor dolayısıyla çeşitlilik oldukça fazla. Oyun içerisindeki modifiye sistemi de oldukça kolay. Arabanızı basit bir şekilde geliştirebiliyor ve istediğiniz parçalar ile donatabiliyorsunuz. 

 Maceradan aksiyona, stratejiden korku oyunlarına kadar geniş bir yelpazede yer alan bu oyunlar, her türden oyuncunun beklentilerini karşılamak için tasarlandı. Görsel açıdan şaheser niteliğindeki grafikleriyle birlikte, oyunların içine çeken hikayeleri ve karakter derinliği de unutulmaz bir deneyim sunuyor. Sonuç olarak, son zamanların en iyi oyunları, oyunseverlere sadece eğlence değil, aynı zamanda bir sanat formu ve etkileşimli bir deneyim vadediyor. Oyun konsollarınızı ve bilgisayarlarınızı hazırlayın, çünkü bu oyunlar sizi unutulmaz bir yolculuğa çıkarmaya hazır!

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Sudenur Saka
Sudenur SakaSude, yazılım ve tasarım alanlarına ilgili ayrıca blogger olarak da tecrübelerini artırıyor. Araştırmayı ve öğrenmeyi seven bir teknoloji editörü.
İlgini çekebilecek diğer içerikler