gamerpazar-sell-banner
Oyun İçin En İyi Fare DPI Nedir?
MouseOyun Haberleri

Oyun İçin En İyi Fare DPI Nedir?

Bugün bir oyun faresi, 20.000'i bile geçebilen bir sensör gibi birçok düğmeye ve özelliğe sahip olacak, ancak bu, hiç kimsenin gerçekçi olarak kullanmayacağı bir sayı. Kağıt üzerinde, DPI ne kadar yüksek olursa o kadar iyi gibi görünebilir, ancak bu doğru değil.

DPI veya İnç Başına Nokta, farenizi bir inç hareket ettirdiğinizde imlecinizin kaç piksel hareket edeceğidir. Örneğin, DPI'niz 1.000'e ayarlanmışsa, fareyi bir inç hareket ettirirseniz imleciniz 1.000 piksel hareket eder, benzer şekilde, DPI'niz 2.000'e ayarlanmışsa, imleciniz her inç hareket için 2.000 piksel hareket eder.

Sizin için en iyi olan fare DPI, gereksinimlerinize bağlıdır.

Farenizi ayarlamanız gereken DPI, ne tür oyunlar oynadığınıza bağlıdır, ancak dikkate alınması gereken daha fazla faktör vardır. Ekran çözünürlüğü, boyutu ve oranı, fark yaratan diğer faktörlerdir. Ayrıca sahip olduğunuz fare, onu tutma şekliniz ve oyun stiliniz, DPI'nıza karar vermede etkendir.

Oyun Türü

Oyun Türü

Düşük DPI, silahları ateşlerken gerekli birçok mikro ayar olduğundan FPS oyunlarında daha fazla kontrol sağlar. League of Legends gibi RPG'ler veya MOBA oyunları oynarken , çeşitli hareketler yapmak ve yetenekleri kullanmak için imlecin ekranın her yerinde hareket etmesi gerektiğinden daha yüksek bir DPI daha iyidir.

Ekran Çözünürlüğü, Boyutu ve Oranı

Ekran çözünürlüğü, boyutu ve oranı

Farklı ekranlarda farklı piksel miktarları bulunduğundan, iki farklı monitörde aynı DPI aynı hissi vermez. Monitörünüzü 24'' 1080p'den 1440p 27'' monitöre yükseltirseniz, yeni ekran daha büyük olacağından aynı hissi elde etmek için DPI'nızı da artırmanız gerekecektir.

Benzer şekilde, 16:9 ekranda 4:3 oranında bir oyun oynuyorsanız, aynı hissi vermek için DPI'nın ayarlanması gerekecektir.

Sensör Tipi ve Oyun Tarzı

Sensör tipi ve oyun tarzı

Optik sensör, lazer sensör ile aynı performansa sahip değildir. Optik sensörlü bir fareniz varsa, DPI'yi düşük tutmak ve oyun içi hassasiyeti artırmak en iyisidir. Öte yandan, lazer sensörlü bir farede, daha hassas olduğundan ve daha yüksek bir DPI için tasarlandığından daha yüksek bir DPI sorun olmayacaktır.

Bir oyuncunun oyun stili, DPI'larının neye ayarlanması gerektiği konusunda çok fark yaratır. Masa boyutu ve alanı da oyuncunun oyun stilini değiştirir. Küçük bir mouse pad ile masasında daha az alana sahip olan birinin düşük DPI kullanma özgürlüğü yoktur ancak büyük bir pad ile yeterli alanınız varsa, düşük DPI sorun olmayacaktır. Ayrıca, fare altlığının yüzeyi de hissettiğiniz direnci değiştirir, bu nedenle orada da ayarlamalar yapılması gerekecektir.

Bazı insanlar oyun oynarken sadece bileklerini kullanırken bazıları ise tüm kolunu ve omzunu kullanır. Yalnızca bileğinizi kullanıyorsanız daha yüksek bir DPI önerilirken, tüm kolunu kullanma eğiliminde olan kişiler için daha düşük bir DPI daha iyidir.

Çözüm

Belirli bir DPI kullanmalı ve kas hafızanızı bu hassasiyete göre ayarlamak için ona bağlı kalmalısınız. Farklı oyunlar oynarken aynı EDPI'yi ayarlayın. EDPI, DPI ile oyun içi hassasiyetinizin çarpılmasıyla hesaplanan İnç Başına Etkili Nokta anlamına gelir.

Örneğin oyun içi hassasiyetiniz 1.5 ve DPI'niz 1000 ise EDPI'niz 1.5 x 1000 = 1500 olacaktır. Daha fazla tutarlılık için tüm oyunlarınızda aynı EDPI'yi hesaplayıp ayarlamaya çalışın.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fatih Sal
Fatih Salgamerpazar
İlgini çekebilecek diğer içerikler