gamerpazar-sell-banner
Playstation Oyunlarından PC için Çıkması Muhtemel Oyunlar
Oyun KonsoluHikayeli OyunlarOyun Haberleri

Playstation Oyunlarından PC için Çıkması Muhtemel Oyunlar

PlayStation Studios başkanı Hermen Hulst, Sony'nin gelecekteki konsol oyunlarının Live service oyunları dışında PC'ye gelmeden önce "en az bir yıl" beklemesi gerekeceğini düşünüyor.

Julien Chieze ile konuşan Hulst, Sony'nin ikili platform yayınlama stratejisinin geleceğini geçmiş bir tarihte özetlemişti.

Hulst, "İleriye dönük olarak, muhtemelen Live service oyunları hariç olmak üzere, PlayStation ve PC platformundaki oyunların sürümleri arasında en az bir yıl göreceğiz" dedi. Daha sonra "Live service oyunları doğası gereği biraz farklıdır çünkü canlı yayına geçtiğinizde hemen güçlü bir topluluğa, güçlü bir etkileşime sahip olmak istersiniz, bu nedenle canlı hizmet tekliflerimiz söz konusu olduğunda PC ve PS için oyunu aynı tarihlerde çıkarabiliriz.” şeklinde konuşmasına ekleme yapmıştı.

Stellar Blade

Eskiden Project Eve olarak bilinen Stellar Blade, Güney Koreli SHIFT UP Corporation'ın ilk büyük bütçeli projesi olarak geliştirilmekte olan özel bir PS5 oyunu olarak karşımıza çıkıyor. Oyunun gelişimi o kadar ümit vericiydi ki, geliştirmenin ortasında Sony oyunun pazarlama haklarını satın aldı ve oyunu yayınlayacağını duyurdu. SHIFT UP ayrıca mobil oyun olan NIKKE: Goddess of Victory'den sorumlu bir stüdyo, bu nedenle bu oyunun da buna benzer hislere sahip olacağından eminiz. En azından muhteşem grafiklere sahip olduğunu fragmanları dolayısıyla biliyoruz ama oyunun aksiyon-macera, hack and slash oynanışını da dört gözle bekliyoruz.

Oyunun konusu ise yakın gelecekte insanlığın uzaylı istilacılara karşı bir savaşı kaybettikten sonra Dünya'dan sürülmesiyle alakalı. Ana karakter Eve ve ekibi, Dünya'yı geri almak için Koloni'den uzaylılarla savaşmak ve Dünya'yı geri almak için görevlendiriliyor. Eve, onu Dünya'da hayatta kalan son insan şehri olan Xion'a götüren kişi ile tanışıyor. Eve daha sonra yaşlı Orcal ile temas kurar ve Dünya'yı kurtarma misyonunu ilerletmek için Xion sakinleriyle ilişkiler kurup dünyayı istilacılardan temizliyor.

Gösterildiği playstation etkinliğinde fragman sonunda oyun için console exclusive şeklinde bahsediliyor. Yani xbox ve nintendo konsollarına daha geç veya hiç çıkmayacak olsa da PC'ye ilk günden geleceği ön görülüyor.

Stellar Blade

Marvel’s Spider-Man 2

Sony ve Insomniac, merakla beklenen süper kahraman devam oyunu Marvel's Spider-Man 2'nin 2023'ün sonunda çıkış tarihini hedefleyeceğini doğruladı. Eski oyunların yani 2018 Marvel's Spider -Man ve 2022'nin Marvel's Spider-Man: Miles Morales oyunlarının başarısını düşündüğünüzde Marvel's Spider-Man 2'nin çıkış yapması kaçınılmaz görünüyordu, üstüne oyun resmi olarak 2021 oyun etkinliğinde hem Peter hem de Miles'ın dövüştüğünü gösteren sinematik bir fragmanla ortaya çıktı. Hayranların favorisi düşman karakteri olan Venom'un ortaya çıkışıyla birlikte insanlar daha büyük bir heyecanla bu oyunu bekler oldular. Daha sonra yeni bir görüntü gösterilmemesine rağmen, Marvel's Spider-Man serisinin oyuncu kadrosu ve ekibi çıkış tarihi hakkında birkaç güncelleme sağladı. Venom aktörü ve korku ikonu Tony Todd, şimdi silinmiş olan bir tweet'te yayınlanma aralığını yanlışlıkla Eylül 2023'e kadar daralttı ve sonraki tanıtımın Ağustos ayında artacağını öne sürdü. Marvel Entertainment'ın Yaratıcı Başkan Yardımcısı Bill Rosemann ayrıca, uyarlanmakta olan çizgi romanlardaki Venom göz önüne alındığında, bu oyunun ilk iki oyundan daha karanlık olacağını açıkladı.

PC'ye gelme konusunda ise henüz bir açıklama yapılmadı. Ancak ilk iki oyun halihazırda PC'de iken ve üstüne üstlük çok iyi bir satış başarısı yakalamışken 2. oyunun PC'yi es geçeceğini sanmıyoruz. Ancak PC'ye gelmesi için başta da değindiğimiz gibi muhtemelen bir yıllık bir bekleme süresi geçmesi gerekecek. Bu yüzden bilgisayar kullanıcılarına biraz daha sabırlı olmalarını öneriyoruz.

Marvel’s Spider-Man 2

Ghost of Tshushima

Ghost of Tsushima'nın PC sürümünün Sony'nin muhtemelen en yakın tarihte çıkacak PC sürümlerinden biri olacağını tahmin ediyoruz. Ancak şirketin en fazla satış sayılarına ulaşması için doğru piyasaya sürülme zamanını belirlemesi çok önemli olacak. PC sürümüyle mükemmel bir şekilde uyumlu olacak bir proje de geliyor. Bir süre önce, birden fazla video oyunu serisinin filmlere ve TV şovlarına dönüştürüleceği söylendi. Ve Sony, 2021'de Ghost of Tsushima'nın aynı şekilde bir dizi/film uyarlaması göreceğini doğruladı. Dürüst olmak gerekirse, Ghost of Tsushima oyunu Akira Kurosawa'nın filmlerinden ilham aldığı düşünüldüğünde çok mantıklı. Aynı TLOU Part 1'de olduğu gibi Ghost of Tsushima içineğer  bir PC sürümü çıkışını göreceksek, muhtemelen bu filminin çıkış tarihi civarında olacaktır.

Ancak ne yazık ki, bunun olacağının garantisi yok. Sony, PC'ye gelip gelmeyeceğini resmi olarak açıklamadı. Ancak bir noktada harekete geçebileceğini gösteren pek çok şey var. Bunun 2023'te mi yoksa gelecek yıl mı olacağı bekleyip görmemiz gereken bir şey. 

Ghost of Tshushima

Death Stranding 2

Yakın bir tarihte olan 2022 Oyun Ödülleri'nde, uzun süredir PlayStation partneri ve video oyunu yazarı Hideo Kojima, Death Stranding'in devam oyununu resmen açıkladı. Death Stranding 2 zaten başrol oyuncusu Norman Reedus tarafından gayri resmi olarak ortaya çıkmıştı ve yeni fragmanı ile Sam karakterinin dönüşünü ve Lea Seydoux'nun Fragile karakteri olarak role dönüşünü gösteriyordu. DS2 fragmanı, Kojima'nın tipik kriptik ve anlaşılmayan tarzını takip ediyor. Hayranlar daha sonra yoğun analizlerle birkaç gizli ipucunu ortaya çıkaracaktı.

Kojima Productions'ın yakın zamanda Xbox ile özel bir ortaklık kurmasıyla, stüdyonun kendisini belirli bir yayıncıya bağlamayacağı açık. Death Stranding, PlayStation 4'e özel olarak piyasaya sürüldüğünde, 10 milyondan fazla kopya sattığı şeklindeki açıklamalara bakarsak oyun büyük bir başarı yakalamıştı. Daha sonra PC'ye gelmeyle de başarısına devam etti ve Kojima Productions belli ki bu PC çıkışından oldukça memnun.

Death Stranding 2

Demon's Souls

Ne yazık ki, Demon's Souls Remake şu anda PC'de mevcut değil. Bu yeniden yapım PlayStation 5 konsoluna özel ve Sony, Windows için resmi bir çıkış tarihi açıklamadı. Diğer birçok Sony birinci taraf oyunu PC'de yerini aldı. Bu nedenle, oyunun gelecekte bir ara geleceği konusunda hala umutluyuz. Özellikle ilk fragmanda oyunun daha sonra PC'ye de geleceği şeklinde açıklamalar mevcuttu ancak bunlar daha sonra yanlış anlaşılma denilerek yalanlandı. Muhtemelen bu durum aslında doğru planlanmıştı ancak daha sonra PS5 için çıkış özel oyunu olarak başka bir oyun olmadığı düşünülüp bu kararı açıklamayı biraz ertelemişler gibi duruyor.

Sony'nin bilgisayar oyunları cephaneliğine en son eklenenler arasında Marvel's Spider-Man, Uncharted: Legacy Of Thieves Collection ve Marvel's Spider-Man: Miles Morales yer alıyor. Bir süre önce, Returnal'ın PC sürümü belirdi. Ve daha sonra oyun Şubat 2023 tarihinde PC sürüm onaylandı. Bu nedenle, bir Demon's Souls Remake bir sonraki çıkışını bekleyebileceğiniz pc sürümü olduğunu varsaymak mantıklı olabilir.

Şimdiki haliyle Demon's Souls Remake, "PlayStation 5'e özel bir oyun". Ancak Sony'nin oyunlarını PC'ye taşıma konusundaki son aktivitelerinden gördüğümüz gibi, bu metafor oldukça bayatladı.

Sony'nin Demon's Souls Remake için bir pc sürümü çıkarmaya istekli olmadığını düşünmemin ana nedeni, PlayStation 5'e özel olan oyunlarınsayısının oldukça düşük olması. Dürüst olalım, şu anda çoğu yeni PlayStation IP'si eski nesile de çıktı. Playstation 5 dönemi şu ana kadar büyük bir başlangıç ​​yapamadı. Tonlarca oyuncu, diğer nedenlerin yanı sıra hala oyunların eski nesil konsola çıkması nedeniyle eski nesil konsollar ile yollarına devam ediyor.

Demon's Souls

Ratchet and Clank Rift Apart

PlayStation, bu ayın sonunda yeni platformuna gelecek olan The Last Of Us Part 1 de dahil olmak üzere konsola özel oyunlarını yavaş yavaş PC'ye taşıyor. Rift Apart pc sürümünün yakın zamanda üzerine çalışılan sonraki proje olabileceğine dair kanıt, Veloxz adlı kullanıcı tarafından Reddit'te yayınlandı. 2021'de PlayStation tarafından satın alınan bir stüdyo olan Nixxes, şu anda "Coherent ara katman yazılımını kullanma deneyimine" sahip bir UI/UX mühendisi arayışında. Coherent Labs, Rift Apart için kullanıcı arabirimi üzerinde çalıştı ve tasarladı; bu nedenle, Ratchet & Clank oyununun Nixxes'in şu anda üzerinde çalıştığı oyun olabileceğini varsayımı ortaya atıldı.

Nixxes'in bir Rift Apart pc sürümü için işe aldığına dair daha fazla kanıt var. Oyunu yaptığı söylenen stüdyo ve Spider-Man PC sürümünü yapan stüdyo  aynı. Yani Nixxes Stüdyosu bu iki pc sürümünü yapan stüdyo olarak karşımıza çıkıyor. PlayStation başka bir Insomniac oyununu PC'ye taşımak için bir stüdyo arıyor olsaydı, bunun gerçekleşmesine yardımcı olmak için Nixxes'i kullanması oldukça mantıklı duruyor.

Ratchet and Clank Rift Apart

Rise of the Rōnin

Team Ninja'nın Wo Long: Fallen Dynasty ve Nioh 2 önceki çabalarına benzer şekilde Rōnin'in Yükselişi, oyuncuların özel bir karakter oluşturmasına olanak tanıyor. Oyunun kombat tarafında katanalar ve çeşitli tarihi ateşli silahları gibi oyunun anlattığı yada örnek aldığı tarihi dönemde yaygın olan bir çok çeşitli silah bulunuyor. Oyun ayrıca senaryo kırılma noktalarında oyuncuların çeşitli karakterlere karşı taraf tutmasına veya onlara karşı savaşmasına izin vererek hikayeyi etkileyen hikaye seçimleri içeriyor.

Edo döneminin son yılları olan Bakumatsu sırasında 19. yüzyılın sonlarında Edo'da geçen oyun, Tokugawa Shogunate ile çeşitli anti-shogunate grupları arasındaki Boshin savaşını tasvir ediyor.

Rise of the Ronin PC çıkış tarihinin eninde sonunda paylaşılmasını beklememizin belki de en büyük nedeni, oyunun tanıtım fragmanında kullanılan ifadelerdir. Pc sürümü hakkında kullanılan cümle "Rise of the Ronin PC çıkış tarihi: Şu anda bilinmiyor, daha sonraki bir tarihte açıklanabilir" şeklindeydi.

Oyunun başlığında 2024 çıkış tarihi penceresi açıklandığında "PlayStation 5 konsoluna özel" olarak tanımlandı.

Bu açıklama oyunun yalnızca Sony'nin en yeni konsolunda yayınlanma olasılığını tamamen ortadan kaldırmasa da, münhasırlığın yalnızca konsollar için geçerli olduğu anlamına da gelebilir - bu nedenle bir PC sürümü çıkacakken muhtemelen bir Xbox veya Switch sürümü olmayacak.

Yayıncı Koei Tecmo'dan resmi bir duyuru alana kadar kesin olarak bilemeyeceğiz, ancak Rise of the Ronin PC çıkış tarihi pc oyuncuları tarafından memnuniyetle karşılanacaktır.

Rise of the Rōnin

 

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Muhammed Enbiya Demir
Muhammed Enbiya DemirOyun dünyasını oyuncu, geliştirici hem de içerik üretici olarak takip ediyor. Çoğunluklu korku, hack n slash ve retro oyunlara ilgili.
İlgini çekebilecek diğer içerikler