gamerpazar-sell-banner
Project Zomboid İncelemesi
Project ZomboidZombi OyunlarıOyun Haberleri

Project Zomboid İncelemesi

Çok yakın bir zamanda büyük güncellemeler alan ve YouTube ve Twitch gibi platformlar üzerinde popüler olan Project Zomboid, özetleyecek olursak tüm zamanların en iyi zombi hayatta kalma janrının en iyi oyunudur. Peki ya neden dersiniz? Yapımcılar tarafından neredeyse sonsuz sayıda detaylardan ötürü elbette!

Karakter Yaratımı

Gerçek hayatta olduğu gibi belirli yaştan sonra herkesin bir meslek sahibi olması gerekir, kapitalizm makinesinde bir dişli olmak için, ancak Project Zomboid'de meslekler hangi metayı oynamak istediğinize bağlıdır. İster enerjisi kolay bitmeyen bir itfaiyeci, ister oyuna başlar başlamaz araba çalıp anahtar olmadan o arabayı sürebilen bir hırsız olun, ister ordudaki geçirdiği zamandan ötürü zombilerden panik olmayan bir gaziyi seçin, ya da ben kendi yolumu çizerim diyorsanız işsiz biri olarak başlayıp yeteneklerinizi kendi isteğinize göre şekillendirebilirsiniz. Zomboid'in aşırı detaylı ama kullanması kolay karakter yaratıcısı size sonsuz oynama stilleri sunabilir. Mesela ben aşırı zayıf bir karakterle başlayıp ilk günlerimi olabildiğince kilo alarak geçiriyorum, bu eksilerin trait'lerin bana verdiği puanlar ile hızlı okuyucu ve az uyuyan gibi aşırı iyi trait'ler alıyorum. Ancak bu sadece benim oynama tarzım. Bazıları nikotin bağımlısı trait'ini bedava puan olarak görüyorlar. Zombiler neredeyse sonsuzlar ve hepsinden de sigara çıkabilir, oyunda da tam olarak sigara içmenin zararı gibi bir etki yok...

Zorluk Seçimi

Oyununuza başlamak için ilk olarak zorluk seçmelisiniz, oyun size önceden hazırlanmış olarak 3 zorluk sunmak ile kendi zorluğunuzu yaratmanıza da izin vermektedir. Ben Survivor zorluğu ile başlamanızı şiddetle öneririm, ilk eğitim bölümünü oynamalısınız elbette. Bunun kadar kompleks bir oyuna eğitim bölümünü bitirmeden başlamak size çok şeye mal olabilir. Survivor zorluğunda ilk birkaç karakterlerinizle oynadıktan ve bu oyunda neyi temel amaç olarak hedeflediğinizi belirledikten sonra Apocalypse veya Builder zorluklarına yönelebilirsiniz. Apocalyse size hakiki bir Hardcore zombi hayatta kalma tecrübesi yaşatırken, Builder oyunun inşaat mekaniklerini rahatlıkla denemenize ve daha rahat bir kıyamet yaşamanıza izin verecektir.

Project Zomboid Zorluk

Silahlar

Zombi oyunları genellikle harika silahları ile bilinirler, güçlü pompalı tüfekler, düşmanlarınız bir kesikte ortadan ikiye kesecek katanalar, taş üstünde taş bırakmayacak roket atarlar gibi. Ancak Proect Zomboid zombi öldürme fantezisi üzerine yapılmış bir oyun değildir, hayatta kalmayı ön plana koyar. Eğer, ki eğer ateşli bir silah kullanacaksanız silahın gürültüsünden etrafa toplanacak yüzlerce zombiye de hazır olmanız gerekir. Ateşli silahlar genelde kaçabileceğin bir rota belirledikten sonra ve en önemli olarak karakterinizin kullanmak istediğiniz silah üzerine yeteneği olduğuna emin olduktan sonra kullanmanız gereken silahlardır. Yakın silahlar da bir kızartma tavası, itfaiyeci baltası ya da hakiki bir katana olabilir, ezici ve kesici silahlar olarak ikiye ayrılmakla beraber bu kategoriler de kendi aralarında kısa ve uzun silahlar olarak ayrılırlar. Delici silahlar da mevcuttur. Dileyenler de doğaya kaçıp çevreden topladıkları malzemeler ile kendilerine kabaca silahlar yapıp hayatta kalmalarını sürdürmeyi deneyebilirler...

Project Zomboid Silahlar

Zombiler

Ne Left4Dead zombileri gibiler ne Last of Us, onlar daha çok The Walking Dead tarzı zombiler. Oynunuzun zorluğunu ayarlarkenki yaptığınız seçimler ne tarz zombi türleri ile karşılacağınızı belirleyecek. Koşan, sürünen gibi aşırıya kaçmayan ama belirli durumlarda ölümcül olabilecek türler mevcuttur. Isırılan bütün oyuncular zombiye dönüşürken eğer çizik yada derin bir yara alırsanız zombiye dönüşeceğinizi dönüşene kadar bilmeyeceksiniz, hepsi bir ihtimalden ibaret. Bunun dışında genelde yavaşça yalnız dolaşan zombiler bulunmakla beraber çete halinde hatta ordu halinde denebilecek seviyede de topluluklara denk gelebilirsiniz. Haritanın ne kadar derinlerine kaçarsanız kaçın, bir göç eden zombi sizi bulup yiyebilir.

Project Zomboid

Müzik

Project Zomboid inanılmaz derecede müthiş bir müziğe sahiptir. Ortadoğu tarzını andıran ağıt gibi bir enerji taşır. Daha önce böyle bir müziğe sahip olan oyun görmediğinize eminim, denemeniz için bir sebep daha! Anlatılmaz duyulur demeliyim, oyunda ne olduğuna göre değişen şarkılar sizi oyunun atmosferine rahatlıkla girmenizi sağlayacak. Oynamayı düşünmüyorsanız bile kesinlikle birkaç şarkısını dinlemenizi şiddetle öneririm. Buradan dinleyebilirsiniz (Youtube) müzik dizgesi.

Harita

Amerika’nın Kentucky eyaletinden esinlenilmiş bir haritası olan Project Zomboid'de haritanın belirlenen yerlerinden başlayabiliyorsunuz maceranıza. Belirli yerler oyunun en tehlikeli yerlerine yakın olmakla beraber belirli yerler ise oyununuzun başlangıcı kolaylaştıracak kaynaklara yakın olmanızı sağlayabilir. Bunların neler olduğu konusunda spoiler vermek istemiyorum ama Muldraugh'da başlamak ömrünüzü biraz kısaltabilir. Normal haritalardan bıkarsanız Steam atölyesinde sonsuz sayıda ilginç haritalar da bulup kullanabilirsiniz.

Project Zomboid Harita

Sonuç

Project Zomboid her zombi oyunu fanının hayatında en az bir kere denemesi gereken efsanevi oyunlardan biridir. Çoklu oyuncunun da eklenmesi ile size unutulmaz bir tecrübe sunacaktır. RPG oyunu sevenler yetenek geliştirme sistemini sevecektir, Rol yapmayı sevenler oyunun ne kadar detaylı olduğunu görünce birçok fırsat görecektir, korku oyunlarından hoşlananlar binlerce zombi dolu bir şehirde evden eve, ihtiyaç duydukları eşyaları toplarken bir saniye bile rahat olma fırsatın bulamayacaklardır. Project Zomboid sonsuz bir oyundur, ancak zamanla (oyuna başlamayı seçtiğiniz zamana bağlı) elektrikler ve sular kesilecek, zombiler farklı yerlere göç edecekler. Fiyatı erken erişimde olan bir indie oyunu için fazla gözükebilir ama emin olun verdiğiniz paraya kesinlikle değecektir, yapımcıların da bu desteği hak ettiğini siz de oynadıktan sonra göreceksiniz. Neyi bekliyorsun zombi oyunu fanı? Hadi hemen karakterini yarat ve hayalindeki zombi oyununu oyna!

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Mehmet Semih Özkan
Mehmet Semih ÖzkanZamanının oyun gurmesi. Şimdi indie oyun avcısı.
İlgini çekebilecek diğer içerikler