gamerpazar-sell-banner
Son Yıllarda Çıkmış En iyi Korku Hayatta Kalma Oyunları
Korku OyunuResident EvilZombi OyunlarıHikayeli Oyunlar

Son Yıllarda Çıkmış En iyi Korku Hayatta Kalma Oyunları

Bu listemizde son 10 yılda çıkmış olan 5 korku hayatta kalma oyunu sizlerle paylaşacağız. Peki nedir bu korku hayatta kalma oyunları? Korku ve hayatta kalma oyunlarının bir alt türüdür. Korku hayatta kalma oyunları saf korku içermez, temelinde mücadele ve hayatta kalma var. Korku Hayatta Kalma oyunları, korku oyunlarının aksine oyuncuyu korkutan etkenler ve düşmanlar ile oyuncunun mücadele ederek karşı koyabilmesini temel alır. Outlast gibi saf korku oyunları oyuncuya kaçmaktan başka bir mücadele şansı vermezken, korku hayatta kalma oyunları oyuncuya savaşma şansı verir. Bu da oyuncuya başka bir korku unsuru sunar: Acaba bu mücadeleden sağ kurtulabilecek miyim? Korku hayatta kalma oyunlarının temelinde sağlam ve korkunç bir atmosfer, ürkütücü düşmanlar, sınırlı kaynaklar ve puzzlelar yer alır. Korku hayatta kalma oyun türünde farklı konsept ve oyun tarzlarında birçok oyun bulabilirsiniz. Bazen bir uzay gemisinin içinde bir uzaylı ile mücadele ederken, bazen de zombilerin işgal ettiği bir şehirde hayatta kalmaya çalışırız. Hadi, vakit kaybetmeden listemize geçelim!

Resident Evil 4 Remake

Resident Evil 4 Remake

Resident Evil 4 Remake, orijinali 2005 yılında çıkmış olan Resident Evil 4'ün bir yeniden yapımıdır. Oyunumuz, başkanın kızının kaçırılması sonrası arama kurtarma görevi için görevlendirilen Leon S. Kennedy'in İspanya'nın ücra bir kasabasına gitmesini ve burada dini bir tarikat tarafından ele geçirilen halkı ve üzerinde deneyler yaparak zombileştiren bir ilaç şirketiyle mücadelesini anlatır.

Grafikleri ve atmosferi son derece güzel olan oyun, aksiyonun yoğunluğundan dolayı korku dozunun biraz düşük olduğu söylenebilir. Ancak oyun sizi korkutması gereken yerlerde oldukça korkutuyor ve gergin atmosferi sayesinde sizi hep diken üstünde tutuyor. Sınırlı kaynak yapısı, envanter kontrolüne dikkat etmenizi sağlayarak ekstra bir cephane ve malzeme gerginliği yaratıyor.

Yüksek bir aksiyon klişe, ancak etkili bir hikaye, sağlam atmosfer, iyi yan karakterler ve sağlam bir savaş sistemiyle, korku hayatta kalma türünde bir oyun oynamak istiyorsanız kesinlikle Resident Evil 4 Remake'i oynamanız gerekiyor.

Resident Evil 4 Remake'in bulunduğu platformlar:

 The Evil Within 2

 The Evil Within 2

The Evil Within 2, yüksek dozda korku ve aksiyonu çok iyi harmanlayan bir oyun. The Evil Within 2, tema olarak bir rüya makinesini ilham alıyor. The Evil Within 2‘yi oynamak için ilk oyununu oynamanıza gerek yok, fakat The Evil Within 2’den daha çok keyif almak ve hikayeyi daha derinlemesine öğrenerek oynamak istiyorsanız, ilk oyuna da bir göz atmanızı tavsiye ederim. İlk oyun çok eski bir oyun değil ve gayet oynanabilir bir oyun, fakat The Evil Within 2 kadar iyi olamadığı için listeye almadım.

The Evil Within 2, eski bir dedektif olan Sebastian'ın bir rüya makinesinde sıkışmış olan kızını kurtarmak için ilk oyunda da girmiş olduğu rüya makinesine tekrar girer. Rüya makinesinin içinde hem kendi kabusları hem de kızının kabuslarıyla yüzleşmek zorunda olan Sebastian'ı kontrol etmekteyiz. The Evil Within 2, rüya ve kabusları temel aldığı için her türlü yaratık ve canavarın sizi içeride beklediği, buna bağlı olarak ne ile karşılaşacağınızı bilmediğiniz bir maceraya atıyor. İçinde bir yarı açık dünya da olan The Evil Within 2, oyun tasarımı olarak sizi hem lineer bir hikaye görevi akışı içerisinde tutarken hem de sizi Amerikan kasabasında bir yarı açık dünyanın içerisine bırakıyor. Oyunun yarı açık dünyası en az lineer düz ilerlemeli görevleri kadar korkutucu. Oyundaki boss'ların dizaynı ve tarzlarına bayıldığımı söylemeliyim. Hikaye akışı gayet güzel, oynanışı ağır ama oturaklı olan The Evil Within 2, sağlam vuruş hissi ve korkutucu düşmanlara sahip. Oyunun hikayesinde ilerledikçe, oyunun yarı açık dünyasının da oyunun hikayesindeki değişime göre değişmesi çok güzel olmuş. Oyunun sinematografisine de bayıldığımı söylemeliyim; oyunun bazı sahneleri resmen bir resim tablosu gibi gözüküyor.

The Evil Within 2, aksiyonu ve korkuyu iyi harmanlaması, farklı konsepte ki düşman ve boss'ları, iyi ve oturaklı savaş sistemi ve yarı açık dünya ile lineer oyun tarzını bileştirmesiyle kesinlikle oynamanız gereken bir Korku Hayatta Kalma oyunu.

The Evil Within 2’nin bulunduğu platformlar:

·         PlayStation 4

·         Xbox One

·         Microsoft Windows

·         Xbox Cloud Gaming

SCP: 5K

SCP: 5K

SCP: 5K aslına bakarsanız listemizin en zayıf oyunlarından biri. Korku yanı oldukça düşük bir oyun, korku hayatta kalma oyunundansa daha çok Left 4 Dead gibi horde shooter demek daha doğru olur. Fakat listemizde daha farklı ve bilinmedik oyunların da bulunmasını istedim. Korku hayatta kalma oyunlarının %90'ı tek kişilik oluyor, fakat SCP: 5K arkadaşlarınız ile birlikte oynayabileceğiniz eğlenceli bir korku hayatta kalma oyunu. Oyun hala alfa aşamasında, fakat kendini geliştirerek ilerliyor.

SCP: 5K, internette oldukça popüler olan SCP Foundation adındaki bir internet sitesindeki hikayeleri tema alıyor. Bu hikayeler, dünyada ortaya çıkan anomalileri araştırıp yakalayarak muhafaza eden bir vakfı konu alır. Vakıf, dünyadaki tüm devletler tarafından finanse edilir ve bundan dolayı kaynakları sınırsızdır. Vakfın kendi mobil taktik saldırı birimleri, araştırma ekipleri ve tesisleri vardır. Anomaliler, bazen canavarlar olabilirken bazen ise bir nesne veya bir şehrin kendisi olabiliyor. Vakıf bu anomalileri muhafaza ediyor ve araştırıyor, gerektiği zaman ise yok ediyor.

Oyunun temelinde üstünüze akın akın gelen düşmanları öldürerek çeşitli görevleri yaparak oyunun sonuna ulaşmak yer alıyor. Oyun, bağımsız bir ekip tarafından yapılmış olmasına rağmen grafikleri oldukça hoş ve silahların hissiyatı da oldukça iyi. Kötü yanlarından biri ise oyunda şu anlık tek bir harita olması. Bu da o haritayı birkaç sefer bittirdikten sonra sıkılmanıza sebep olabilir. Fakat yapımcılar oyunu sürekli olarak geliştiriyor ve bence oyun tam haline ulaştığında çok dolu ve güzel bir oyun olarak karşımıza çıkacak.

Şimdilik SCP: 5K, güzel bir teması, fena olmayan grafikleri ve efektleri ile arkadaşlarınız ile birlikte eğlenerek oynayabileceğiniz ufak bir oyun. Alfa sürümünde olduğu için hemen almanızı söyleyemem, fakat kesinlikle göz atmanız gereken bir oyun olduğunu düşünüyorum.

SCP: 5K'nın bulunduğu platformlar:

·         Microsoft Windows

Callisto Protocol

Callisto Protocol

Callisto Protocol, orijinal Dead Space yapımcılarının Electronic Arts'dan ayrılarak kendi stüdyolarında yapmış olduğu bir korku hayatta kalma oyunudur. Callisto Protocol, sağlam grafikleri ve atmosferi ile oyuncuyu gererken ağır ve oturaklı oynanışı ile de oyuncuya aksiyonu yaşatıyor. Callisto Protocol, ilk çıkışında optimizasyon problemleri ile çıkış yapmıştı fakat gelen yama ve güncellemeler ile toparladığını söyleyebilirim.

Callisto Protocol, Callisto adındaki ölü bir yıldıza inşa edilmiş olan Black Iron Prison adındaki hapishaneye bir kargo taşıyan Jacob Lee ve ekibinin bir saldırı sonucu gezegene düşmesi ve gezendeki yerel güçler tarafından zorla tutulurlarken birden bire patlak veren bir salgın sırasında hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Callisto Protocol, size kıyameti yaşayan bir gezegende sınırlı kaynak, korkutucu yaratıklar, kontrolden çıkmış gardiyan robotlar, film gibi ara sahneler ve hoş bir hikaye sunuyor.

Callisto Protocol, size ağır akan fakat bir çok farklı dinamiği olan bir oynanış sunuyor. Oyunda gizlilik, ateşli silahlar, yakın dövüş, çevre etkileşimi ve yer çekimini kontrol eden bir eldiven gibi birçok çeşitlilik sunuyor. Oyunun zorluğunu yeterli buldum, ne zor ne kolay, tatlı bir zorluğu var. Bu dediğim kaynak kontrolü zorluğu içinde geçerli. Oyun, size ne kaynakları bolca veriyor, nede elini korkak alıştırıyor. Size her zaman savaşa bilmeniz için kaynak veriyor, fakat kaynaklarınızı harcarken dikkatli olun.

Callisto Protocol, bir korku hayatta kalma oyunu sever için şahane bir alternatif, fakat bu türe yabancı iseniz girmek için başka alternatifler bulmanızı tavsiye ederim. Çünkü Callisto Protocol, ne türünün en iyi örneği, nede kötü bir örneği. Eğer bir korku hayatta kalma oyunu açlığınız var ise kesinlikle bir göz atmanızı tavsiye ederim.

Callisto Protocol’ ün bulunduğu platformlar:

·         PlayStation 5

·         PlayStation 4

·         Xbox X ve S Serisi

·         Xbox One

·         Microsoft Windows

The Last of Us Remake

The Last of Us Remake

The Last Of Us Remake, orijinal oyunu 14 Haziran 2013 tarihinde PS3 için çıkmış olan oyunun yeniden yapımı maalesef Resident Evil 4 Remake gibi baştan sona yenilenip geliştirilmiş bir oyun değil, sadece grafiksel olarak yenilenmiş bir oyun. Tabi doğal olarak grafikleri mükemmelleşirken oynanışta bir değişiklik olmadı. Fakat The Last Of Us Remake, orijinal oyunu sağ olsun mükemmel bir oynanışa sahip diğer oyunlara göre daha atik ve hızlı bir oynanışa sahip olan The Last Of Us Remake ön plana gözleri yaşartacak kadar iyi olan hikayesi ile çıkıyor.

Hikayesi oldukça gerçekçi olarak kurgulanmış olan The Last Of Us Remake, kolay kolay klişelere başvurmuyor. Hikayesi oldukça acımasız ve gerçekçi. Oynarken resmen karakterler gibi siz de ufak şeylerden mutlu oluyorsunuz. Hikayesi kızını mutasyona uğramış cordiseps mantarı salgın sırasında kaybetmiş olan Joel Miller'ın kıyamet sonrası bir gelecekte kaçakçılık işi yaparken kendisine bir iş olarak verilen Ellie'yi Amerika'nın bir öteki ucuna götürmesini konu alıyor. Bu yolculukta canavarlaşmış insan enfekteler ve canavarlardan da kötü olan yağmacı insanlar ile mücadele ederken, bu iki karakterin yavaş yavaş baba kız gibi olmasına tanık oluyorsunuz. The Last Of Us Remake oldukça kişisel bir hikayeyi temel alıyor, bir yolculuk hikayesini. Oyunun yapımcısının ilham aldığı The Road filmini de izlemenizi tavsiye ederim.

The Last Of Us Remake, çok sağlam bir yakın dövüşe, mükemmel ses efektleri olan ateşli silahlarına, gizlilik oynanışına ve korku hayatta kalma türünün olmazsa olmazı olan kaynak kontrolüne sahip. Ben, The Last Of Us Remake'teki kadar iyi silah sesi efektine sahip, ne bir film ne de bir oyun oynadım diyebilirim. Yani, ateşli silahları kullanmak çok güzel hissettiriyor. Fakat, yakın dövüşündeki animasyonların yumuşaklığı, çeşitliliği gördüğünüzde, ateşli silah kullanmak istemeyeceksiniz bile. Yakın dövüş neredeyse tek bir tuş ile saldırmaktan ibaret olsa da, siz saldırdığınızda kameranın da aktif olarak saldırınıza göre konum alması gibi detaylar, yakın dövüşü muazzam hale getiriyor.

The Last Of Us Remake, korku hayatta kalma türü seven, sevmeyen, hatta oyunlarla arası olmayan birinin bile severek oynayabileceği bir oyun türünün, hatta oyun tarihinin en iyilerinden biri bile denebilir. Kulağa bir abartı geliyor olabilir ama denemenizi kesinlikle tavsiye ederim ve yakın zamanda HBO'nun The Last Of Us dizisini de yaptı. Oyundan sonra ona da bakmanızı tavsiye ederim.

The Last Of Us Remake’ in bulunduğu platformlar:

·         PlayStation 5

·         Microsoft Windows

Karar

Son yıllarda çıkmış en iyi korku hayatta kalma oyunları listemizde size 5 adet iyi oyun önerdik. Uzaktan bakacak olursak, temelde oynanışları ve temalarının benzer olduğunu fark edeceksinizdir, fakat hepsinin ayrı bir hissiyatı var. Bu listedeki oyunları arkadaşlarıma önerecek olsam, kimlere önerirdim diye düşünerek ufak bir liste yaptım. Göz atmanızı tavsiye ederim.

Bu oyunlar kimlere göre:

  • Resident Evil 4 Remake: Korku hayatta kalma : türüne sağlam bir giriş yapmak isteyenler ve hali hazırda bu türü sevenler için birebir.
  • The Evil Within 2: Korku hayatta kalma türünde daha çok korku isteyen veya bu türe korku dozu yüksek bir oyun ile başlamak isteyenler için iyi bir alternatif.
  • SCP: 5K: Korku hayatta kalma türüne yabancıysanız ve arkadaşlarınızla girip korku atmosferli bir oyun oynamak isteyenler için iyi bir seçim.
  • Callisto Protocol: Korku hayatta kalma türünü sevenler ve bu türde oyun açlığı çekenler için ilaç gibi gelecektir.
  • The Last of Us Remake: Neredeyse herkese tavsiye edebileceğim bir oyun diyebilirim.
Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Enis Ay
Enis AyBağımsız bir oyun geliştiricisi ve içerik yazarı.
İlgini çekebilecek diğer içerikler