gamerpazar-sell-banner
Tüm Zamanların En İyi 10 Gizlilik Oyunu
Gizlilik OyunlarıOyun HaberleriÖneriler

Tüm Zamanların En İyi 10 Gizlilik Oyunu

Gizlilik oyunları hiçbir zaman hak ettikleri değeri görmedi. Bu günlerde, sadece gizlilik içeren oyunlar tarihin tozlu sayfalarına karıştı ama gizlilik mekanikleri diğer oyun türlerinde kendini gösteriyor.Mesela Red Deam Redemption 2'de kovboylara gizli bir şekilde yaklaşabilir, Breath of the Wild'da uyuyan bokolinlere gizlice yaklaşabilirsiniz.

Piyasada hala birçok başarılı gizlilik oyunu mevcut. Sürekliliğini sağlamayı başaran birkaç türden biri. Birkaç pürüz olsa da en iyileri çok yüksek ihtimalle en iyi olarak kalmaya devam edecek. Bu da listemizi yapmamızı oldukça zorlaştırıyor. Aralarından 10 tanesini seçmek ne kadar zor olsa da bunu başarabileceğimize inanarak bu listeyi hazırlıyorum. Listeye giremeyen oyunların ruhlarını da anarak başlayalım.

Alien: Isolation

10. Alien: Isolation

Bir Alien oyunu olarak bize ilk filmin yaşattığı gerilimin hepsini barındırıyor. Gelişmiş,mükemmelleşmiş bir yaşam türü tarafından takip ediliyorsunuz. Öldürülemez ve ölümcül olması, her an karşınıza çıkabilmesi -herhangi bir açıklıktan- sizi oldukça geriyor.Masaların altına saklanma, yem fırlatma ve karton kutularda saklanma mekanikleriyle aklımıza yer eden Alien: Isolation şimdiye kadar yapılmış en iyi korku oyunlarından biri.

 

Deus Ex: Mankind Divided

9. Deus Ex: Mankind Divided

Eğer gizlilik oyunlarında biraz daha güç gösterisi yapabilmek istiyorsanız bu oyun sizin için. Adam Jensen, siber donanımlarla geliştirilmiş bir güvenlik uzmanı ve gizli ajan; küresel bir komployu çözmek için sahalarda. Geri çekilebilir kol bıçakları ve duvarların arkasını görmenizi sağlayan gözlüğü ile Jensen, gizlilik oyunları için bir mihenk taşı.

Invisible, Inc

8. Invisible, Inc

Listedeki ilk iki oyunun yanı sıra Invisible, Inc first person bakış açısına sahip değil. Tepeden bakarak ajanlarınıza muhteşem bir soygun gerçekleştirebilirsiniz. Aksiyon sıra tabanlı; bir sonraki adımınızı düşünürken hareket etmek ve koruma önlemlerinden kaçmak oldukça zor. Sıra tabanlı strateji oyunları hiç bu şekilde hissettirmemişti.

Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory

7. Tom Clancy’s Splinter Cell: Chaos Theory

Bu dengeyi sağlayabilen tek Splinter Cell oyunu, Chaos Theory mükemmel gizlilik oyunu olmaya çok yakın. Düşmanlar oldukça ölümcül ve oyun sizi yavaştan almaya ve bir sonraki adımınızı planlamanıza zorluyor. Bölüm tasarımları birbirinden farklı ve heyecan verici, gece görüşü de fazladan gerilim katıyor. Gizlilikle adam öldürmek çok güzel hissettiriyor. Her hareketinizin bir ağırlığı var.

 

The Last of Us Part II

6. The Last of Us Part II

The Last of Us'taki gizlilik oldukça önemli, oyun sizi saklanmaya ve gizlice düşman öldürmeye zorluyor. Oyunda fark edilmeye dayalı bir mekanik var ve bu kedi-fare ilişkisini andırıyor. Arabaların altına saklanmak, uzun çimlerin arasından sürünmek, köpeklerin dikkatini dağıtarak onlardan kaçmak... The Last of Us Part II insanların düşündüğünden kat kat daha iyi bir gizlilik oyunu.

Hitman 3

5. Hitman 3

Zaten bu liste için seçeceğim herhangi bir Hitman oyunu muhtemelen doğru tercih olacaktı. Hitman 3'te en yenisi. Bu oyunları özel yapan asıl gizlilik ögesi, saklanmaktan ve kaçmaktansa kılık değiştirmektir. Yaratıcılığınıza bağlı olarak bir bölümü birçok şekilde bitirebilir, aynı bölümü tekrar tekrar oynayabilirsiniz.

Metal Gear Solid

4. Metal Gear Solid

Eski olsa da en iyilerinden birisi. Metal Gear Solid, Playstation klasiği olmasının bir nedeni var. İnsanların gizlilikle bir oyun mekaniği olarak tanıştıran ilk oyun. Güvenliklerin ayak izlerini karda takip etmek olsun, sigara dumanı ile düşmanların yerini belirlemek olsun ya da karton kutularda saklanmak olsun bu oyunda her şey yaratıcılığınıza bağlı.

Thief: The Dark Project

3. Thief: The Dark Project

Metal Gear Solid genel kanı olsa da Thief'in gizlilik türüne olan katkısı daha fazladır. MGS third-person iken Thief bir oyun oynadığınızı unutmanızı istedi. Başkahramanın gözünden bakmak, steampunk bir dünyada gezinmek ve yürürken değerli eşyaları ceplemek... Gölgelerin arasından ilerlerken devriyelerden kaçmak için onların seslerine de kulak kabartmalısınız. Hazır kulak kabartmışken kapı seslerini de dinleyin çünkü açılan kapılardan bazıları sizi bir hazineye götürüyor olabilir.

Metal Gear Solid V

2. Metal Gear Solid V

Endüstriyi etkilemek söz konusu olduğunda Thief'e karşı kaybetmiş olabilir, ancak Metal Gear Solid bu listede ikinci sırada alıyor. Aynı seriden iki oyunu bilerek buraya koymaktan kaçındım - bu pek adil değil - ama Metal Gear Solid V, PS1 oyunundan tamamen fyun. Açık bir ortamda, hedeflere istediğiniz gibi yaklaşmakta özgürsünüz. Fark edildiğinizde zamanın yavaşladığı, size korumayı indirmeniz veya destek isteyememesi için telsizlerini vurmanız için birkaç saniye veren o dahi "son şans"  mekaniğini başlatan oyun da MGS5'tir.

Dishonored 2

1. Dishonored 2

İki doğaüstü suikastçıdan birini seçin ve aristokratları boynundan bıçaklayan çürüyen, hastalıklı bir fantezi dünyasına iniş yapın. Ya da yapmayın, sizin tercihiniz. Dishonored 2'de güçleri almak bile bir seçimdir. Kimse orada olduğunuzu bilmeden oyunu bitirebilirsiniz. Bu şaheserin her bir köşesi keşfedilecek sırlar, bulunacak alternatif yollar ve hedeflerinizi tamamlamanın yeni yolları ile dolu.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Yunus Emre Yılmaz
Yunus Emre YılmazNeed for Speed: Carbon ile oyun hayatı başladı. Şimdilerde ise oyun kültürü ile yakından ilgileniyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler