gamerpazar-sell-banner
60 Hz Monitörünüzü Nasıl Overclock Edebilirsiniz?

60 Hz Monitörünüzü Nasıl Overclock Edebilirsiniz?

Son yıllarda, yüksek yenileme hızına sahip monitörlerin ve hız aşırtmanın popülaritesinde bir patlama gördük . Öyle ki, bir monitörün oyun olarak sınıflandırılması için yüksek yenileme hızı temel bir standarttır.

144Hz veya 240Hz gibi yüksek yenileme hızları, standart 60Hz'e göre önemli bir yükseltmedir. Yükseltirseniz, şüphesiz tamamen farklı bir oyun oynuyormuş gibi hissedeceksiniz. Size oyunlarda hiç yaşamadığınız bir kontrol ve hız sağlar.

Yine de birçok kişi 60Hz monitörlerinin sahip oldukları özellikleri ile yetinmek istiyor. Popüler bir yanılgıyı ele alalım. Bazı insanlar, monitörünüzün verebileceğinden daha yüksek FPS'de oynuyorsanız, bunun hiçbir faydası olmadığını söylüyor. Bu ifadede gerçeklik payı olsa da, hareket halindeyken daha yüksek FPS'yi kesinlikle göremezsiniz, ancak hafif ekran yırtılması pahasına daha az giriş gecikmesi elde edersiniz.

60 Hz Monitörünüzü Nasıl Overclock Edebilirsiniz?

Rekabetçi bir şekilde oynuyorsanız, 60Hz monitörde daha yüksek FPS oynamak adil bir karardır. Daldırmanın çok önemli olduğu hikaye modu oyunları için FPS'nizi 60'ta sınırlamaktan çekinmeyin.

Hız aşırtma izleme kavramı olmasına rağmen, bazı insanlar böyle bir şeyin mümkün olduğunun farkında değiller. Bir monitörün hız aşırtması, monitörün temel fabrika yenileme hızının daha yüksek bir yenileme hızına değiştirilmesi anlamına gelir. Monitör hız aşırtma kesinlikle mümkündür, ancak kesin değildir. Bazı monitörler hız aşırtmayı desteklerken bazıları desteklemediğinden, monitör modelinize bağlıdır.

Monitörünüz için hız aşırtmanın mümkün olup olmadığını ve ne ölçüde mümkün olduğunu kendiniz araştırmalısınız. Çoğu monitörün ortalama hız aşırtma potansiyeli fazladan 15 Hz'e kadar çıkabilir, bu da 60 Hz'lik bir monitörün 75 Hz'e hız aşırtılabileceği anlamına gelir. Bu en büyük yükseltme olmasa da, yine de hafif bir görsel yumuşatma fark edebilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale, ürününüzün garantisini geçersiz kılabilecek ve monitörün ömrünü kısaltabilecek monitör hız aşırtma kavramını içermektedir. Lütfen kendi takdirinize bağlı olarak devam edin.

Monitörünüzün hız aşırtma kılavuzu

Aşağıda verilen adımları izleyin:

Nvidia GPU ile bir monitörde hız aşırtma

60 Hz Monitörünüzü Nasıl Overclock Edebilirsiniz?

 1. Nvidia Denetim Masası'nı açın.
 2. Nvidia kontrol paneline, masaüstüne sağ tıklayarak ve Nvidia Kontrol Paneli seçeneği seçilerek erişilebilir.
 3. Çözünürlüğü değiştir'e tıklayın - Özelleştirin - Özel çözünürlük oluşturun
 4. Yeni bir pencere açılmalıdır. Yenileme hızı seçeneğini değiştirin. 60Hz'deyseniz, 75Hz olarak değiştirmeyi deneyin. Siyah bir ekran ve monitörün hız aşırtmayı desteklemediğini söyleyen bir uyarı alırsanız, bunu düşürmeyi deneyin.
 5. Desteklenen bir hız aşırtma oluşturmayı başarırsanız, Tamam'a tıklayın ve bu pencereden çıkın. Şimdi çözünürlüğü değiştir yazan ana sayfaya gidin. Burada yeni oluşturulan hız aşırtma ayarlarını özel seçenek altında bulun, seçin ve uygula düğmesine basın.
 6. AMD adımlarını gösteren bir sonraki bölümden sonraki son adımı bulun.

AMD GPU ile bir monitörde hız aşırtma

60 Hz Monitörünüzü Nasıl Overclock Edebilirsiniz?
 1. AMD Radeon Ayarlarını açın .
 2. Görüntüle seçeneğini belirleyin. Burada Özel Çözünürlük seçeneğini bulacaksınız. Yanında bulunan Oluştur'a tıklayın.
 3. Yenileme Hızı (Hz) alanına uygun yenileme hızını yazın.

Hem AMD hem de Nvidia GPU tabanlı monitör hız aşırtması için ortak adımlar

60 Hz Monitörünüzü Nasıl Overclock Edebilirsiniz?

Son adım, Windows'un yeni oluşturulan özel çözünürlüğü tanımasını ve uygulamasını sağlamaktır.

 • Masaüstünüze sağ tıklayın ve Görüntü Ayarları'nı seçin.
 • Gelişmiş Ekran Ayarları'nı seçin.
 • Burada listelenen özel çözünürlüğünüzü bulmak için Monitör sekmesine tıklayın.
 • Girişinizi seçin ve Tamam'a basın.

Siyah bir ekran almalısınız, ancak birkaç saniye içinde kaybolmalıdır. Windows, hız aşırtmanızın mümkün olmadığını söylüyorsa, hız aşırtmayı azaltıp yeniden denemeniz gerekebilir. Hız aşırtmanızın başarılı olup olmadığını test etmek istiyorsanız, seçilen değerlerin gösterilip gösterilmediğini öğrenmek için bu web sitesini ziyaret edin.

Artık monitörünüzü başarıyla overclock ettiniz. Geliştirilmiş yenileme hızıyla oyun oynamanın keyfini çıkarın .

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Burak Kurt
Burak Kurt1997‘de İstanbul ‘da doğdu. MIS bölümü mezunu ve kariyerine yazılım sektöründe devam ediyor. Oldschool MMO oyunlarında usta bir oyuncu.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol