Teknoloji HaberleriAPU

APU Sistem Nedir?

tarihinde güncellendi
APU Sistem Nedir?

APU Sistem

Hızlandırılmış İşlem Birimi (APU), bir CPU'nun ve bir GPU'nun işleme potansiyellerini tek bir çipte birleştiren 64 bitlik bir mikroişlemcidir. APU, normal bir bilgisayar çipi gibi görünse de, aslında yalnızca AMD tarafından ürettikleri CPU/GPU birleşik çiplerinin marka adı gibi kullanılır. Bir APU'nun ne olduğunu daha iyi anlamak için, birleştirdiği iki işlemci hakkında biraz bilgi sahibi olmak en iyisidir.

Bilgisayarın beyni olarak CPU, bilgisayar yazılımından veya uygulamasından talimatları alan ve yürüten ana işlem birimidir. Benzer şekilde, sistemin diğer bölümlerine ne yapmaları gerektiğini söyleyen talimatlar gönderir. Bir bilgisayar sisteminin en önemli parçasıdır, onsuz bilgisayar temelde ölüdür.

GPU, CPU ile benzer işlevlere sahiptir, ancak yalnızca grafiklerle ilgili bilgileri işler ve grafik içeriği oluşturur. CPU'su olmayan bir bilgisayar öldüyse, GPU'su olmayan bir bilgisayar kördür ve video çıkışı yoktur.

APU Sistem Nedir

Çoğu sistemde CPU ve GPU iki ayrı varlıktır. İki işlemci birbirine daha yakınsa veri aktarım hızının artması dışında bunda gerçekten bir sorun yoktur. Ayrıca aynı anda çalışan bu iki ünite daha yüksek güç tüketimine neden oluyor ve AMD buna göz yummadı ve krizi fırsata çevirdi. 2011'de, CPU ve GPU'nun avantajlarını bugün popüler olarak APU olarak bilinen tek bir yongada birleştiren ilk yüksek performanslı ve güç açısından verimli işlemcilerini piyasaya sürdüler.

APU'lar, bilgisayarlarını sıfırdan oluşturmak isteyen oyuncular için kullanışlıdır. Bunlar, görüntüyü bozmadan oyun deneyimlerini geliştiren daha iyi ve daha hızlı grafik işlemeden yararlanmalarını sağlar.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
https://media.graphassets.com/5kB0U19GRPe0DydQP6Hc
Fuat DemirkolChonaicYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
subscribe-banner
Oyun dünyasından haberdar ol hediyeleri kaçırma!
2469 oyuncu katıldı!
İlgini çekebilir
https://media.graphassets.com/7FGatfkSrmL8wl4NxWzG

BIOS nedir, BIOS ayarları nasıl yapılır ?

Devamını oku
https://media.graphassets.com/WMOh8UrVQwG33jk9zg00

CPU'nuzu Nasıl Overclock Edersiniz (2022)

Devamını oku
https://media.graphassets.com/zqI9R3aRQ7C8Ku6qg3ks

Windows 10 Bilgisayar Adı Değiştirme

Devamını oku
https://media.graphassets.com/a7Jdl89pS5OwVfOW1JUk

7.1 Surround Kulaklık Nedir ?

Devamını oku