gamerpazar-sell-banner
CPU'nuzu Nasıl Overclock Edersiniz (2022)

CPU'nuzu Nasıl Overclock Edersiniz (2022)

Hız aşırtma işlemcileri gerçekleştirmek oldukça basit bir iştir, ancak önceden halledilmesi gereken birçok yan etkisi vardır. Ne yaptığınızı biliyorsanız, riskli değildir. Piyasadaki en iyi CPU'lar, daha fazla performans elde etmelerine olanak tanıyan boşluk payı sunabilir.

CPU'yu overclock ettiğinizde çip daha sıcak çalışır ve daha fazla güce ihtiyaç duyar . Hız aşırtma için tasarlanmadıkları için kutudan çıkan bir stok CPU soğutucunuz olmadığından emin olmanız gerekir.

CPU'yu serin tutmak ve termal kısma izin vermemek için kaliteli bir üçüncü taraf soğutucuya ihtiyacınız olacak. Emin olmanız gereken başka bir şey de , düşük güçlü bir PSU kapanmalara neden olabileceğinden ve bileşenlerinize zarar verebileceğinden, PSU'nuzun ekstra watt'ı destekleyebileceğidir.

CPU'nuzu overclock etmeden önce, CPU'nuzun ve anakartınızın onu destekleyip desteklemediğini belirlemeniz gerekir. Intel için, CPU'nuzun adında "K" veya "X" son eki varsa hız aşırtma desteklenir.

AMD işlemciler, en yeni Ryzen CPU'ları da dahil olmak üzere nesiller boyu kilitsiz ve hız aşırtılabilir durumda kaldı. "Z" ön ekine sahip Intel anakartlar, hız aşırtmayı tam olarak destekleyen modellerdir. Win+Pause/Break tuşlarına basarak hangi CPU'ya sahip olduğunuzu öğrenebilirsiniz.

Oyun için CPU'lar nasıl overclock edilir

Aşırı ısınmayacak hız aşırtmalı bir CPU'nuz varsa ve PSU yeterli gücü sağlayabiliyorsa işlemi başlatabilirsiniz.

Intel için, Intel CPU'yu overclock etmek için tasarlanmış ücretsiz bir yazılım olan Intel Extreme Tuning Utility'yi (XTU) indirmeniz gerekir. AMD için benzer şekilde, AMD Ryzen Master yazılımı, AMD işlemcilerin hız aşırtması ile iyi çalışır ve her iki yazılımın da benzer adımları vardır.

CPU'nuzu Nasıl Overclock Edersiniz (2022)

XTU yazılımındaki "Temel Ayar" altında, "İşlemci Çekirdek Oranı" ve "İşlemci Önbellek Oranı" kaydırıcılarını göreceksiniz. Kontrol altındaki sıcaklıklarda kararlı olup olmadığını görmek için her iki kaydırıcıyı da 1x artırmanız ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Sert değişiklikler yapmayın ve her iki kaydırıcıyı da aşağı yukarı aynı frekansta tutun.

Yapmanız gereken değişikliklerden eminseniz Gelişmiş Ayar'a geçebilirsiniz. Bu sekmenin altında, Bireysel Çekirdek Başına Çekirdek Voltajı ve İşlemci Çekirdek Oranını bulacaksınız.

CPU hız aşırtma için daha fazla güce ihtiyaç duyduğundan CPU Voltajı burada artırılabilir. Güvenli kalmak için İşlemci Çekirdeği ve Önbellek Oranını artırdığınızda, Çekirdek Voltaj Ofsetini 0,05V artırın.

Her seferinde değişiklik yaptıktan sonra karşılaştırmaları çalıştırın ve istediğiniz performans seviyelerine ulaşana kadar kaydırıcıları artırmaya devam edin.

CPU'nuzu Nasıl Overclock Edersiniz (2022)

AMD için, Kontrol Modunu "Varsayılan"dan "Manuel"e geçirmeniz gerekir, bu da saat hızlarını ve voltajı ayarlamanıza olanak tanır. Benzer şekilde, CPU Saat Hızını 50MHz'lik artışlarla artırmanız ve "Uygula ve Test Et" seçeneğine tıklamanız gerekir. Bu yazılım, işlemcinizin frekansını artıracak ve test edecektir.

Voltajı artırmak da hız aşırtma sırasında CPU'nun sabit kalmasına yardımcı olduğu için önemlidir, ancak aynı zamanda CPU sıcaklıklarını da artırır. CPU Voltajı bölümünde voltajı 0,025V artırmaya devam edin ve kararlılık altında en yüksek performansa ulaşana kadar test edin.

Arttırılmış frekans ve voltajın iyi bir kombinasyonunu bulduğunuzda, CPU'nuzu başarıyla overclock etmiş olursunuz. PC'nin ağır yükler altında uzun süre sabit kalmasını ve oyun oturumunun ortasında çökmemesini sağlamak için stres testleri yapmanız gerekir.

Geeks3D'den FurMark, temel frekanslarda ve hız aşırtma sırasında CPU'nuzun sıcaklığı hakkında size iyi bir fikir verecek, önerilen bir stres test cihazıdır.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fatih Sal
Fatih Salgamerpazar
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol