gamerpazar-sell-banner
Nvidia RTX Remix'i Nedir?

Nvidia RTX Remix'i Nedir?

Cephanelikteki en yeni araç olan Nvidia RTX Remix sayesinde modlama sonsuza kadar değişecek. Eylül 2022'de görücüye çıktı ve hem geliştiricilerden hem de mod yapımcılarından büyük ilgi gördü. Sürece aşina olan birçok kişinin bildiği gibi, özellikle eski oyunlarda modlama sıkıcıdır.

Nvidia, Nvidia RTX Remix ile, eldeki sahneyi anlayan, yeniden işleyen ve nihayetinde iyileştiren yapay zeka olacağından, modlama sürecini pratik olarak neredeyse zahmetsiz hale getirdi. Bu, sürecin tamamen otomatik olacağı anlamına gelmez, çünkü yine de nihai ayarlama ve karar vermeyi mod yapımcılarının ve geliştiricilerin ellerine bırakacaktır.

Modlamanın ne olduğu hakkında bilginiz yok ise kısaca bu sözlüğe bakabilirsiniz.

Nvidia RTX Remix'i Nedir?

Nvidia RTX Remix, oyunları modlarla analiz etme, içe aktarma ve iyileştirme yolunu kısalttı

Eski eski oyunları modlamanın önündeki ilk engel, orijinal kaynak kodunun olmamasıdır. Bu engel yeterince abartılamaz. Nvidia'nın RTX Remix web sayfasındaki kendi sözleriyle, Quake II RTX modunun oyunun kaynak kodunun kullanıma hazır olması birkaç ay sürdü.

Mod yapımcılarının kullanacağı bir kaynak kodu olmayan oyunların üstlenilmesi son derece zor bir iştir. Bir grafik revizyonunu uygun şekilde değiştirmek ve uygulamak için kodlayıcılardan, tasarımcılardan, VFX uzmanlarından ve aydınlatma teknisyenlerinden oluşan birden fazla ekip gerekir.

Mevcut kurulum, karşılıklı olarak birbirini dışlamayan adımları içerdiğinden, modlama aynı zamanda büyük bir sorun yaratır. Örneğin, aydınlatma uzmanları bu yüzeylerin ve nesnelerin ortam ışığıyla nasıl etkileşime girdiği üzerinde çalışmaya başlamadan önce, oluşturma ekibi yüzeyleri ve nesneleri tamamen güncellemeli ve oluşturmalıdır.

Bir sonraki takımın katılabilmesi için işin yüzde yüz tamamlanması gerektiğinden, bu işlem birkaç gün veya hafta sürebilir. RTX Remix bu sorunu bir esintide çözer.

Tüm proje Nvidia 'nın Omniverse aracılığıyla platformda paylaşılabiliyor . Orada, bir sanatçı malzeme özelliklerini güncelleyebilir ve gözenekli yüzeylerin daha yoğun geometrisini sağlayabilirken, bir diğeri ilk sanatçı bir nesneyle işini bitirir bitirmez bunları mükemmel noktaya yerleştirmeye başlayabilir.

Bu, önceki adım sonuca giden yolculuğuna başlar başlamaz bir sonraki kısımdaki ilerlemenin başlayabileceği, büyük ölçüde senkronize edilmiş bir proje yaratır. Tabii ki, artık mod yapımcılarının birbirleriyle etkileşim halindeyken ve fikir paylaşırken dünyanın herhangi bir yerinden çalışması mümkün.

Böylece RTX Remix, iş ilerleme gecikme sorunlarını etkileyici bir şekilde çözer.

Bu yapay zeka destekli yazılım tam olarak nedir ve nasıl harikalar yaratır?

Nvidia RTX Remix'i Nedir?

Eski oyunlar 32 bit olarak yapılıyordu ve oyun dosyaları için x86 kodları kullanılıyordu. Tüm bunları, kaynak kodu olsun veya olmasın, x64 koduna dönüştürmek ve ışın izlemeyi manuel olarak eklemek çok önemli bir iştir ve sonuç çoğu zaman çabaya değmez.

Bununla birlikte, Nvidia RTX Remix ile, bir tuşa basarak AI aracı anında tüm sahnenin geometrisini, aydınlatmasını, dokularını ve kameralarını yakalar. Daha sonra yazılım, RTX Remix Runtime'ı kullanarak bu eski oyunların D3D9 çalışma zamanını (GPU için işleme talimatlarını işler) yakalar.

Daha sonra bunları farklı farklı varlıklara çevirir ve son olarak güncellenmiş dokular, aydınlatma ve geometri ile sahneyi yeniden oluşturur. O kadar basit ve sezgisel ki süreç neredeyse büyülü.

Sahne modern varlıklara dönüştürüldükten sonra, mod eliştiriciler nesneleri ayrı ayrı yerleştirerek ve ışık etkileşimlerini uygun gördükleri şekilde ayarlayarak sihirlerini gerçekleştirebilirler.

RTX Remix'in beklenen çıkış tarihi

Şimdiye kadar Nvidia'dan, yalnızca çeşitli sahnelerde ve görüntülerde başarılı bir şekilde uygulamayı başardıkları ürün tanıtımlarını ve oyun demolarını gördük. Nvidia, CES 2023'te bile Nvidia'nın Remix'inin olası çıkış tarihi hakkında herhangi bir somut ayrıntı sağlamadı.

Bununla birlikte, modlama topluluğu ve geliştiriciler için bu aracın 2023'ün sonundan önce kullanıma sunulması bekleniyor.

Modlar, birçok oyunu ilk çıkışlarından on yıl sonra bile canlı tutmaktan belki de tek başına sorumludur. Yıllar geçtikçe, Nvidia'nın yeni modlama aracı sayesinde, pek çok oyun, onlara yeni bir hayat vermek için damarlarında modlanmış kan akmalı ve bu arada süreçte büyük ölçüde azaltılmış zaman almalıdır.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Burak Kurt
Burak Kurt1997‘de İstanbul ‘da doğdu. MIS bölümü mezunu ve kariyerine yazılım sektöründe devam ediyor. Oldschool MMO oyunlarında usta bir oyuncu.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol