gamerpazar-sell-banner
OBS Studio Kullanarak Yayın Nasıl Yapılır 2023

OBS Studio Kullanarak Yayın Nasıl Yapılır 2023

Açık Yayıncı Yazılımı (OBS), yayıncılar ve oyuncular tarafından oyunlarını kaydetmek ve çevrimiçi yayın yapmak için kullanılan açık kaynaklı bir yazılımdır. Kullanım kolaylığı ve gelişmiş seçenekleri nedeniyle amatörler ve Twitch ve YouTube'daki en büyük yayıncılardan bazıları tarafından kullanılan en popüler yazılımdır.

Akış yapmak tartışmasız kolay bir hobidir, ancak bir profesyonel olmak istiyorsanız, size yardımcı olacak ve tüm süreci daha sorunsuz hale getirecek yetenekli donanıma ve yazılıma ihtiyacınız olacaktır. Donanım, dahili bir yakalama kartı, akış birimi, üst düzey bir kamera, mikrofon ve iki bilgisayarlı kurulum içerebilir. Bununla birlikte, bir oyun oturumunu gerçekten sorunsuz bir şekilde yayınlamak için, bu donanım kurulumuna eşit derecede yetenekli bir yazılım eşlik etmelidir. Bu nedenle, bu makale, yeni yayıncıların ortalama bir bilgisayarda OBS Studio kullanarak nasıl yayın yapabileceğini ele alacaktır.

1) Yazılımı yükleyin

'OBS Studio'yu arayarak ve ilk bağlantıya tıklayarak resmi web sitesine gidin. Yazılım, Windows, macOS ve Linux gibi tüm büyük işletim sistemlerinde kullanılabilir. İndirdikten sonra indirdiğiniz dosyayı çalıştırarak kurun. En son sürümü yükleyecektir, ancak kullanıcılar güncellemeleri düzenli olarak kontrol etmelidir.

OBS

2) OBS Studio'nun Kurulumu

Kullanıcılar kurulu yazılımı ilk kez başlattığında, size iki seçenek sunan bir otomatik yapılandırma sihirbazı çalıştıracaktır. Seçeneklerden biri 'Akış için optimize et', diğeri ise 'Kayıt için optimize et'. Akış için, kullanıcılar, ayarları kayda göre akışa öncelik verecek şekilde yapılandıracak olan ilk seçeneği seçmelidir.

3) Ana oyun ekranının ayarlanması

'Sahneler' penceresinin altında, sağ alttaki '+' düğmesine tıklayın ve 'Oyun Sahnesi' olarak etiketleyin. Daha sonra, kullanıcıların o sahneye bir kaynak eklemesi gerekecek. Bunu yapmak için, 'Kaynaklar' penceresindeki '+' düğmesini tıklayın, 'Ekran Yakalama'yı seçin,' Yeni Oluştur'u seçin ve 'Tamam'ı tıklayın ve istediğiniz gibi etiketleyebilirsiniz.

Oyun oynayacağınız monitörü seçmeniz ve 'Tamam'ı tıklamanız gereken yeni bir 'Özellikler' penceresi açılacaktır. Genellikle tek bir seçenek vardır, ancak çift monitör kurulumunuz varsa platformda yayınlanacak ana monitörü seçin.

4) Sesi ayarlama

Sahnede ekran seçildikten sonra, kullanıcıların ses girişini seçmesi gerekecektir. Bunu yapmak için, 'Kaynaklar' penceresinin altındaki '+' düğmesini tıklayın, 'Ses Girişi Yakalama'yı seçin, 'Yeni Oluştur'u seçin ve 'Tamam'ı tıklayın. Kullanıcılar ayrıca uygun olduğu şekilde etiketleyebilir.

"Özellikler" penceresi açıldıktan sonra hedef kitlenizle iletişim kurmak için kullanacağınız ana cihazı seçmeniz gerekecek. Seçtikten sonra 'Tamam'ı tıklayın. Doğru mikrofonun seçildiğini doğrulamak için, alttaki 'Audio Mixer' penceresinde mikrofona doğru konuşurken ses seviyelerinin yükselip yükselmediğini kontrol edebilirsiniz.

Ayrıca, 'Ses Karıştırıcı' penceresindeki kaydırıcıyı kullanarak bilgisayarınızın ve mikrofonunuzun ses seviyesini ayarlayabilirsiniz. Bu, ses seviyenizi değil, akıştaki ses seviyesini değiştirecektir.

OBS

5) Kamerayı kurmak

Sisteminize takılı bir web kameranız varsa, onu ana sahnenize ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için, 'Kaynaklar' penceresinin altındaki '+' düğmesini tıklayın, 'Video Yakalama Cihazı'nı seçin, 'Özellikler' penceresi açıldığında web kamerası cihazınızı seçin ve 'Tamam'ı tıklayın.

Web kamerası penceresini, boyutunu ayarlayarak ve ekranda tercih ettiğiniz konuma getirerek sahnede herhangi bir yere yerleştirebilirsiniz.

6) Ayarları optimize edin

Akışınızı başlatmadan önce OBS'de bazı ayarlarda ince ayar yapmanız gerekir. Sağ alttaki OBS Studio ayarlarına gidin, 'Çıktı'yı tıklayın, ardından' Video Bit Hızı'nda 6000 Kbps'yi girin, bu 1080p için idealdir, Kodlayıcı'nın yanındaki 'Yazılım'ı seçin ve 'Gelişmiş Etkinleştir'in seçimini kaldırın Kodlayıcı' seçeneğini seçin ve 'Tamam'ı tıklayın.

7) Platformunuza bağlanın

OBS'yi yayın yapacağınız platforma bağlamak için sağdaki 'Kontroller' penceresinin altındaki 'Ayarlar'a, soldaki' Yayın'a tıklayın ve yayın anahtarınızı girin.

Twitch'te yayın yapıyorsanız yayın anahtarınızı içerik oluşturucu kontrol panelinden alabilirsiniz. YouTube'da yayın yapıyorsanız İçerik Stüdyosu'na gidip "Canlı Yayın" sekmesine gidip aşağı kaydırarak yayın anahtarını alabilirsiniz.

Kullanıcılar, içerik oluşturucular için ayrı ayrı oluşturulmuş benzersiz bir kod olduğu için akış anahtarının kimseyle paylaşılmaması gerektiğini unutmamalıdır.

8) Akışı başlatın

Sonunda akışa başlamak için sağ alt kısımdaki 'Yayın Başlat'ı tıklamanız yeterlidir ve seçilen platformda kanalınızda otomatik olarak canlı yayına geçersiniz.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Fuat Demirkol
Fuat DemirkolYönetim Bilişim Sistemleri tutkunu, 4 yaşından beri oyun oynuyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol