gamerpazar-sell-banner
Oyun PC'niz için Doğru Termal Macunu Nasıl Seçersiniz ?

Oyun PC'niz için Doğru Termal Macunu Nasıl Seçersiniz ?

Yeni oyun PC'niz için doğru termal macunu seçmek, maksimum performans elde etmek için yalnızca gerekli değil, aynı zamanda kritiktir.

Dedikleri gibi, bilmek savaşın yarısıdır. Bu, PC'nizdeki tek işi ısıyı dağıtmak olan bileşenler için daha da geçerlidir. Herhangi bir modern, kompakt veya güce aç sistem gibi, oyun bilgisayarları için ısı dağılımı çok önemlidir.

Hiçbir şey bileşenlerinizi ısı kadar öldüremez ve bu nedenle, aklınızdaki yapı için hangi termal macunun uygun olduğunu bilmek çok önemlidir.

İyi bir termal macunun nasıl seçileceğini bilmek de eşit derecede önemlidir. Bir bilgisayar tamir firmasına güvenmek, farkında bile olmadığınız tavizlerle sonuçlanabilir.

Termal macunu sonlandırmadan önce göz önünde bulundurmanız gereken yoğunluk, maksimum çalışma sıcaklığı ve diğer faktörler

1) İletkenlik değeri

Oyun PC'niz için Doğru Termal Macunu Nasıl Seçersiniz ?

Basitçe söylemek gerekirse, iletkenlik değeri ne kadar yüksek olursa , macunun ısı dağıtma kapasitesi de o kadar yüksek olur (çünkü ısıyı uzaklaştırmada o kadar iyi olacaktır). Örneğin, 6w/mk (metre kelvin başına watt) iletkenlik iddiasında bulunan bir marka, iletkenliklerinin 4w/mk olduğunu iddia eden bir başkasına göre bariz bir seçim olmalıdır.

Bununla birlikte, iki macun markasının farklı türde temel malzemesi varsa, bariz seçim değişebilir (veya daha doğrusu değişmelidir).

2) İletken yerine iletken olmayan bir macun seçmek her zaman daha güvenlidir.

Modern termal macunlar iki çeşittir: iletken ve iletken olmayan. Genellikle, iletken macunlar önemli ölçüde daha iyi iletkenliğe sahiptir (genellikle yaklaşık 70w/mk), ancak büyük bir değiş tokuş vardır. Eğer (yanlışlıkla veya yanlış kurulumla ) CPU'nun etrafına sızan iletken macun ölür ve kart üzerine kısa devre yapar ve felaket için bir reçete haline gelir.

Yalıtkan bir macun, yalıtkan bir temel malzeme kullanarak bu sorunu ortadan kaldırır. Bu, kurulum yanlış olsa bile kısa devre olasılığının sıfır olmasını sağlar.

Oyuncuların, nispeten daha yüksek iletkenliğe sahip, iletken olmayan bir termal macunla başlamaları önerilir. İletken termal macun, CPU'larında hız aşırtma yapmak isteyen ve mümkün olan her damla performansa ihtiyaç duyan meraklılar için daha uygundur.

3) Termal macunlar doğru viskoziteye, yoğunluğa ve kürlenmeme süresine sahip olmalıdır.

Oyun PC'niz için Doğru Termal Macunu Nasıl Seçersiniz ?

Termal macun çok inceyse, soğutucu vidalar takıldığında termal arabirimden dışarı sızacaktır. Macun çok kalınsa eşit şekilde yayılması kolay olmaz ve performans düşer. İdeal olarak, doğru termal macunun yoğunluğu 2-5 g/cm3 olmalıdır.

Termal macunun yoğunluğunu üreticinin web sitesinden kolayca kontrol edebilirsiniz . Macunun iyi olup olmadığını anlamanın bir başka yolu da internetten uygulama videoları izleyerek yağlı görünüp görünmediğini kontrol etmektir. Doğru macun, yağ veya sıvı gibi değil, her zaman yağlı görünür.

Ayrıca, çoğu modern termal macunun sertleşme süresine ihtiyacı yoktur. Basitçe ifade etmek gerekirse, kürlenme süresi, macunun maksimum çalışma verimliliğine ulaşmasından önceki minimum süredir. Herhangi bir sertleşme süresine ihtiyaç duymadan ilk andan itibaren kullanılabilen bir macun idealdir.

4) Uzun ömür ve maksimum çalışma sıcaklığı (ne kadar yüksekse o kadar iyi)

Üreticiler genellikle termal macunlarını bozulmadan önce birkaç yıl dayanacak şekilde tasarlar ve reklamını yapar. Uzun ömürlü iyi macunlar için bu rakam genellikle üç ila sekiz yıl arasında bir yere oturur. En az iki yılın altındaki herhangi bir şey endişe nedenidir ve bu macundan kaçınmak ihtiyatlı bir davranıştır.

Ek olarak, CPU'nuzun maksimum çalışma sıcaklığını bilmek her zaman daha güvenlidir, böylece buna uygun bir termal macun alabilirsiniz.

Derleme için kısa listeye eklediğiniz CPU'nun termal kesme sıcaklığı 95 santigrat dereceyse, macunun maksimum çalışma sıcaklığının 95'in üzerinde olması gerekir. Bu, macunun CPU kısma sıcaklıklarına ulaştıktan sonra bile çalışmaya devam etmesini sağlar.

Bilgilendirilmiş bir karar, gelecekte satın aldığınız şeylerden pişman olmamanızı sağlamada uzun bir yol kat eder. Bir oyun bilgisayarı oluşturmak ilk başta göz korkutucu gelebilir, ancak biraz araştırma ve bilgi birikimi ile herkesin başarabileceği kadar basit hale gelir.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Burak Kurt
Burak Kurt1997‘de İstanbul ‘da doğdu. MIS bölümü mezunu ve kariyerine yazılım sektöründe devam ediyor. Oldschool MMO oyunlarında usta bir oyuncu.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol