gamerpazar-sell-banner
Son Dönem Oyunları PC'ye Neden Optimize Edilemiyor?
Teknoloji Haberleri

Son Dönem Oyunları PC'ye Neden Optimize Edilemiyor?

Oyun oynamak pek çoğumuz için bir kaçış yöntemi ve bundan da öte, bir tutku ve hobi. Buna bağlı olarak büyük umutlarla aldığımız oyunların kötü optimize edilmiş olması veya oyun içerisinde büyük hatalarla karşılaşmak son derece motivasyon düşürücü bir deneyim olabiliyor. 

Peki bu kadar ciddi bir kitleye sahip olan oyun şirketleri, AAA PC oyunlarında neden oynanabilirliği ciddi ölçülerede önleyen hatalarla ürünlerini piyasaya sürüyor? Büyük ihtimalle şirketler, finansal sebepler ve yatırımcıların baskısıyla mevcut durumda hala cilaya ihtiyaç duyan oyunları piyasaya sürmek durumunda kalıyorlar ve zaman çizelgelerini zorluyorlar. Atomic Heart gibi son dönemde çıkan ve uzun yıllar boyu dikkatle geliştirilerek oyuncuya tatsız deneyimler yaşatmayan yapımlar gösterdi ki, insanlar artık Fallout 76 gibi çokça oynanış hatası içeren tercihlerden uzaklaşıyor.

Bu durumun biraz iç yüzüne bakalım.

Son Dönem Oyunları

Kötü Optimize Edilmiş Oyunu Nasıl Anlarız?

PC’ye iyi optimize edilmemiş bir oyunda FPS düşüşü, görüntüde takılmalar, oynanışta aksaklıklarla ve oynanışı etkileyen hatalarla karşılaşmak oldukça sıradandır. 

Elbette unutmamak gerek ki, bilgisayarlarımız minimum sistem gereksinimlerini karşılamıyorsa, bu sıkıntılarla iyi optimize edilmiş bir oyunda da karşılaşabiliriz. Bununla birlikte, bilgisayarlarımız önerilen tüm özellikleri karşılıyorsa o zaman tek makul açıklama, oyunların yeterince iyi optimize edilmemiş olmasıdır.

Her oyunun sorunsuz çalışması için bir oyun bilgisayarına ihtiyaç yoktur. Örneğin Project Zomboid'i ele alalım; 2013 yapımı zombi-hayatta kalma oyunu, birçok eski nesil bilgisayarda minimum aksama ile oynanabiliyor. Bu da bugüne kadar büyümeye devam eden güçlü ve adanmış kitlesini açıklar nitelikte. 

Görsel doğruluk her şey değildir. Bunun yerine oyuncunun daha uzun süre istekli kalmasını sağlayabilecek bölüm tasarımları, içerik güncellemeleri ve performans optimizasyonlarını güncel tutmakta fayda var.

PC’ye Optimize Edilen Tüm Oyunlar Hatalı Mı?

Hayır. PC'ye taşınan konsol oyunları her zaman zayıf ve başarısız değil. Days Gone ve Monster Hunter: World gibi oyunlar da bunun kanıtı.

Bununla birlikte, her oyun PC için geliştirilmediğinden, konsol oyunlarını farklı bir sisteme taşımak, hem geliştiriciler hem de yayıncılar için ek masrafa neden olur. Ekiplerin oyunu farklı bir sisteme entegre edebilmek için hem daha çok finansal yatırıma, hem de daha fazla zamana ihtiyacı vardır.

Bu nedenle, Nintendo gibi bazı şirketler, oyunlarını bunun yerine belirli platformlarda yayınlamaya odaklanır. Bu şekilde oyunların kalitesinde düşüş yaşama olasılığını rafa kaldırır ve potansiyel müşteriyi kaçırmazlar.

Elbette bu, PC oyunlarının yavaş yavaş öldüğü anlamına gelmiyor. 4K görüntü gösterimi gibi yeni oyun teknolojileri artık ana akım haline geliyor ve oyun bilgisayarları her an, her gün yeni donanımlarla yükseltilebilir ve kondisyon artışı sağlanabilir.

Son Dönem Oyunları

Oyunları Optimize Etmek Bu Kadar Zor Bir İş Mi?

Hayal kırıklığına uğradığımızda, oyunlarını doğru şekilde optimize edemedikleri için geliştiricileri suçlamak kolaydır. Ne de olsa onlar profesyonel, bunda bu kadar zor olan ne?

Gerçek şu ki, son derece zor ve zaman alıcı. Geliştirme sırasında video oyunları, genellikle geliştiricilerin tercih ettiği bilgisayarlara uyan özel, seçilmiş 3D motorlar ve programlama altyapıları kullanılarak oluşturulur.

Oyunların, geliştiriciler tarafında mükemmel bir şekilde çalışsa da, oyuncuların sahip olabileceği çeşitli potansiyel bilgisayar yapılandırmalarına uyum sağlamak için çok sayıda testten geçmesi gerekiyor. Burası, optimizasyon sürecinin çoğunun yapıldığı, oyuncuların sahip olabileceği yüzlerce farklı donanım özelliği nedeniyle meydana gelebilecek kodlama sorunlarının veya programlama çakışmalarının giderildiği kısımdır.

Bu, konsol oyunlarının neden genellikle PC oyunlarından daha iyi optimize edildiğini ve daha sorunsuz çalıştığını açıklıyor çünkü ilgili platformlar – örn. PlayStation 5, Xbox Series X/S – takip edilecek belirli, önceden belirlenmiş donanım yapılandırmalarına zaten sahiptir. Öte yandan, sınırsız sayıda olası PC kurulumu olabilir. Bu nedenle, imkansız olmasa da, geliştiricilerin çok daha geniş bir yelpazeyi yönetmesi gerekir. Ki bu oldukça sancılı bir süreçtir.

Son Dönem Oyunları

Oyunların sağlıklı bir şekilde optimize edilmesi için çok daha fazla zaman ve de kaynak gereklidir, bu da belirli karar verme süreçlerinin üst yönetim tarafından değerlendirilmesini gerektirir. Yayıncıların veya özel yatırımcıların devreye girdiği yer burasıdır ve birçok geliştirici, günün sonunda üstlerinin aldığı kararlara boyun eğerek işlerini yapar.

Yine de PC'ler, NVIDIA GeForce RTX 4090 ekran kartı gibi daha güçlü donanımlara sahip olabilir ve bu da PC'lerin yeni nesil oyunları da kolaylıkla çalıştırabileceğini doğrular. Bununla birlikte, piyasada bulunan sonsuz donanım seçeneği nedeniyle, PC oyuncuları bütçelerine göre kendi bilgisayarlarını toplayabilirler. 

Elbette hepimizin önceliği sevdiğimiz oyunları iyi bir akıcılıkta ve oynanış hatalarıyla karşılaşmadan oynayabilmek. Yayıncıların ve yatırımcıların geliştirici ekipleri sık boğaz etmediği ve her tür platformda çok daha kaliteli bir deneyim yaşayabileceğimiz günlerin umuduyla, oyuncular olarak sabırla ve daima beklemedeyiz.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Talya Tüzün
Talya TüzünOyun hayatına klasik Tomb Raider serisi ile başladı. Büyük bir Red Dead Redemption hayranı. Hikaye akışı kuvvetli RPG oyunlarını seviyor. FPS'ten hiç hazzetmiyor. Bol bol yazıyor.
İlgini çekebilecek diğer içerikler