gamerpazar-sell-banner
Windows 10 Pro vs. Home: Oyun için hangisi daha iyi?

Windows 10 Pro vs. Home: Oyun için hangisi daha iyi?

Bir PC'deki oyun performansı, temel olarak donanım seçimine ve Direct X gibi bir API'ye bağlıdır. Ancak bu faktörler yalnızca Windows 10 tarafından sunulan optimizasyon kadar iyidir.

İşletim sisteminin seçiminin yanı sıra belirsizlikten oluşan bir alan. Yeni bir bilgisayar kurarken, hemen hemen herkes, hangi işletim sisteminin ihtiyaçlarını karşılayacağını ve kurulu donanımla eşit performans göstereceğini merak ediyor. Windows 10, Windows 11'in piyasaya sürülmesine rağmen, oyuncular için varsayılan işletim sistemidir. Bununla birlikte, çoğu PC oyuncusunun kaybetme korkusu yaşadığını inkar etmek mümkün değil. Bu, işletim sistemi varyantlarıyla ilgili yanlış bilgilerden kaynaklanıyor olabilir.

Windows 10 Home ve 10 Pro en çok tercih edilen iki sürümdür. Oyun oynamayı ön planda tutmak için hangisi daha iyi? Bu sorunun cevabı lineer değil, tamamen ihtiyaçlarınıza ve sonunda oynadığınız oyunlara dayanıyor.

Windows 10 Pro ve Windows 10 Home arasındaki fark nedir?

Öncelikle belirtmek gerekir ki Windows 10'un tüm sürümleri aynı temele dayanmaktadır. Çekirdek işlevler ve genel akışkanlık açısından birini daha üstün kılmakta hiçbir fark görmüyoruz.

Home, Windows 10 Pro tarafından sunulan belirli ekstra özelliklerin eksik olduğu, Windows'un barebone bir sürümüdür. Bu, hiçbir şekilde eksik olduğu için anlaşılmamalıdır. Ev, insanların yüzde 90'ı için haklı bir seçimdir.

Windows 10

Windows 10 Pro vs. Home Bellek Farkı

10 Home, 128 GB RAM'i desteklerken, 10 Pro 2 TB'a kadar destekleyebilir. 2TB bir yana, 128 GB RAM bile genel tüketici için çok fazla. Çoğunlukla, bu fark, optimize edilmemiş olarak piyasaya sürülen yeni başlıklardadır.

Daha fazla belleğin varlığı, bu tür oyunların oyun performansında sağlam bir belirleyici olabilir. Bununla birlikte, çoğu oyunun şu anda ne kadar RAM'in performansı olumlu yönde etkileyebileceği konusunda bir tavanı var ve bu tavan şüphesiz 128 GB'ın oldukça altında.

Kingston Hyperx Fury Black 8 Gb

Elden Ring gibi optimize edilmemiş oyunları kaldırabilecek bir bilgisayar yapmayı hedefliyorsanız, Windows 10 Pro'yu seçtiğinizden emin olun. Bu tür başlıklarda bellek sızıntısı yaygındır, bu nedenle Windows 10 Pro'yu seçmek bir çözüm olabilir.

Windows Korumalı Alanı

Windows Sandbox, internetten rastgele dosyalar ve uygulamalar indirerek bilgisayarında sürekli ince ayar yapan bilgisayar meraklıları için değerli bir varlıktır . Windows Sandbox, bu uygulamaları önce sanal bir çözümde çalıştırmayı sağlar.

Tartışıldığı gibi, bu, bu uygulamaların ve dosyaların meşruiyetini ve güvenliğini doğrulamak için kullanılabilir. Bu, mod yapmayı seven oyuncular için kullanışlı bir araç olabilir. GTA modding topluluğu, oyunculardan modlu bir deneyimin keyfini çıkarmadan önce çok sayıda dosya indirmelerini istemekle ünlüdür.

Windows Sandbox

Bazen, kötü amaçlı yazılımlar ve önemsiz dosyalar bu tür indirmelere eşlik edebilir. Bu, Sandbox gibi bir aracın büyük önem taşıdığını kanıtlayabileceği yerdir. Kullanıcılar önce dosyaları sanal olarak indirebilir. Dosyalar güvenli hale gelirse, tam teşekküllü yüklemeye devam edin.

Uzak Masaüstü

Adından da anlaşılacağı gibi Uzak Masaüstü, ağınızdaki bir bilgisayarı uzaktan kontrol etmek için kullanılır. Bu, çalışanların erişilmesi zor olan projeler ve işletim sistemleri üzerinde işbirliği yapabileceği bir ofis veya profesyonel ortamda hoş bir özelliktir.

Windows 10 Pro, özel işlevsellik ve güvenliğe dayalı birkaç başka özellik sunar. Pro varyantı için ödenen primin, özellikle e-spor profesyonelleri ve oyun geliştiricileri için haklı olduğu belirtiliyor.

Windows Uzak Masaüstü

Böyle zamanlarda oyun geliştirme topluluğu evden çalışıyor ve e-spor profesyonelleri de öyle. Yerel bir uzak masaüstü deneyimi, güvenli bir alışverişi sağlar. Oyun geliştirme işbirlikçi bir iştir. Geliştiricilerin oyun derlemelerini test etmek, sanat oluşturmak ve tasarımcıların birlikte çalışmasına izin vermek için uzaktan erişime ihtiyacı var.

Uzman kullanıcıların Pro'ya ihtiyacı var

Windows Home ve Pro, oyun oynamak için mükemmeldir. Ancak, oyuncular için Windows 10 Pro tarafından sunulan ek özellikler, komuta ettiği ön ödemeyi haklı çıkarır.

İlk olarak, Windows Sandbox, GTA gibi oyunları modifiye ederken zararlı yazılımlar indirerek PC'nizi mahvetmemenizi sağlar. Ayrıca, daha yüksek bellek desteği, optimize edilmemiş oyunlarda sorunsuz bir deneyim anlamına gelir.

Son olarak, yerel bir Uzak Masaüstü özelliği, özel durumlarda oyunların ortaklaşa geliştirilmesine olanak tanır. Windows 10 Pro'nun özellik seti, hem oyuncular hem de içerik oluşturucular için büyük bir kazanç.

Özetle oyunseverler için Windows 10 Pro vs. Home: Oyun için hangisi daha iyi ? karşılaştırmamızın kazananı Windows 10 Pro diyebiliriz.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Burak Kurt
Burak Kurt1997‘de İstanbul ‘da doğdu. MIS bölümü mezunu ve kariyerine yazılım sektöründe devam ediyor. Oldschool MMO oyunlarında usta bir oyuncu.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol