gamerpazar-sell-banner
Windows 11 Güvenli Modda Nasıl Başlatılır? (2023)

Windows 11 Güvenli Modda Nasıl Başlatılır? (2023)

Windows, sorunlara uyum sağlamak için yıllar içinde optimize edilmiş sağlam bir işletim sistemidir . Ancak bazen bazı yazılımlar ve uygulamalar kolayca düzeltilemeyecek sorunlara neden olur. Bu, kullanıcılar için sinir bozucu olabilir çünkü bu sorunları çözmenin olağan yolları işe yaramaz. Bu gibi durumlarda, kullanıcıların Güvenli Modu kullanması gerekir.

Güvenli Mod'da önyükleme yaparak, Windows'u etkileyen sistem açısından kritik birçok sorun çözülebilir. Güvenli Mod bir tanılama modudur ve standart önyüklemeden farklıdır. Güvenli Mod, yüklenen varsayılan sürücüler, ayarlar ve temel yazılım paketleri ile başlar. Windows yalnızca az sayıda sürücü yüklediğinden, soruna neden olan hizmetler izole edilir ve ayarları değiştirerek veya yazılımı tamamen kaldırarak sorun giderme gerçekleştirilebilir.

Windows 11 Güvenli Modda Nasıl Başlatılır? (2023)

Windows 11'de Güvenli Mod nasıl kullanılır?

Güvenli Mod Türleri

Üç farklı Güvenli Mod türü vardır ve ihtiyaçlarınıza uygun bir modda önyükleme yapabilirsiniz.

  • Güvenli Mod: Bu, yalnızca Windows'u çalıştırmak için gereken gerekli sürücülerin yüklendiği minimum moddur. İnternet ve komut istemi bu modda devre dışı bırakılır.
  • Ağ ile Güvenli Mod: İnternete bağlanabilmeniz ve Güvenli Mod'da ağ kurabilmeniz için ağ sürücüleri ile birlikte önceki türle aynı sürücü ve hizmet seti yüklenir.
  • Komut istemli Güvenli Mod: Bu mod, ağ veya masaüstünü yüklemediğinden ileri düzey kullanıcılar içindir. İşletim sistemi herhangi bir yazılımın başlamasına izin vermediğinden bilgisayar bulaşmasını, virüsü ve kötü amaçlı yazılımı teşhis etmek için yalnızca komut istemi yüklenir.

Güvenli Moda Erişim

Güvenli Mod'a yükleme, Windows 10 ve 11'de önceki yinelemelerde aynı şeyi yapmaktan farklıdır çünkü Microsoft , önyükleme sürelerini azaltmak için Güvenli Moda erişmenin en kolay yolunu kaldırmıştır. Güvenli Mod'da başlatmanın birden çok yolu vardır. Yöntemler, onlardan sonra kullanıcılar tarafından atılacak diğer adımlarla birlikte aşağıda listelenmiştir.

1) Başlat Menüsü: Bu, Güvenli Moda geçmenin en kolay yoludur. Tek yapmanız gereken, Shift tuşunu basılı tutmak ve başlat menüsünde yeniden başlat'a tıklamak. Bilgisayarınızı yeniden başladığında , gelişmiş başlangıç ​​ekranına gidecektir.

2) Ayarlar: Ayarlar uygulamasını açın ve Sistem sekmesine gidin ve 'Kurtarma'yı tıklayın. Bundan sonra, Gelişmiş Başlangıç'ın yanındaki 'Şimdi Yeniden Başlat'ı tıklayın. Kullanıcıların 'Şimdi Yeniden Başlat'ı tekrar tıklaması gereken bir iletişim kutusu görünecektir.

3) Sistem Konfigürasyonu: Başlat menüsü aramasında 'Sistem Konfigürasyonu'nu arayın ve Enter'a basın. Önyükleme sekmesine gidin ve 'Önyükleme Seçenekleri' altında 'Güvenli Önyükleme'yi seçin. Gitmek istediğiniz Güvenli Mod türünü de seçebilirsiniz. Tamam'a basın ve iletişim kutusunda 'Şimdi Yeniden Başlat' seçeneğine tıklayarak bilgisayarınızı yeniden başlatın.

4) Windows Terminali: Başlat menüsü aramasında 'Windows Powershell'i arayın ve Enter'a basın. Tırnak işaretleri olmadan 'shutdown.exe /r /o' yazın, yakında oturumunuzu kapatacağınızı söyleyen bir mesaj görünecektir. PC yeniden başladığında, gelişmiş başlangıç ​​ekranına ulaşacaksınız.

5) Zorunlu Güvenli Mod: Bilgisayarınız kapalıyken açın ve üreticinin logosuna ulaşır ulaşmaz güç düğmesine basarak tekrar kapatın. Bunu iki kez tekrarlayın, Windows üçüncü kez gelişmiş başlangıç ​​ekranına ulaşacaktır. Bu yöntem genellikle işletim sistemi standart şekilde önyüklenemediğinde ve yükleme ekranında takılıp kaldığında kullanılır.

Windows 11 Güvenli Modda Nasıl Başlatılır? (2023)

Yukarıda belirtilen yöntemlerden birini izledikten ve gelişmiş başlangıç ​​ekranına ulaştıktan sonra 'Sorun Gider'e tıklayarak ilerlemeniz, ardından 'Başlangıç ​​Ayarları'na tıklamanız ve sağ altta 'Yeniden Başlat'a tıklamanız gerekir ve göreceksiniz dokuz farklı seçenek. 4, 5 veya 6'ya basarak hangi Güvenli Mod'a gitmek istediğinizi seçebilirsiniz; Windows seçilen Güvenli Mod'da önyüklenir.

Bilgisayarınız Güvenli Moddayken göreceğiniz ana değişiklik, 'Güvenli Mod' metninin her köşede olması ve ekranınızın sınırlı çözünürlükte ve renk paletinde olmasıdır. Bunun yanı sıra birçok dosya ve komut çalışamayacak.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Burak Kurt
Burak Kurt1997‘de İstanbul ‘da doğdu. MIS bölümü mezunu ve kariyerine yazılım sektöründe devam ediyor. Oldschool MMO oyunlarında usta bir oyuncu.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol