gamerpazar-sell-banner
Windows Oyun için Nasıl Optimize Edilir?

Windows Oyun için Nasıl Optimize Edilir?

Oyun oynarken donanımınızdan en iyi şekilde yararlanmak için İşletim Yazılımınızı nasıl değiştireceğinizi bilmeniz gerekir. Windows oyunları sistemde daha iyi çalıştırmak için ayarlanabilecek birçok ayara sahiptir, ancak hangi ayarların performansı artıracağını ve hangilerinin onu engelleyeceğini bilmek zor.

Saniyedeki her ekstra kare, oyun deneyiminizi iyileştirecek ve PC'nizin mümkün olan en yüksek performansı verdiğinden emin olmanın birçok yolu vardır. İşte Windows'unuzu oyun için optimize etmenin yolları.

Oyun için Windows'u optimize etme kılavuzu

Grafik Sürücülerini Güncelleyin

Windows Oyun için Optimize

GPU sürücülerini güncelleme, bu sürücüler Windows, Oyun ve GPU arasındaki iletişimi yönettiği için gereklidir .Nvidia veya AMD web sitesindeki indirmeler sayfasına gidin, GPU modelinizi girin, yürütülebilir dosyayı indirip yükleyin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın. Nvida sürücülerini indirmek için NVIDIA Denetim Masasını oyun için nasıl optimize edersiniz? yazımızı inceleyin. GPU'nun yazılımında, yazılımdan yazılıma farklılık gösterse de oyun performansını artırmak için bazı ayarlar değiştirilebilir.

Windows'ta grafik ayarlarını optimize edin

Windows Oyun için Optimize

Donanımınızdan en iyi şekilde yararlanmak için birkaç Windows ayarını değiştirmeniz gerekir. Giriş gecikmesini azaltmak ve performansı artırmak için arama çubuğuna "grafik ayarları" yazın ve "Donanım hızlandırmalı GPU planlaması"nı açın.

Bazı bilgisayarlarda "Değişken Yenileme Hızı" adı verilen ve ayrıca açılması gereken farklı bir ayar olacaktır.

Ayrıca, "Grafik performans tercihi" altında, oyunun yürütülebilir dosyasını seçip tercihi "Yüksek performans" olarak ayarlayarak oynadığınız tüm oyunlara göz atın. Bu, bu oyunları oynarken bilgisayarınızın performansının düşmemesini sağlayacaktır.

Arka plan uygulamalarını ve hizmetlerini kapatın

Windows Oyun için Optimize

Arka planda çalışan gereksiz uygulamaları kapatarak, PC'niz oyunu çalıştırmak için daha fazla kaynak ayırabilecek ve bu da performansı artıracaktır.

Windows aramasında "Arka Plan Uygulamaları"nı arayın ve en üstteki "Uygulamaların arka planda çalışmasına izin ver" adlı ilk seçeneğin kapatılması gerekir; bu, performans için çok önemli olan RAM'i boşaltacaktır.

Optimize etmeniz gereken bir diğer ayar da "Teslim Optimizasyonu". Windows aramasında "Ayarlar"ı arayarak Ayarlar uygulamasını açın ve soldaki "Güncelleme ve Güvenlik"e gidin.

"Teslim Optimizasyonu"na gidin ve "Diğer bilgisayarlardan indirmelere izin ver" ayarlarını kapatın. Bu, internet bağlantınızın boşa kullanılmamasını ve oyuna ayrılmasını sağlayacaktır .

Başlangıç ​​uygulamalarını optimize edin

Windows Oyun için Optimize

Performansı daha da artırmak için arka planda çalışan ve kaynakları tüketen herhangi bir yüklü uygulamanız olması gerekmez.

Görev yöneticisini açmak için CTRL+SHIFT+ESC tuşlarına basın, başlangıç ​​sekmesine gidin ve Windows başlangıcında başlatmak istemediğiniz tüm uygulamaları uygulamaya ve sağ alttaki "devre dışı bırak" seçeneğine tıklayarak devre dışı bırakın.

Birçok uygulama, bilgisayarınız açılırken başlamak için ayarları otomatik olarak açar ve manuel olarak kapatılması gerekir.

Güç Yönetimi ve Oyun Modu

Windows Oyun için Optimize

Oyun oynarken en iyi performansı elde etmek için belirli bir ayarın değiştirilmesi gerekir. Windows Arama'da "Güç Yönetimi"ni arayın ve sağda "Ek Güç Ayarları"na tıklayın, başka bir pencere açılacaktır. Son olarak, tercih edilen planlar altında "Yüksek Performans"ı seçin.

Oyun oynarken performansı artırmak için, PC'yi optimize etmeye yardımcı olan Windows Oyun Modunun açılması gerekir. Windows Arama'da "Oyun Modu"nu arayın ve ayarı "açık" konumuna getirin.

Ayrıca, oyun oynarken değerli kaynakları kapladığı için Xbox Game Bar'ın kapatılması gerekir. Aynı pencerede soldaki "Xbox Game Bar"a gidin ve FPS'yi artırmak için ayarı "kapalı"ya çevirin.

gamerpazar 'da hiç takılmadan yüksek FPS hızında oyunları oynayabileceğin ve ekstra keyif alacağın bilgisayarı inceleyebilirsin. Hemen incele.

Beğendiysen içeriği paylaş:
Facebook Paylaş
Telegram Paylaş
WhatsApp Paylaş
Burak Kurt
Burak Kurt1997‘de İstanbul ‘da doğdu. MIS bölümü mezunu ve kariyerine yazılım sektöründe devam ediyor. Oldschool MMO oyunlarında usta bir oyuncu.
İlgini çekebilecek diğer içerikler
Discord
Aramıza KatılTopluluğumuza katılarak oyun arkadaşı bulabilir, etkinliklere katılabilirsin!
Abone OlYeni çıkan oyunlara dair haberler ve daha fazlasına erişmek için abone ol